مصحف «بریل» برای استفاده روشندلان براساس شیوه‌ نگارش و علامت‌گذاری مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران منتشر شد.
انتشار مصحف «بریل» از  سوی مرکز طبع و نشر قرآن
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) چاپ و صحافی نخستین مصحف «بریل» در ایران از سوی بنیاد فرهنگی قرآنی روشندلان اصفهان صورت گرفته است. رسم‌الخط این مصحف نیز طبق استانداردهای بین المللی است و می‌تواند مورد استفاده تمامی نابینایان آشنا به خط بریل در سراسر دنیا قرار گیرد. مصحف «بریل» در قطع رحلی و با شمارگان 10 هزار دوره منتشر شده که هر دوره شامل 10 جلد و هر جلد شامل 3 جزء است.
 
هر سه جزء از قرآن‌های بدون ترجمه به خط بریل در یک جلد جداگانه تنظیم شده که جمعا 10 جلد است که برای استفاده هر جزء در جلسه‌های قرآن، حمل و نقل تنها یک جلد برای نابینا میسر باشد. رسم‌الخط این مصحف به‌گونه‌ای است که ضمن مطابقت با قواعد بین‌المللی بریل و رسم‌الخط رایج در جهان اسلام، ضوابط و قواعد رسم‌الخط قرآن نیز در آن رعایت شده، به شکلی که مطالعه آن برای همه مسلمانان نابینا در سایر کشورها امکان‌پذیر باشد.
    
علائم وقف مورد استفاده در این مصحف بر طبق آخرین تحقیقات مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران بوده و راهنمای بریل این علائم در ابتدای هر جلد از این مصحف درج شده است. هر آیه از ابتدای پاراگراف آغاز و شماره آیه در پایان آن درج شده است که این امر سهولت در قرائت را برای قرآن‌پژوهان نابینا به دنبال خواهد داشت.
 
در بالای هر صفحه شماره صفحه بینایی (برطبق صفحات قرآن‌های رایج در جهان اسلام) مشخص شده و اگر صفحه بینایی (برطبق قرآن‌های رایج) در وسط صفحات این مصحف تمام شود، شروع صفحه بعدی با خط‌کشی بریل و در پایان خط‌کشی شماره صفحه بینایی مربوطه درج شده که ویژگی منحصر به‌فرد مصحف‌های بریل است.
 
در ابتدای هر جلد فهرست مصحف‌ به‌گونه‌ای تنظیم شده که در آن شماره و نام سوره، تعداد آیات آن سوره و این‌که این آیات از چه صفحه‌ای شروع و در کدام صفحه خاتمه یافته، ذکر شده است. برای راهنمای نابینایان روی هر جلد از این مصحف، شماره جلد به همراه اجزاء مربوطه به خط بریل مشخص شده است. جلدسازی و صحافی آن نیز به‌گونه‌ای انجام شده که در عین برخوردار بودن از زیبایی و استقامت، مطالعه آن برای نابینایان آسان باشد.
 
قرآن‌پژوهان و قرآن‌آموزان نابینا، سازمان آموزش و پرورش استثنایی و مدارس نابینایی سراسر کشور، واحدهای بهزیستی ارائه خدمات به نابینایان، کتابخانه‌های بریل، واحدهای بهزیستی و نابینایان مسلمان دیگر کشورها مخاطبان این مصحف هستند.
 
سازمان‌ها، نهادها، موسسات و اشخاص می‌توانند از طریق سایت مرکز طبع و نشر قرآن کریم جمهوری اسلامی به نشانی moshaf.org از قسمت فروشگاه به این قرآن دسترسی داشته باشند.
 
تاریخچه کوتاه مصحف بریل در جهان
قرآن كريم به خط بريل، تاكنون چندین‌ بار در جهان اسلام به چاپ رسيده است. این نوع مصحف پیش از این در سال‌های 1952 در اردن، 1966 در مصر، 1976 در عربستان، 1988 در تونس، 2005 در کویت و 2006 و 2007 در لیبی به چاپ رسيده است.
کد مطلب : ۲۲۹۶۶۰
http://www.ibna.ir/vdcceoqix2bqie8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما