وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با سفیر بنگلادش در تهران بر ضرورت همکاری ایران با این کشور در حوزه ترجمه کتاب تأکید کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با سفیر بنگلادش دیدار کرد/ تاکید بر ضرورت همکاری ایران و بنگلادش در حوزه ترجمه کتاب
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی جنتی صبح امروز (نهم خردادماه) در دیدار با «بوئیان» سفیر بنگلادش در تهران اظهار کرد: ایران و بنگلادش به دلیل اشتراکات فرهنگی از دیرباز همواره روابط خوبی داشته‌اند.

وی با اشاره به امضای برنامه مبادلات فرهنگی ایران و بنگلادش در سال گذشته، افزود: لازم است تحرک جدیدی در روابط فرهنگی دو کشور ایجاد کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: ایران از طریق رایزن فرهنگی خود در بنگلادش از دیرباز ارتباط خوبی با مراکز فرهنگی و دانشگاهی این کشور برقرار کرده و گسترش این روابط بیش از پیش لازم است.

وی با تأکید بر نقش سفرا در تقویت روابط میان کشورها، ادامه داد: سفرا می‌توانند نقش بسیار مؤثری در گسترش روابط اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ... میان کشورها داشته باشند.

جنتی با اشاره به بیت «زین قند پارسی که به بنگاله می‌رود» افزود: کشور ایران هم با توجه به این‌که شهروندان بسیاری در بنگلادش دارد، علاقه‌مند به یادگیری زبان بنگالی است و اشتراکات فرهنگی میان دو کشور نیز ایجاب می‌کند تا با زبان یکدیگر بیشتر آشنا شویم.

وی ادامه داد: در برنامه‌های مبادلات فرهنگی که میان دو کشور به امضا رسیده، بر همکاری‌های مختلف فرهنگی و هنری از جمله فیلم‌های سینمایی، ترجمه کتاب، برگزاری همایش‌های فی مابین، اعزام گروه‌های هنری و ... تأکید شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود بر همکاری‌های دوجانبه در مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای به‌ویژه همکاری در مجمع ACD که دبیرخانه آن در تهران است، تأکید کرد.

وی با اشاره به اقدام‌ گروهک‌های تروریستی، گفت: مقابله با افراطی‌گری نیز یکی از اشتراکاتی است که میان ما و همه جهان وجود دارد زیرا اقدام‌های افراطی‌گرایان برای صلح و امنیت جهانی خطر بزرگی است.

برنامه‌های مبادلات فرهنگی فرصت خوبی برای شناخت دو ملت است

در ادامه، بوئیان، سفیر بنگلادش در تهران گفت: برنامه‌های مبادلات فرهنگی که میان دو کشور در سال گذشته به امضا رسیده فرصت مغتنمی برای گسترش روابط و شناخت دو ملت از یکدیگر است.

وی افزود: بنگلادش ظرفیت‌های علمی و فرهنگی بسیاری دارد و در حال گسترش روابط خود با دیگر کشورها در این زمینه است و ایران نیز یکی از این کشورها است.

سفیر بنگلادش در تهران گفت: گسترش روابط دانشگاهی نیز فرصت خوبی برای تقویت روابط میان دو کشور است و باید در این زمینه تلاش کرد.

وی افزود: ایران و بنگلادش در مجامع بین‌المللی روابط خوبی با یکدیگر دارند و امیدوارم این روابط بیش از پیش گسترش یابد.
کد مطلب : ۲۳۶۹۲۳
http://www.ibna.ir/vdccieqi12bq1o8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما