موزه و كتابخانه مورگان در يك نمايشگاه ويژه و منحصر به فرد كه از 31 ارديبهشت ماه آغاز به كار كرده، ‌يك نسخه دست‌نويس و بسيار نادر از دوره رنسانس را به نمايش گذاشته است.
يك اثر هنري از دوره رنسانس
يك اثر هنري از دوره رنسانس
به گزارش خبرگزاري كتاب ايرن (ايبنا) ‌به نقل از "آرت ديلي"، اين نسخه استثنايي كه كتاب دعاي ملكه فرانسه «كلود» است، در همان سال‌ تاج‌گذاري او يعني در سال 1517 ساخته شده است.
 
اين كتاب دعا يكي از مهم‌ترين نسخه‌هاي خطي تذهيب شده به شمار مي‌رود كه از چند روز پيش در سالن شرقي ساختمان تاريخي «مك كيم» در معرض ديد قرار گرفته است. 

اين كتاب بسيار ظريف، با ابعاد 5 در 7 سانتي‌متر با تذهيب‌كاري بسيار هنرمندانه و همراه با تصاويري از چهره حضرت مسيح(ع)، مريم مقدس(ع)، حواريون و جمع فراواني از قديسان تزيين شده ‌است. 

اين اثر، وسيله هنرمندي كه با عنوان استاد ملكه كلود شناخته مي‌شود  خلق شده و اوج تشخص هنر و تذهيب دوره رنسانس را به نمايش مي‌گذارد. 

هنرمندي كه اين كار را آفريد، پس از آن بسيار مشهور شد و بيشتر ربع اول قرن شانزدهم را در سفر گذراند و به خلق آثار هنري پرداخت كه از آن ميان به زحمت چند اثر باقي مانده ‌است. 

جلد اين كتاب دست‌نويس نيز طرحي از پابلو پيكاسو را بر خود دارد. 

در اين نمايشگاه يك كتاب دعاي نادر ديگر هم به نمايش درآمده كه به ملكه «آن دوبريتاني»، مادر ملكه كلود و همسر شارل هشتم تعلق دارد. تذهيب اين اثر نيز امضاي «ژان پي‌ير» را بر خود دارد. 

در كنار اين دو اثر برجسته و استثنايي مجموعه‌هاي جالبي از كارهاي تذهيب‌كاري شده ديگر نيز در اين نمايشگاه در معرض ديد قرار گرفته است. 

پرنسس كلود (1524-1499) در سال 1514 با فرانسواز دو آنژلم ازدواج كرد و سال بعد پس از بر تخت سلطنت نشستن همسرش، ملكه فرانسه شد.
کد مطلب : ۲۰۵۷۱
http://www.ibna.ir/vdcezn8w.jh87fi9bbj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما