معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، تفاهم‌نامه‌ای با موضوع مقابله با جریان تکثیر و عرضه غیرقانونی آثار پدیدآورندگان و ناشران به روش‌های چاپی، الکترونیکی، صوتی، نرم‌افزاری چندرسانه‌ای در فضای حقیقی و مجازی امضاء کردند.
امضای تفاهم‌نامه برای مقابله با تکثیر غیرقانونی کتاب
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلسه امضای تفاهم‌نامه میان معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با موضوع مقابله با جریان تکثیر و عرضه غیرقانونی آثار پدیدآورندگان و ناشران به روش‌های چاپی، الکترونیکی، صوتی، نرم‌افزاری چندرسانه‌ای در فضای حقیقی و مجازی به همت دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی و با حضور سیدعباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعدادی از مدیران این معاونت، محمود آموزگار، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان و نمایندگانی از حوزه نشر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
 
سیدعباس صالحی در این جلسه با تأکید بر جلوگیری از انتشار غیرقانونی کتاب به روش‌های مختلف، گفت: موضوع مبارزه با قاچاق کتاب یکی از مسائل اصلی در حوزه نشر است و در صورت تداوم این کار ضربه‌های مُهلکی بر پیکر صنعت نشر وارد خواهد شد. از این رو برای جلوگیری از متضرر شدن ناشران و مؤلفان و به طور کلی چرخه نشر، مقابله با این موضوع یکی از اولویت‌های مهم معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است.
 
وی ادامه داد: با همین نگاه چندین جلسه با حضور اعضای صنف و تشکل‌های نشر در سال گذشته برگزار شد تا ابعاد این موضوع را بررسی کنند. با توجه به این‌که 70 درصد از ظرفیت نشر کشور در تهران تمرکز دارد، این تفاهم‌نامه با اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران به امضا می‌رسد.  
 
معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر حضور همه جانبه صنف در مقابله با این پدیده، گفت: خود صنوف و انجمن‌ها و تشکل‌ها باید همراه باشد تا این کار، دولتی تلقی نشود. این اقدام یک اقدام صنفی است و البته معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از وظایف خود در این حوزه شانه خالی نکرده و به صنف درباره این موضوع کمک می‌کند.
 
صالحی با اشاره به ضرورت اقدام عاجل و سریع در برخورد با این موضوع، اظهار کرد: اگر هر چه سریع‌تر به این موضوع پرداخته نشود، این اقدام غیرقانونی به محل معاش گروهی خاص تبدیل می‌شود و برخورد با آن سخت‌تر خواهد شد. اگر سرعت عمل لازم به خرج ندهیم این جریان به یک رویه تبدیل خواهد شد که ضررهای جبران‌ناپذیری به صنعت نشر وارد خواهد ساخت.
 
معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین بر ضرورت ایجاد دبیرخانه‌ای مستمر به منظور رصد اخبار و گزارش‌ها در این حوزه تأکید کرد و گفت: گزارش‌های روشنی درباره این موضوع وجود دارد و باید این موضوع را پیگیری کنیم. امیدوارم که امضای این تفاهم‌نامه منجر به اتفاقات خوب در عرصه صنعت نشر شود زیرا تقاضای جامعه نشر از امضای این تفاهم‌نامه شنیدن اخبار خوب درباره اقدامات انجام شده در این حوزه است و صرفاً امضای تفاهم‌نامه به حل این مشکل کمک نخواهد کرد.
 
صالحی همچنین نسبت به گسترش فعالیت‌های پیش‌بینی شده در این تفاهم نامه در استان‌های دیگر اظهار امیدواری کرد و گفت: در شهرستان‌ها، ناشران آسیبب‌پذیرتر هستند و تکثیر غیرقانونی کتاب در شهرستان‌ها منجر به متضرر شدن ناشرانی خواهد شد که با جان و دل به فعالیت می‌پردازند. امیدوارم این اقدام منجر به حفاظت و حمایت از ناشران شهرستانی شود که با عشق و علاقه در حوزه نشر به فعالیت می‌پردازند.
 
همچنین در این جلسه، محمود آموزگار، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران ضمن تبریک برای امضای این تفاهم‌نامه بیان کرد: متأسفانه پایه‌های تکثیر غیرقانونی در برخی از شهرستان‌هاست و امیدورام بتوانیم از این تفاهم‌نامه به منظور مقابله با آن‎ها استفاده کنیم.
 
وی با اشاره به برگزاری جلسه مشترک با رئیس پلیس استان تهران، افزود: در جلسه‌ مشترکی که با ساجدی‌‌نیا برگزار شد، رئیس پلیس استان تهران قول همکاری در پیگیری پرونده‌های قضایی در این حوزه را داده است.
 
آموزگار ادامه داد: در برخورد با این موضوع قطعاً باید یک برخورد آنی صورت بگیرد. همچنین کار فرهنگی باید در این حوزه انجام شود و به ابعاد خسارت‌های تکثیر غیرقانونی کتاب اشاره شود.
 
بر اساس این گزارش، اهداف این تفاهم‌نامه صیانت از حقوق مادی و معنوی پدیدآورندگان و ناشران، بهبود فضای کسب و رونق اقتصادی در حوزه نشر و فرهنگ‌سازی در جهت موضوع تفاهم‌نامه و ترویج اخلاق حرفه‌ای است.
 
این تفاهم‌نامه، اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران را متعهد به راه‌اندازی دبیرخانه‌ای به منظور تنظیم و اجرای برنامه‌ها و اقداماتی در راستای مبارزه با تکثیر و عرضه غیرقانونی کتاب می‌کند و  معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم نسبت به حمایت، همکاری و پشتیبانی از فعالیت‌های این دبیرخانه متعهد خواهد بود.
 
همچنین بر اساس این تفاهم نامه، کارگروهی متشکل از نمایندگانی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تشکل‌ها و نمایندگان نشر در این راستا فعالیت می‌کند. دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ناظر اجرای این تفاهم‌نامه خواهد بود.
کد مطلب : ۲۴۳۸۸۳
http://www.ibna.ir/vdcfcmd0mw6djca.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما