کتاب «تاریخ بختیاری» (خلاصه الاعصار فی تاریخ البختیار) اثر علیقلی‌خان سردار اسعد و عبدالحسین لسان ا‌لسلطنه سپهر با تصحیح و اهتمام جمشید کیانفر به چاپ پنجم رسید.
جمشید کیانفر
جمشید کیانفر

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) کتاب «تاریخ بختیاری» (خلاصه الاعصار فی تاریخ البختیار) اثر علیقلی‌خان سردار اسعد و عبدالحسین لسان‌ا‌لسلطنه سپهر با تصحیح و اهتمام جمشید کیانفر که نخستین اثر تالیفی مستقل درباره این ایل است به بررسی سرزمین بختیاری، حالات و روحیات این ایل می‌پردازد. 

عبدالحسین‌خان سپهر ملقب به لسان‌السلطنه و ملک‌المورخین، به فرمان علیقلی بختیاری سردار اسعد، وزیر جنگ و زیرنظر وی تحریر کتاب را آغاز کرد. بخش اعظم کتاب تالیف لسان‌السلطنه است اما در مجموع چهارده ‌تن در تحریر، تدوین و ترجمه برخی منابع آن نقش داشته‌اند که در فصول کتاب نامشان ذکر شده است. 

همچنین سردار اسعد شخصا در منابع مطالبی جست‌وجو می‌کرده و پس از بررسی و انتخاب فصول درباره بختیاری‌ها مطالبی را برای تحریر یا ترجمه در اختیار تحریرکنندگان و مترجمان قرار می‌داده است. علاوه بر آن، بخش‌هایی را برای سپهر تقریر می‌کرده و او آنها را عینا نوشته و گاهی در پانویس توضیحاتی درباره مطالب نقل شده از منابع افزوده است.

کتاب درباره تاریخ ایل بختیاری است و از فرقه‌هایی سخن به میان می‌آید که در درون این ایل بوده‌اند و سرزمینی را که در آن زندگی کرده‌اند، به مخاطب نشان می‌دهند. این کتاب، شناخت خوبی درباره تاریخ، سرزمین بختیاری، حالات و روحیات بختیاری‏‌ها ارائه می‌کند و نشان می‌دهد این قوم از تاریخ معاصر صفویه به بعد چه نقشی در مسایل نظامی و سیاسی داشته‌اند. 

کتاب «تاریخ بختیاری» (خلاصه الاعصار فی تاریخ البختیار) با تصاویری همراه شده که در دو بخش از هم متمایز شده‌اند. تصاویر یک بخش طراحی‌هایی هستند از دوره سردار اسعد که نشان‌دهنده آثار باستانی دوره بختیاری‌ است و در قسمت دیگر تصاویری از رجال و شخصیت‌های مطرح ایل بختیاری آمده است.

چاپ پنجم کتاب «تاریخ بختیاری» (خلاصه الاعصار فی تاریخ البختیار) اثر علیقلی‌خان سردار اسعد و عبدالحسین لسان‌ا‌لسلطنه سپهر با تصحیح و اهتمام جمشید کیانفر در 812 صفحه در یک‌هزار و 100 نسخه و به بهای 40 هزار تومان از سوی نشر اساطیر روانه بازار کتاب ایران شده است. این كتاب نخستین بار در سال 1376 منتشر شده بود.

کد مطلب : ۲۰۸۷۹۲
http://www.ibna.ir/vdcf1cd00w6dxea.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Germany
دکتر قباد رحیم پور
باسلام
از توجه و تلاش شما در معرفی ایل جلیل بختیاری سپاس گذاریم.
یک نسخه از کتاب را خواهانیم،چطور و چگونه بیابیم؟!
feedback
Iran, Islamic Republic of
حسین مرادی
باسلام
از توجه و تلاش شما در معرفی ایل جلیل بختیاری سپاس گذاریم.
یک نسخه از کتاب را درخواست دارم،چطور و چگونه تهیه کنم؟!