احمد دهقان،‌ با انتشار یادداشتی از بی‌توجهی جوایز ادبی به رمان «برج سکوت» که به تعبیر این نویسنده در چند سال اخیر نظیر آن دیده نشده است انتقاد کرد.
چرا هیچ‌کس «برج سکوت» را ندید
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) احمد دهقان، نویسنده ادبیات داستانی در یادداشتی کوتاه با انتقاد از نادیده گرفته شدن رمان «برج سکوت» نوشته حمیدرضا منایی در جریان داوری جوایز ادبی کشور تاکید کرده چند سال بعد، خوانندگان ادبیات با شگفتی از خود خواهند پرسید که چرا هیچ‌کس «برج سکوت» را ندید.
 
متن این یادداشت به شرح زیر است:
«در این دوره و زمانه، واقعیت چنان از تخیل پیشی گرفته که کمتر اثری می‌توان یافت که خواننده را شگفت‌زده کند. اما باز هم گاهی از زیر خاکستر ادبیات خاموش و نحیف این زمانه، شعله‌ای دیده می‌شود که آدمی را دلگرم می‌کند. «برج سکوت» نوشته حمیدرضا منایی از آثاری است که از وقتی شروع می‌کنی و تا وقتی آن را تمام می‌کنی و زمین می‌گذاری، در بهت هستی. موضوع اصلی برج سکوت، اعتیاد است اما بسیار فراتر از آن.
 
اگر بگوییم موضوع رمان «برج سکوت» فقط درباره اعتیاد است، بر آن ظلم کرده‌ایم. او از این دریچه وارد شده، اما به زوایای پنهان زندگی سرک می‌کشد و هر بار و در هر فصل خواننده را شگفت‌زده می‌کند. او فقرنگاری نمی‌کند، نصیحت نمی‌کند، نسخه نمی‌پیچد، بلکه با هنرمندی تمام و شگفت‌انگیز، این زندگی را فراتر از واقعیت به نمایش می‌گذارد. منایی، عمد دارد زندگی حاشیه‌ها را روایت کند. او زندگی نسلی را پیش روی ما می‌گذارد که گاه آن‌ها را دیده‌ایم، اما هیچ‌گاه نشناختیم‌شان. زندگی که نه، چیزی به نام زندگی که در این رمان هولناک‌تر از آن نیست، دستمایه روایتی بِکر شده است که حداقل در این چند ساله همانند آن را نداشته‌ایم.
 
نویسنده این رمان سه جلدی آدمی را دلگرم می‌کند به ادبیات. و اکنون در این زمستان دودآلود که نفس کشیدن مشکل شده و ابرهای نازا می‌آیند و می‌گذرند، بی‌آن‌که ببارند، جوایز ادبی کشور هم یکی یکی به پایان راه خود رسیدند و در هیچ‌کدام نامی از «برج سکوت» نبود و نیست. اما شک نکنید که چند سال بعد، خوانندگان ادبیات با شگفتی از خود خواهند پرسید که چرا هیچ‌کس «برج سکوت» را ندید.»
کد مطلب : ۲۵۶۳۳۷
http://www.ibna.ir/vdcds90x5yt0ks6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
رضا رومي
درود بر احمد دهقان. وقتي جايزه جلال داوران ضعيف و سرشاخ با ادبيات داستاني دارد، برج سكوت هم ديده نمي‌شود.
feedback
Iran, Islamic Republic of
سميه الهام بخش
با رضا رومي موافق‌ام. شرط مي‌بندم داوران اين كار را نخوانده اند. يكي از داوران هياهوگر جلال اگر اين اثر را خوانده بود در اينستاگرامش درباره آن مي‌نوشت و مثل بقيه كارها كلي بد و بيراه نثارش مي كرد.
feedback
Iran, Islamic Republic of
سميرا دلجو
ايبنا اين پرسش احمد دهقان را با شهريار عباسي در ميان بگذارد. آيا داوران حلال اين رمان را خوانده اند؟ من هم فكر مي كنم نخوانده اند. لطفا پيگيري كنيد.
feedback
Iran, Islamic Republic of
مخاطب
از داوران جايزه احمد محمود هم بپرسيد. دلم مي خواهد بدانم كدام شان برج سكوت را خوانده اند.
feedback
Iran, Islamic Republic of
محمد مومن
کاملا موافق هستم.امروزه جوایز ادبی ایران کاملاً بر اساس اوهام و توصیه ها داده می شه و نویسندگان و نقادان ادبی شاخص در هیئت داوران به کار گرفته نمی شوند.
feedback
United States
شهریار عباسی
سلام
این کتاب به پیشنهاد بخش رمان در بخش ویژه جایزه جلال نامزد است و جناب دهقان به عنوان عضو هیئت علمی جایزه جلال مطلع است. بنابراین اینکه برج سکوت دیده نشده، دست کم درباره جایزه جلال سخن درستی نیست.
feedback
Iran, Islamic Republic of
ياسر يزداني
از آقاي دهقان بپرسيد چرا درباره كتاب‌هاي خوب ديگري كه هيچ كجا ديده نشده، هيچ نمي‌گويد؟ ده ها رمان خوب مي‌توان نام برد كه از برج سكوت بهترند.
feedback
ابوالفضل درخشنده
با عرض سلام و احترام: لطفا از اعضای هیئت داوران سوابق علمی آنان را در خصوص تکنیک های داستان نویسی سوال بفرمایید تا معیار انتخاب آنان بهتر مشخض شود. ضمن اینکه انتشار کاربرگ داوری با امتیاز های تعلق گرفته به آثار مورد داوری می تواند اطمینان بخش جامعه هنرمندان داستان نویس شود. متشکرم