با کاهش 10 درصد تخفیف ناشران محقق شد

تمایل ناشران معروف برای حضور در نمایشگاه‌های استانی

ناشران معروف و قدیمی در دوره‌های قبل نمایشگاه کتاب استانی تمایل چندانی برای حضور نداشتند به گفته خودشان یکی از دلایل مهم تخفیفات بالایی بود که باید به مشتریان می‌دادند. رقمی بین 30 تا 40 درصد پشت جلد اما دولت جدید سقف این تخفیف‌ها را به حد مطلوب رساند تا اقبال ناشران معروف برای حضور در نمایشگاه‌های استانی بیشتر شود.
تمایل ناشران معروف برای حضور در نمایشگاه‌های استانی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) با کاهش 10 درصد تخفیف ناشران برای حضور در نمایشگاه‌های کتاب استانی، تمایل ناشران معتبر برای حضور در این نمایشگاه‌ها افزایش یافته است. 

در نمایشگاه کتاب استان همدان نشر نی و مرکز نشر دانشگاهی هر کدام به ترتیب با 239 و 230 عنوان کتاب شرکت کرده‌اند و حضور این دو ناشر با استقبال بازدیدکنندگان مواجه شده است. 

مجید رُهبانی، سردبیر ماهنامه «جهان کتاب» چندی پیش به آسیب‌شناسی نمایشگاه‌های کتاب استانی پرداخت و در این باره گفت: درصدِ زیادِ تخفیف‌ در نمایشگاه‌های استانی از مشکلاتی است که باید مورد مطالعه و رفع قرار گیرد. تا جایی که من اطلاع دارم در دوره‌های قبل این تخفیف تا 40 درصد هم می‌رسید (20درصد سهم ناشر است و 20 درصد بقیه را وزارت ارشاد می‌پردازد). چنین تخفیف بالایی اگرچه بازدیدکنندگان را به خرید بیشتر تشویق می‌کند، ولی آثار منفیِ جدّی هم دارد.

نخست آن‌که نمایشگاه با کتابفروشی‌ها رقابتی نابرابر ایجاد می‌کند که به زیان کتابفروشان است. دوم، این تصور اشتباه را در ذهن خریداران کتاب به وجود می‌آورد که ناشران افرادی گرانفروش‌اند و قیمت کتاب‌ها در اصل خیلی کمتر از آن رقمی است که رویشان درج شده است! این باعث نوعی از «بی‌اعتمادی به کتاب» و نشر کشور خواهد شد که بدون پی‌آمد نیست.

حال با این تدبیر وزارت ارشاد امید می‌رود پای بسیاری از ناشران معروف و قدیمی که میزان بالای تخفیف برایشان به صرفه نیست به نمایشگاه‌های کتاب استانی باز شود.

نهمین نمایشگاه کتاب استان همدان تا شنبه (8 شهریور) در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی این شهر برپا خواهد بود.

کد مطلب : ۲۰۶۰۴۹
http://www.ibna.ir/vdci5qar3t1auu2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما