همزمان با رونمایی پوستر رسمی اختتامیه جایزه‌ نوفه، پنج اثر علمی‌تخیلی، فانتزی، وحشت و جنایی به مرحله‌ نهایی این رقابت راه ‌یافتند.
راهیافتگان به مرحله نهایی جایزه نوفه مشخص شدند
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) پوستر اولین دوره‌‌ جایزه ادبی نوفه رونمایی شد. بر این اساس مراسم پایانی چهارم بهمن‌ماه 1397 در تهران به میزبانی نشر پیدایش برگزار می‌شود و برگزیدگان و شایستگان تقدیر آن در سه بخش رمان گمانه‌زن نوجوان، رمان گمانه‌زن بزرگسال، و بخش فصل اول (ویژه‌ آثار منتشر نشده) معرفی خواهند شد.

تا به حال فهرست نهایی اولین دوره‌ جایزه‌ رمان گمانه‌زن نوفه نیز منتشر شده است. براین اساس فینالیست‌های بخش رمان گمانه‌زن نوجوان شامل آثاری از نشر افق، هوپا و چرخ و فلک است که به مرحله‌ نهایی این بخش راه یافته‌اند.

مهدی رجبی با «بردیا و گولاخ‌ها»، سید جواد رهنما با «خرسی که چپق می‌کشید»، حمیدرضا شاه‌آبادی با «قبرستان عمودی»، بیتا حسینی با «کارن و پنج شهر اسرارآمیز»، تینا جمالی با «معجون سحرآمیز در کارخانه‌ متروک».

داوری نهایی بخش کتاب گمانه‌زن نوجوان بر عهده‌ رضا علیزاده (مترجم آثار گمانه‌زن)، طاهره ایبد (نویسنده‌ کودک و نوجوان)، محمد کاظم اخوان (نویسنده‌ مجموعه‌ قصه‌های تا به تا) و فرزاد خلیلیان (فعال ادبی حوزه‌ ژانری و منتقد کمیک) است.

همچنین ۵ نویسنده‌ فینالیست به مرحله‌ نهایی این رقابت در بخش بزرگسال راه ‌یافتند. این فهرست شامل آثاری از نشر ققنوس، نشر بان، نشر چشمه و نشر پیدایش است و آثار منتخب در ژانرهایی متفاوت از وحشت گرفته تا فانتزی، علمی‌تخیلی و جنایی خلق شده‌اند. از میان نویسنده‌های منتخب سه نفر مرد و دو نفر زن به نام‌های لاله زارع با «بی‌تابوت»، رامبد خانلری با «سورمه‌سرا»، بهزاد قدیمی با «خدمات دستگاه هیولاساز دمشقی»، محمدرضا ایدرم با «ما و را: سلسله جنایات بین کهکشانی» و ضحی کاظمی با «کاج زدگی» هستند.

داوری بخش بزرگسال این جایزه بر عهده‌ کمیته‌‌ 50 نفره‌ای متشکل از مترجمین آثار ژانری، نویسندگان، طراحان کمیک، کارشناسان سینمای ژانری، پژوهشگران، هواداران و خبرنگاران این حوزه است و بررسی کارشناسی این آثار با همکاری برنامه فیدیبو و به صورت دیجیتالی در محیط این کتاب‌خوان انجام می‌شود.

جهت اطلاع از اسامی نامزدهای بخش فصل اول و دریافت جزئیات بیشتر در رابطه با قوانین و نحوه‌ داوری آثار، می‌توانید از پایگاه اطلاع‌رسانی‌ نوفه به نشانی www.noofe.info بازدید کنید.

ادبیات گمانه‌زن برگردانی از عبارت Speculative Fiction است. بنا بر تعریف ویکی‌پدیای فارسی، این عنوان توصیف کننده‌ تمامی سبک‌ها و زیرسبک‌هایی است که دنیایی متفاوت با دنیای واقعی را تصویر می‌کنند (ژانرهای فانتزی، کارآگاهی، علمی‌تخیلی و وحشت و ... زیر چتر این عبارت قرار می‌گیرند). رابرت هاین‌لاین، نویسنده‌ شهیر علمی‌تخیلی، این عبارت را در سال ۱۹۴۱ خلق کرده است و امروزه این واژه را برای توصیف داستان‌هایی استفاده می‌کنند که لزوماً به واقعیت عینی و اصول متعارف داستان رئال پایبند نیستند و تخیل را در هسته‌ مرکزی خود قرار می‌دهند. داستان‌هایی که به طور معمول به اسم «ادبیات ژانری» شناخته می‌شوند و پیش از این کمتر مورد توجه جوایز ادبی فارسی قرار می‌گرفتند.
 
کد مطلب : ۲۷۰۶۳۰
http://www.ibna.ir/vdcfmxd0xw6deva.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما