چاپ تازه و نفيسي از كليات سعدي، براساس نسخه محمدعلي فروغي، همراه با ملحقات و كشف‌الابيات به چاپ رسيد.
چاپ تازه‌اي از كليات سعدي منتشر شد

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، از ويژگي‌هاي اين چاپ، آوردن پاره‌اي از غزل‌هاي منسوب به سعدي در بخش "قطعه‌ها و تك بيت‌ها" است . 

اين غزل‌ها از نظر فروغي و ديگر صاحب نظران، يا از آثار سعدي نيستند و يا از آثار دوران نوجواني او محسوب مي‌شوند. در حالي كه در برخي چاپ‌هاي ديگر كليات، اين غزل‌ها نيز در بخش غزليات ، در كنار طيبات و خواتيم و غزليات قديم آورده شده است. 

كليات سعدي به روايت محمدعلي فروغي، نخستين بار در سال 1316 به چاپ رسيد و بارها مورد تجديد چاپ قرار گرفت. يكي از مشكلات مهم خواننده اين چاپ‌ها، وجود غلط‌هاي تايپي بسيار زياد در آن بود. 

چاپ انتشارات هرمس ادعا دارد كه به كلي فارغ از اشكالات تايپي است و همه افتادگي‌هاي چاپ‌هاي قبلي نيز، پس از مقايسه با تصحيح‌هاي ديگر و نسخه بدل‌ها، در پرانتز آورده شده‌اند كه كمك زيادي به خواندن آسان‌ و صحيح آثار حكيم شيراز مي‌كند. 

تعدادي از مقالاتي كه محمدعلي فروغي درباره كليات نوشته است، در بخش پيش گفتارهاي مصحح بر كليات آمده‌اند كه شامل سه مقاله مي‌شوند.  

از نكات ديگر اين كتاب اين است كه در تنظيم بخش‌هاي آن به جز گلستان و بوستان از الگوي برگزيده فروغي پيروي نشده و به جاي آن الگوي معمول در ديوان‌هاي شاعران ديگر به كار گرفته شده است .

کد مطلب : ۲۴۴۳
http://www.ibna.ir/vdce.e8wbjh8ex9bij.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما