​از مجموعه روزشمار جنگ عراق و ایران؛

کتاب «آغاز جنگ نفتکش‌‏ها» منتشر می‏‌شود

مدیر مطالعات تاریخی و روزشمار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس از انتشار کتاب سی و یکم از مجموعه بزرگ روزشمار جنگ عراق و ایران با عنوان «آغاز جنگ نفتکش‌ها» در آینده نزدیک خبر داد.
کتاب «آغاز جنگ نفتکش‌‏ها» منتشر می‏‌شود
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، حجت‌الله کریمی، مدیر مطالعات تاریخی و روزشمار مرکز، با اعلام این خبر گفت: این کتاب را دکتر محمود یزدان فام طی چهار سال پ‍‍ژوهش مستمر تدوین و تألیف کرده و اکنون مراحل پایانی آماده‌‏سازی برای انتشار را سپری می‌‏کند.
 
وی درباره بازه زمانی سی و یکمین جلد از روزشمار جنگ ایران و عراق، بیان کرد: این کتاب شامل 81 روز از دوران جنگ تحمیلی می‏‌شود که در آن حوادث و رخدادهای مربوط به اول اردیبهشت تا 19 تیر 1363 درج ‌شده است.
 
مدیر مطالعات تاریخی و روزشمار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس،‌ افزود: بازه زمانی کتاب، مربوط به دوره بعد از عملیات خیبر است. اخبار، تفاسیر و تحلیل‏‌های مربوط به نتایج و پیامدهای عملیات خیبر در این کتاب بازتاب یافته و بخش قابل‌توجهی از مطالب را به خود اختصاص داده است.
 
کریمی در ادامه گفت: جلسات طراحی و برنامه‏‌ریزی فرماندهان برای اجرای عملیات آتی بخش دیگری از محتوای کتاب را شامل می‏‎شود. مهم‏ترین موضوع این اثر، آغاز جنگ نفتکش‏‌ها از سوی رژیم بعثی عراق به‌منظور قطع درآمدهای نفتی ایران است. مطالب و اخبار مربوط به توافق غیرمستقیم ایران و عراق با میانجیگری دبیرکل سازمان ملل متحد برای قطع حملات به مناطق غیرنظامی از دیگر محورهای این کتاب بوده که به‌تفصیل به آن پرداخته ‌شده است.
 
وی در پایان درباره منابع مورد استفاده در کتاب سی و یکم روزشمار جنگ ایران و عراق، اظهار کرد: نویسنده برای خلق این اثر از منابع و اسناد متنوع، وسیع و اختصاصی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و نیز بولتن‌‏ها، نشریات ادواری، روزنامه‎های یومیه، کتاب‏‌ها و تحقیقات جدید و مجموعه اسناد سازمان ملل متحد استفاده کرده است.
کد مطلب : ۲۶۳۲۹۷
http://www.ibna.ir/vdcgyw9xuak93x4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما