با توافق موسسه بین‌المللی الهدی و کمیسیون زبان قرقیزستان

«حماسه ماناس» به ایران می‌آید «شاهنامه فردوسی» به قرقیزستان می‌رود

با توافق موسسه بین‌المللی الهدی و کمیسیون زبان قرقیزستان «حماسه ماناس» از زبان قرقیزی به زبان فارسی و «شاهنامه فردوسی» از فارسی به قرقیزی ترجمه و منتشر می‌شود.
«حماسه ماناس» به ایران می‌آید «شاهنامه فردوسی» به قرقیزستان می‌رود

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) مدیرعامل موسسه بین‌المللی الهدی در مذاکره با قائم‌مقام کمیسیون ملی زبان قرقیزستان که با هدف ترویج و تقویت زبان قرقیزی و ترجمه آثار به زبان‌های خارجی و بالعکس تاسیس شده و زیر نظر ریاست جمهوری این کشور فعالیت می‌کند، درباره فعالیت‌های مشترک مذاکراتی داشته است.

بر این اساس، مقرر شد با همکاری و مشارکت گروه انتشاراتی الهدی و کمیسیون ملی زبان قرقیزستان، گزیده «حماسه ماناس» که داستان قهرمانی و دلاوری‌های ماناس و مرجع بسیاری از آثار این کشور است، به زبان فارسی ترجمه و در مقابل نیز گزیده «شاهنامه فردوسی» که از آثار فاخر فارسی‌زبانان است، به زبان قرقیزی ترجمه و هر دو اثر توسط الهدی منتشر و در مراسم ویژه‌ای رونمایی شود. 

\"\"

بر اساس زمان‌بندی مشخص شده، قرار است کار ترجمه و انتشار این دو اثر تا یک سال آینده انجام شود.

 «حماسه ماناس» و «شاهنامه فردوسی» هر دو به تاریخ اساطیری اشاره می‌کنند و هر دو در قرن پنجم هجری شکل نهایی خود را پیدا کرده‌اند که این موارد از شباهت‌های این دو اثر است و همین عامل، انگیزه همکاری و مشارکت در ترجمه این آثار را فراهم کرد. «حماسه ماناس» از رستم ایرانی به عنوان پهلوان اسطوره‌ای ذکر شده است.

«حماسه ماناس» حماسه منظوم قرقیزهاست كه با یک و نیم میلیون مصراع، از قهرمانی و دلاوری‌های «ماناس» قهرمان ملی قرقیزها، همتای رستم در ادبیات فارسی، حکایت می‌کند. این اثر، طولانی‌ترین حماسه جهانی است و در ردیف حماسه «ماهابهاراتای» هندی و حماسه «حصار» چینی‌ها قرار دارد.
 
این حماسه، سینه به سینه و شفاهی نقل شده است تا این‌که در سال 1995 میلادی گردآوری و به زبان قرقیزی منتشر شد. در این گنجینه ادبی ملت قرقیز، داستان‌های جنگ هشت نسل از خانواده ماناس که به منظور وحدت اقوام پراکنده و همبستگی ملل دیگر و مقابله با تجاوز خارجی صورت گرفته، توصیف شده است.

رزمنامه «ماناس» محصول قرن‌های 10 تا 13 میلادی است و 18 جلد و بیش از دو میلیون و 400 هزار واژه دارد. این اثر، نه تنها حاوی اشعار رزمی است؛ بلکه دایرة‌المعارفی برای پژوهش و تحقیقات تاریخی، جغرافیایی، مذهبی، اقتصادی و اجتماعی و زبان قرقیزی محسوب می‌شود. 

«شاهنامه فردوسی» و «حماسه ماناس» بازتاب‌دهنده حماسه‌ها و دلاوری‌های مردم سرزمین تاریخی ایران و ملت قرقیزستان در مقابل دشمنان خارجی است که با مشارکت گروه انتشاراتی الهدی و کمیسیون ملی زبان قرقیزستان به زبان فارسی و قرقیزی ترجمه و منتشر می‌شوند.

کد مطلب : ۲۰۴۴۱۵
http://www.ibna.ir/vdcdfo0xkyt0zo6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما