مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب درگذشت احمد قاضی، روزنامه‌نگار، نویسنده و مترجم زبان و ادبیات کُردی را تسلیت گفت.
مجید غلامی جلیسه
مجید غلامی جلیسه
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) متن پیام تسلیت مجید غلامی جلیسه، مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب برای درگذشت زنده یاد احمد قاضی به این شرح است:

به نام خداوند مهربان

«بالندگی فرهنگ یک کشور و منطقه بی‌تردید وابستگی زیادی به فرهیختگان و فرزانگان آن دارد. فرهیختگانی که تعهد و تلاش را در هم آمیخته و با استقامت در برابر مشکلات، عرصه فرهنگ را طراوت می‌بخشند. زنده یاد احمد قاضی از جمله چنین فرهیختگانی بود که توانست با بیش از دو دهه حضور مداوم و بی‌وقفه در عرصه تألیف و ترجمه کتاب به زبان کُردی از خود چهره‌ای تاثیرگذار در عرصه فرهنگ و میراث مکتوب زبان و ادبیات کُردی معرفی کند. تنوع موضوعی در آثار زنده یاد قاضی نشان از دغدغه‌مندی شأن برای فرهنگ در موضوعات مختلف دارد، آثاری که میراثی گرانقدر برای زبان کُردی و چه بسا فرهنگ ایران اسلامی خواهد بود. فقدان ایشان را به بازماندگان تسلیت گفته و از خداوند متعال برای آن مرحوم مغفرت و برای بازماندگان صبر مسئلت دارم.»

احمد قاضی مهابادی متولد 1315 است. باقه بین، دستور زبان کُردی به دو زبان، جمع و اصلاح دیوان سیف القضات، ترجمه دیوانی سه یرو سه مه ره، ترجمه گیل گمش، ترجمه دوجلدی دون کیشوت، کتک و مشک، نسل اژدها، دوقلوهای عجیب، کوهسار حقیقت، عصر غول ها، صدام و بحران خلیج، ژانی گه ل، کردستان بعد از جنگ خلیج فارس و خلاصه تاریخ کردستان نام برخی از آثار تألیفی و ترجمه‌ای این روزنامه‌نگار و مترجم است. وی روز یکشنبه 17 خرداد (1394) در بیمارستان آزادی تهران درگذشت.
 
کد مطلب : ۲۲۳۷۰۵
http://www.ibna.ir/vdcgzw9xnak9xu4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما