«اطلس لشکر 31 عاشورا» تالیف جلال معبودی از سوی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شد.
کتاب «اطلس لشکر 31 عاشورا» منتشر شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، اکبر رستمی؛ کارشناس و مسئول بخش جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، در گفت‌وگو با تارنمای این مرکز، از انتشار کتاب «اطلس لشکر 31 عاشورا» خبر داد و گفت: این اطلس که به همت جلال معبودی تهیه و تنظیم‌شده، به بررسی نقش و عملکرد لشکر 31 عاشورا و حماسه‌آفرینی رزمندگان و فرماندهان آن در طول هشت سال دفاع مقدس می‌پردازد.
 
وی افزود: در این اطلس سعی شده با استفاده از نقشه، نمودار، جدول و عکس، عملیات‌های آفندی که رزمندگان لشکر 31 عاشورا در آن شرکت داشته و حماسه‌آفرینی کرده‌اند، تبیین و تشریح شود.
 
رستمی درباره اهمیت انتشار اطلس‌های یگانی، توضیح داد: مباحثی مانند ژئوپلیتیک، ژئواکونومیک، جغرافیای سیاسی، جغرافیای طبیعی و جغرافیای نظامی ازجمله علومی هستند که در علم جغرافیا بررسی و کنکاش می‌شوند. با وجود درهم‌تنیدگی جغرافیا و نقشه، آشکار است این ظرفیت می‌تواند در خدمت دفاع مقدس مردم ایران نیز قرار گیرد و از این طریق دُرهای گران‌بهایی از تجارب هشت‌ساله جنگ تحمیلی برای امروز و فردای ایرانیان حاصل آید.
 
کارشناس و مسئول بخش جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، بیان کرد: برای بهره‌مندی از این تجارب و گسترش فرهنگ مقاومت در برابر متجاوزان و ستمگران به ایران‌زمین، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس یکی از سیاست‌های انتشاراتی خود را چاپ و نشر اطلس عملکرد یگان‌های شاخص و ماندگار دوران دفاع مقدس قرار داده است.
 
وی ادامه داد: لشکر 31 عاشورا، یکی از یگان‌های شاخص دوران دفاع مقدس است که کارنامه درخشانی از جنگ با ضدانقلاب، جنگ در جبهه‌های جنوبی، میانی و شمال‌غرب دارد و شاهد تغییرات زیادی در سطوح مختلف فرماندهی بوده است. لذا چاپ اطلس عملکرد لشکر 31 عاشورا در دوران دفاع مقدس، جزو برنامه‌های گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز قرار گرفت.
 
رستمی با اشاره به منابعی که در تهیه و تنظیم «اطلس 31 عاشورا» استفاده ‌شده، گفت: اصلی‌ترین منبع تهیه این اطلس، کتاب شناسنامه لشکر 31 عاشورا در دوران دفاع مقدس است که به همت مصطفی عابدی از رزمندگان لشکر عاشورا و زیرنظر سردار امین شریعتی و فرماندهان این لشکر تألیف شده است. همچنین در پژوهش این اثر تلاش شده با اتکا به اسناد و منابع دست‌اول موجود در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و همچنین منابع موجود در لشکر 31 عاشورا و مصاحبه با فرماندهان حاضر درصحنه، تاریخ‌نگاری وقایع به‌صورت مستند و متقن به رشته تحریر درآید.
 
کارشناس و مسئول بخش جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، افزود: در «اطلس لشکر 31 عاشورا در دوران دفاع مقدس» در شش فصل و 256 صفحه، به نقش مردم غیور و تاریخ‌ساز آذربایجان در هشت سال دفاع مقدس پرداخته ‌شده است. فصل اول کتاب با عنوان «کلیات یگان» شامل تأسیس، توسعه و عملیات‌های محدود و در پی آن به حوادث 29 بهمن 1356 تبریز (بزرگداشت چهلمین روز شهدای قیام قم)، تأثیر پیروزی و تثبیت انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 در تبریز، اغتشاش و درگیری‌های تبریز از طریق حزب منحله خلق مسلمان، نقش مردم آذربایجان در مقابله با اقدامات خرابکارانه گروهک‌های ضدانقلاب در استان‌های آذربایجان غربی و کردستان نگاهی اجمالی داشته و سپس به نقش نیروهای آذربایجانی در مقابله با تجاوز ارتش بعثی عراق به خاک جمهوری اسلامی ایران تا روند شکل‌گیری تیپ و لشکر 31 عاشورا پرداخته است.
 
وی اظهار کرد: در فصل دوم کتاب با عنوان «آزادسازی سرزمین‌های اشغالی»، نیز به نقش تیپ عاشورا در عملیات‌های طریق‌القدس و بیت‌المقدس پرداخته‌شده است. همچنین در فصل‌های سوم و چهارم نقش یگان 31 عاشورا در عملیات‌های رمضان، مسلم بن عقیل، والفجر مقدماتی، والفجر 1، والفجر 4، خیبر، بدر و والفجر 8 با عنوان تنبیه متجاوز و نبردهای آبی - خاکی توضیح داده می‌شود.
 
رستمی درباره دو فصل پایانی کتاب نیز گفت: در فصل پنجم با عنوان «نبردهای شرق بصره» نیز به نقش لشکر 31 عاشورا در عملیات‌های کربلای 4، کربلای 5، کربلای 8 و در فصل ششم با عنوان نبردهای جبهه غرب و شمال‌غرب به نقش همین لشکر در عملیات‌های نصر 7، بیت‌المقدس 2، 3 و مرصاد پرداخته‌شده است. در بخش پایانی کتاب هم ذیل عنوان ضمائم مرکز حفظ آثار و نشر ارزش‌های 8 سال دفاع مقدس سپاه عاشورا، منابع اختصاصی لشکر در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، نیز راویان یگان 31 عاشورا، باغ‌موزه دفاع مقدس و ستاد کنگره شهدا معرفی‌شده است.
کد مطلب : ۲۷۲۰۵۱
http://www.ibna.ir/vdcenw8wzjh8f7i.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما