«توران میرهادی»، پیشکسوت ادبیات کودک در سن ۸۹ سالگی درگذشت.
توران میرهادی، بنیانگذار شورای کتاب کودک درگذشت
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، توران میرهادی عصر امروز (سه‌شنبه ۱۸ آبان) بر اثر سکته مغزی که وی را به کما برده بود، از دنیا رفت.

برنامه تشییع وی هنوز مشخص نیست.

میرهادی متولد ۱۳۰۶، از ۲۷ شهریورماه به علت سکه مغزی در بیمارستان بستری بود. وی استاد ادبیات کودکان، نویسنده و متخصص آموزش و پرورش یکی از شخصیت‌های برجسته فرهنگی است که بیش از ۶۰ سال در گستره آموزش و پرورش، فرهنگ کودکی و ادبیات کودکان کوشیده و در این روند یکی از چهره‌های تاثیرگذار بوده است.

در این راه او به همراه همسر و همراهش محسن خمارلو به مدت ۲۵ سال مجتمع آموزشی تجربی فرهاد یا مدرسه فرهاد را از سال ۱۳۳۴ تا ۱۳۵۹ اداره کرد. این مجتمع یکی از آموزشگاه‌های تجربی و الگوواره ایران بود که هدف‌ها و کارکردهای آموزش و پرورش مدرن در آن تجربه و ارزیابی می‌شد.

همچنین او یکی از بنیانگذاران شورای کتاب کودک است و از سال ۱۳۵۸ تا کنون نیز سرپرستی تدوین و تالیف «فرهنگنامه کودکان و نوجوانان» را برعهده داشته است.

«مادر و خاطرات پنجاه سال زندگی در ایران»، «کتاب کار مربی کودک: برنامه کار سالانه مربی در مهد کودک و کودکستان»، «آنکه رفت، آنکه آمد»، «تعلیمات اجتماعی پنجم دبستان» از آثار میرهادی است.

این شخصیت فرهنگی  از سوی موسسه‌ پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به‌عنوان نامزد دریافت جایزه «آسترید لیندگرن» سال ۲۰۱۷ انتخاب شده است.
کد مطلب : ۲۴۲۲۱۴
http://www.ibna.ir/vdccsiqi02bq0i8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما