?> ?> گونه‌شناسی طنزهای عبید زاکانی | ایبنا
«گونه‌شناسی طنزهای عبید زاکانی» در پنجمین و ششمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ عبید زاکانی بررسی می‌شود.
گونه‌شناسی طنزهای عبید زاکانی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی موسسه شهر کتاب، طنز فارسی پیش از عبید به طور جسته و گریخته، بیشتر با نام هزل، در آثار ادبی فارسی، به‌ویژه در ادبیات عرفانی وجود داشته است.

عبید زاکانی طنزپردازی را به طور تخصصی پی گرفت و از این جهت در ادبیات فارسی مقام مؤسس دارد. با این حال، طنز عبید همچنان به مرزبندی میان اخلاق و غیراخلاق پایبند نیست. مطالعات نشان می دهد که او با نگاه تخصصی به طنز، از گونه‌های حرفه‌ای آن مانند حکایت و لغتنامه و شعر سود جسته است و هر کدام از این گونه‌ها در کار او ویژگی‌های فنی خود را دارند که چراغ راه طنزنویسان بعدی قرار گرفته است.

همچنین طنزهای وی، به لحاظ موضوعی بیشتر درباره‌ی مسائل اجتماعی و اخلاقی و هر کدام با موضوعات ریزتر پدید آمده‌اند که رویکرد فکری عبید را به منزله‌ی اصلاح‌گر جامعه‌ زمان خویش نشان می‌دهند.

پنجمین و ششمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی عبید زاکانی به «گونه‌شناسی طنزهای عبید زاکانی» اختصاص دارد که  با سخنرانی علیرضا فولادی، استاد دانشگاه، شاعر و پژوهشگر طنز، در روز چهارشنبه ۱۰ و ۱۷ بهمن در مرکز فرهنگی شهرکتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم برگزار می‌شود.
کد مطلب : ۲۷۱۱۶۴
http://www.ibna.ir/vdciqzar5t1ayz2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما