معاون رئیس جمهور تاکید کرد

حفاظت از کتابخانه‌های کانون با ثبت ملی

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: برای حفاظت از کتاب‌خانه‌های کانون میراث فرهنگی می‌تواند این مراکز را ثبت ملی کند، با این کار دیگر امکان تخلیه، تخریب و جایگزینی وجود ندارد.
حفاظت از کتابخانه‌های کانون با ثبت ملی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) علی‌اصغر مونسان در جریان بازدید از نمایشگاه هفته‌ ملی کودک با بیان این‌که کانون پرورش فکری از قدیم مرکز رشد و پرورش کودک ‌و نوجوان است عنوان کرد که سازمان میراث فرهنگی در آینده باید مشارکت بیش‌تری در برگزاری برنامه‌های هفته‌ ملی کودک با کانون داشته باشد.

معاون رئیس‌جمهور با بیان این‌که در روزهای گذشته سازمان میراث فرهنگی در کاخ‌موزه‌ سعدآباد نمایشگاهی با موضوع روز جهانی کودک برپا کرده است، افزود: این کارها بهتر است به صورت مشترک و در همکاری با کانون برگزار شود.

مونسان در این رابطه گفت: برای این همکاری دیر نشده، چرا که در این کاخ‌موزه فضایی برای کودکان ایجاد شده و من حتما سفارش می‌کنم که این کار با همکاری کانون انجام شود.

مونسان در ادامه بیان کرد که سازمان میراث فرهنگی به دنبال ایجاد یک جریان فرهنگی در کشور به ویژه برای کودکان است تا جامعه به اهمیت این موضوع پی‌ببرند و به آن علاقه‌مند شود.

او با ذکر این‌که این موضوع‌های پایه‌ای چون میراث فرهنگی و محیط‌زیست دارای اهمیت بسیاری هستند، گفت: بچه‌ها باید اهمیت میراث فرهنگی را درک کنند و بدانند که تمدن و فکر یک کشور همین داشته‌های تاریخی است.

آموزش صنایع دستی زمینه‌ای برای همکاری‌های بیشتر با کانون
رئیس سازمان میراث فرهنگی در این رابطه افزود: در دوران کودکی ما بچه‌ها هر جایی یادگاری می‌نوشتند، ولی با ارائه‌ این آموزش‌ها کودکان حافظان میراث فرهنگی کشور خواهند بود.

او همچنین با اشاره به امکان همکاری معاونت صنایع دستی این سازمان در برگزاری برنامه‌های هفته‌ ملی کودک گفت: در این نمایشگاه چند رشته از صنایع دستی دایر است، ولی با کمک معاون صنایع دستی ان‌شاءالله این کارها در جشنواره‌های بعدی گسترش پیدا کند تا کودکان ‌و نوجوانان با رشته‌های بیشتری آشنا شوند.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به این‌که حفاظت از این پیشه‌ها و صنایع یکی از وظایف این سازمان است، گفت: این حفاظت یعنی آموزش دادن و تربیت کردن و ریشه‌ این آموزش ‌و تربیت در سنین کودکی است.

او همچنین به بحث گردشگری نیز پرداخت و گفت: در حوزه‌ گردشگری هم کودکان باید با مشخصات و الزام‌های آن چون ایمنی در سفر و پاکیزه نگه‌داشتن محیط آشنا شوند و آموزش ببینند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با اشاره به این‌که جریان‌سازی فرهنگی این سازمان در حوزه‌ کودکان به تازگی آغاز شده است از اهدای کارت میراث‌بانان میراث فرهنگی به کودکان یاد کرد که به مانند طرح هم‌یار پلیس، حساسیت‌های کودکان برای حفظ میراث فرهنگی را افزایش می‌دهد.

مونسان در رابطه با بحث فرهنگ‌سازی گفت: من حتما به هر سه معاون سازمان تاکید خواهم کرد که تعامل بیشتری با کانون‌پرورش فکری داشته باشند، چرا که کانون نهادی حرفه‌ای در این حوزه است و میراث فرهنگی نیز برای ورود به این عرصه می‌تواند از تجربه‌های کانون استفاده کند.

او همچنین افزود که در همه‌ فضاهای میراث فرهنگی به ویژه سایت‌موزه‌ها و کاخ‌موزه‌هایی چون سعدآباد و نیاوران این آمادگی وجود دارد که کانون پرورش فکری برای کودکان ‌و نوجوانان برنامه‌های فرهنگی هنری اجرا کند.

آموزش کودکان باید در فضاهای شاد صورت بگیرد
مونسان همچنین مهم‌ترین بخش برنامه‌های هفته ملی کودک را ایجاد شادی و نشاط برای کودکان دانست و عنوان کرد که این آموزش‌ها باید در فضاهای شاد صورت بگیرد.

علی‌اصغر مونسان با بیان این‌که دوره‌ آموزش در فضای فشار و اجبار گذشته است گفت: امروزه آموزش به صورت ضمنی انجام می‌گیرد و پایداری بیشتری هم دارد. او هم‌چنین موضوع فعالیت‌های نمایشگاه هفته‌ ملی کودک را مناسب دانست و گفت: پرداختن به موضوع‌های روز و توجه به فضای مجازی و اینترنت در کنار فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ادبی محتوای مناسبی برای هفته‌ ملی کودک است.

آمادگی برای ثبت ملی مراکز قدیمی کانون و بازی‌های بومی و محلی
معاون رئیس‌جمهور همچنین در بحث حفاظت از مراکز قدیمی کانون پرورش فکری در پارک‌ها و مکان‌های عمومی شهرها که محل پرورش هنرمندان و نویسندگان بسیاری هستند گفت: ثبت میراث ملموس شامل ابنیه و سازه‌هایی است که ویژگی خاصی به لحاظ قدمت، معماری و یا حضور افراد مشهور دارند و به نظر من برای حفاظت از کتاب‌خانه‌های کانون میراث فرهنگی می‌تواند این مراکز را ثبت ملی کند. با ثبت ملی کتاب‌خانه‌های کانون دیگر امکان تخلیه، تخریب و جای‌گزینی وجود ندارد.

مونسان در ادامه به بحث ثبت بازی‌های بومی و ملی ایرانی پرداخت و گفت: ما اخیرا بازی چوگان را ثبت جهانی کرده‌ایم و بازی‌های کودکانه نیز می‌تواند به عنوان داشته‌های فرهنگی کشور ثبت ملی شود. او مطرح کرد که شاید چون متولی مشخصی برای بحث بازی‌های بومی وجود ندارد کسی به دنبال ثبت آن نبوده است، ولی این موضوع را با معاونت میراث فرهنگی درمیان خواهم گذشت و کانون هم به عنوان متولی می‌تواند این بازی‌ها را برای ثبت به این سازمان پیشنهاد بدهد.

نیاز محوطه‌های تاریخی و موزه‌ها به راهنمای ویژه کودکان
رئیس سازمان میراث فرهنگی در پاسخ به این سوال که چرا در موزه‌ها و بناها و محوطه‌های تاریخی راهنمای گردشگری ویژه برای کودکان وجود ندارد؟ با بیان این‌که متاسفانه به موضوع‌های فرهنگی به میزان درخور پرداخته نمی‌شود، گفت: موزه‌داری ما باید استاندارد باشد و برای مثال راهنمای صوتی در موزه‌ها برای کودک و بزرگ‌سال متفاوت است، ولی ما متاسفانه هزینه‌ استفاده از این موارد را نداریم و اندک بودجه نیز صرف نگه‌داشت موزه‌ها می‌شود. او همچنین با طرح این‌که شرایط نگه‌داشت، ویترین‌ها و دوربین‌ها در موزه‌ها استاندارد نیست گفت: داشته‌های تاریخی کشور بسیار زیاد، ولی متاسفانه منابع این سازمان محدود است.

مونسان درعین‌حال افزود: به دلیل قوانین دولت جذب نیرو برای ما ممنوع است، اما اگر نیروهای داوطلب در کانون وجود دارد که می‌توانند به این حوزه کمک کنند می‌توانیم هماهنگی لازم را انجام بدهیم که این داوطلبان آموزش ببینند و برای کودکان ‌و نوجوانان راهنمای افتخاری موزه شوند.

گفتنی است ویژه‌برنامه‌های هفته‌ ملی کودک تا ۲۰ مهر ۱۳۹۷ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان ‌و نوجوانان واقع در خیابان حجاب ادامه دارد.
کد مطلب : ۲۶۶۲۸۵
http://www.ibna.ir/vdcg739xnak93x4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما