سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و کتابخانه پالرمو در زمینه تبادل منابع و آموزش همکاری می­‌کنند.
تبادل منابع بین کتابخانه ملی و کتابخانه پالرمو
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ، مایورو کونچاتوری، سفیر ایتالیا در تهران و آلبرتو ملانی، رئیس بنیاد مذهبی بولونیا ضمن بازدید از  سازمان اسناد و کتابخانه ملی ، با اشرف بروجردی، رئیس این سازمان گفت‌و‌گو کرد.

اشرف بروجردی در این نشست ضمن ابراز امیدواری برای تعامل بیشتر بین کتابخانه‌های ایران و ایتالیا اظهار کرد: موضوع تخصصی­ کردن کتابخانه‌ها ایده جالبی است که برخی کشورها می‌توانند آن‌را از ایتالیا الگو بگیرند.

وی افزود: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران پایگاهی برای صاحبان اندیشه است تا دیده‌ها و نظریات جدید خود را به بحث و تبادل نظر بگذارند.

مشاور رئیس جمهوری افزود: کتابخانه ملی در دو حوزه پژوهش‌های اسلام‌شناسی و ایران‌شناسی مطالعات و اقدامات تخصصی انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: مناسب است بین کشورهایی که دغدغه شناخت بیشتر از جهان هستی و ادیان دارند کمیته تخصصی در حوزه کتاب و منابع پژوهشی شکل بگیرد.

بروجردی تاکید کرد: باب کتابخانه ملی برای همه کسانی که دغدغه دین و مذهب دارند مفتوح است.

کتابخانه ملی فارغ از خطوط سیاسی در اختیار همه اندیشمندان است
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی تاکید کرد تا تفاهم نامه ای که پیرو مذاکرات سال ۱۹۹۳ در سال ۱۹۹۶ میلادی بین کتابخانه ملی و نمایندگان کتابخانه های ایتالیا به امضا رسید اجرایی شود.

وی تصریح کرد: ما می‌توانیم ضمن حفظ ارزش‌های دینی خود و با شناخت بیشتر از ادیان یکدیگر، تعاملات فرهنگی خوبی برقرار کنیم.

بروجردی عنوان کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران،  می تواند در زمینه منابع دیجیتالی نسخ خطی و تبادل کتاب‌هایی در حوزه دین پژوهی و اسلام شناسی با کتابخانه پالرمو همکاری داشته باشد.

وی یادآورد شد: اتاق هایی حاوی کتب موثر برای شناخت بیشتر فرهنگ کشورها در این سازمان وجود دارد که با همکاری فی ما بین می تواند در آینده اتاقی برای منابع فرهنگی ایتالیا نیز دایر شود.

ملانی: خواهان توسعه همکاری با سازمان اسناد و کتابخانه ملی هستیم
رئیس بنیاد مذهبی بولونیا در این نشست گفت: در ایتالیا کتابخانه‌های دانشگاهی و تخصصی بسیاری وجود دارد.

آلبرتو ملانی گفت: کتابخانه ما در بولونیا یکی از تخصصی‌ترین کتابخانه‌های جهان است که به صورت تخصصی به دین مسیحیت می‌پردازد.

وی افزود: در حال حاضر قصد بازگشایی یک کتابخانه تخصصی در پالرمو را داریم که طبق برنامه این کتابخانه فقط به تاریخ و مذاهب اسلامی خواهد پرداخت.

ملانی ادامه داد: در راستای تهیه منابع برای این کتابخانه به کشورهای مختلف سفر کرده و بدون تمایز کتاب های اسلامی از مذاهب مختلف را به زبان اصلی جمع‌آوری می‌کنیم تا از این طریق محققان بتوانند بر روی این منابع تحقیق و پژوهش کنند.

او ضمن تمجید از منابع و امکانات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درخواست کرد تا در زمینه تبادل کتاب هایی با موضوع اسلام و مسیحیت، منابع دیجیتال و آموزش هایی برای کتابداران همکاری بین دو مجموعه صورت گیرد.

رئیس کتابخانه پالرمو ایتالیا با نزدیک توصیف کردن خواسته‌ها و تاکید روی اشتراکات وجود خواهان توسعه همکاری‌ها در آینده شد.
کد مطلب : ۲۶۹۳۰۰
http://www.ibna.ir/vdchvwniv23n-xd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما