با حضور خانواده شهید پورغلامی و جمعی از مسئولین شهرستان بهارستان

بازگشایی کتابخانه عمومی شهید پورغلامی روستای اورین

همزمان با روز میلاد امام رضا(ع)کتابخانه شهید پورغلامی روستای اورین شهرستان بهارستان بعد از مرمت و نوسازی با حضور مسئولین بازگشایی شد.
بازگشایی کتابخانه عمومی شهید پورغلامی روستای اورین
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، همزمان با ایام دهه کرامت و میلاد امام رضا(ع)، روز گذشته‌(چهارشنبه3مرداد) کتابخانه عمومی شهید پورغلامی شهرستان بهارستان روستا اورین با حضور علی نیکنام، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، سید‌محسن موسوی، بخشدار بوستان، حجت‌الاسلام و‌المسلمین حسن‌زاده، امام جمعه شهرستان بوستان، سید هاشم خزری، سرپرست دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان تهران، رضا صفایی، مشاور فرماندار بهارستان‌، مرتضی یوسف‌زاده، دهیار روستای اورین، مژگان داداشی، رئیس اداره کتابخانه‌های شهرستان بهارستان به همراه خانواده معزز شهید پورغلامی و جمعی از کتابداران و اعضای شورای اورین بعد از مرمت و بازسازی، افتتاح شد. 

علی نیکنام مدیرکل  کتابخانه‌های عمومی استان تهران ضمن تبریک دهه کرامت و تشکر از مسئولان شهرستان گفت: همانطور که وعده داده بودیم، همزمان با دهه کرامت کتابخانه شهید پورغلامی بازگشایی شد. این کتابخانه که سال 1389 تحویل نهاد داده شد، لازم بود با توجه به جمعیت منطقه بازسازی و تغییراتی انجام شود.

وی افزود: دهیار روستای اورین 40 میلیون تومان صرف بازسازی کتابخانه پورغلامی و نهاد کتابخانه‌ها نیز همین مقدار هزینه را صرف تجهیز این کتابخانه و بروزرسانی کرده است. علاوه بر این نزدیک به 50 میلیون تومان نیز برای خرید کتاب هزینه خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران از مصوبات خوب جلسه شورای معاونین نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور که هفته گذشته در شهرستان بهارستان برگزار شد خبر داد و گفت: اولین نشست فوق‌العاده معاونین نهاد کتابخانه‌ها، پس از اعلام ۳۱ شهر دارای اولویت بالا جهت ارتقاء برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی، با حضور دبیرکل، مشاور، معاونین و مدیران کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با هدف بررسی ظرفیت‌های کتابخانه‌های این شهرستان و برنامه‌ریزی جهت اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی در این شهرستان برگزار  و مقرر شد دو کتابخانه سیار در شهرستان بهارستان برای روستاهای اطراف ایجاد و تمام کتابخانه‌های این شهرستان  تعمیر و مرمت شوند.

وی افزود: بر همین اساس، تعمیرات اساسی در کتابخانه‌های چمران و باهنر نجام شده است. اعتباری که برای تعمیر همه کتابخانه‌ها درنظر گرفته شده بالغ بر 500 میلیون تومان است. از طرفی کتابخانه خیرسازی نیز تقریبا آماده است. تمام کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهارستان نیز رایگان آماده ارائه خدمات به عموم علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی هستند.
مژگان داداشی؛ رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهارستان نیز به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در بازسازی این کتابخانه پرداخت و گفت: این کتابخانه در زمینی به مساحت ۳۲۰ متر مربع و زیربنای ۱۴۰ متر مربع در سال ۸۹ از سوی دهیاری به اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان واگذار شده و این مرکز به دلیل انجام اقدامات عمرانی شامل فضا‌سازی مناسب، مقاوم سازی و  توسعه زیربنا، به مدت ۴ ماه در سال جاری تعطیل بوده است. اکنون با بیش از ۱۰ هزار نسخه کتاب و ۳۵۰ عضو فعال آماده ارائه خدمت به ساکنین روستای اورین است.

سید محسن موسوی؛ بخشدار بوستان با اشاره به این که نظام جمهوری اسلامی نیازمند توسعه مراکز فرهنگی مانند کتابخانه‌ها‌ست، گفت: در انجمن و سطح بخش، برنامه‌های خوبی با فرماندار و کمک نهاد کتابخانه‌ها پیش‌بینی شده و قرار است کتابخانه‌ها را توسعه بخشیم. در منطقه‌ای هستیم که جمعیت انبوه اما وسعت محدود دارد و در بهره‌گیری از فضای لازم با محدودیت‌هایی روبرو هستیم. همچنین توسعه فضاهای فرهنگی مدنظر دهیاری است که بخشی از آن در اختیار نهاد کتابخانه‌ها قرار خواهد گرفت تا جوانان و افراد با استعداد منطقه بتوانند استفاده کافی را ببرند. باید تلاش کرد که منابع و فضاهای علمی و فرهنگی را به لحاظ کمی و کیفی بهبود بخشیم.

وی افزود: ما در سطح بخش و شهرستان برنامه‌های خوبی با تعامل فرمانداری پیش‌بینی کردیم  وانشاالله این فضاها توسعه پیدا خواهند کرد.

موسوی تصریح کرد: انشاالله این فضاها را بهبود خواهیم بخشید و هم اینک نیز سال 97 توسعه فضاهای فرهنگی و بویژه کتابخانه‌ها را نیز در دستور کار خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه ما در این منطقه دارای استعدادهای خوبی است، اظهار داشت: خوشبختانه افراد نخبه‌ از همین روستا به کشور معرفی شدند و ما باید تلاش خودمان را افزایش دهیم تا بتوانیم جوانان را به سمت وسویی سوق دهیم تا بتوانند از این منابع استفاده کنند و این منابع به درستی در اختیار جوانان قرار بگیرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن‌زاده امام جمعه شهرستان بوستان نیز در این جلسه ضمن تشکر و قدردانی از تمامی مسئولینی که برای تجهیز و بازگشایی این کتابخانه تلاش کردند گفت: اگرچه این کتابخانه با اعتبارات و تلاش‌های مسئولین دوباره بازگشایی شده است اما هنوز در شان این شهرستان نیست و باید تلاش بیشتری صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه ما باید دولت را در توسعه فضاهای فرهنگی کمک کنیم تصریح کرد: مردمان این منطقه دل رئوفی دارند و آماده همکاری هستند به گونه‌ای که حتی حاضرند خودشان نخورند اما لقمه خودشان را برای منافع ملی هزینه کنند.

امام جمعه شهرستان بوستان اضافه کرد: بچه های ما نیاز به فرهنگ دارند و به گفته مقام معظم رهبری فرهنگ همچون هوا است لذا ما نیاز به فضاهای فرهنگی داریم چرا که انقلاب ما انقلاب فرهنگی بوده است.
 
رضا صفایی؛ مشاور فرماندار بهارستان که به نمایندگی فرماندار در این جلسه حضور داشت گفت: نخستین‌بار شورای معاونین نهاد کتابخانه‌های عمومی در شهرستان بهارستان برگزار  شد که جای امیدواری است و موجب افتخار شهرستان بهارستان است که دبیرکل کتابخانه‌های عمومی کشور نخستین‌بار در این شهرستان حضور پیدا کردند.

در پایان نیز علی نیکنام؛ مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران از مادر شهید پورغلامی، بخشدار و دهیار این شهرستان و روستا با اهدای لوح تقدیر کرد.
کد مطلب : ۲۶۳۶۹۵
http://www.ibna.ir/vdci3parwt1aqq2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما