گفت و گوی ایبنا با دستیار ویژه رئیس جمهور

یونسی: عطاردي كتابخانه و گنجينه‌اي عظيم درباره اسلام بود

حجت‌الاسلام علی یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی درباره شخصیت علمی زنده‌یاد آیت‌الله عطاردی گفت که تمام هم و غم ایشان به تالیف و تصنیف کتاب می‌گذشت و ابعاد زندگی علمی ایشان در آینده بیشتر مشخص خواهد شد.
حجت‌الاسلام علی یونسی
حجت‌الاسلام علی یونسی

حجت‌الاسلام یونسی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره شخصیت علمی زنده‌یاد آیت‌الله عزیزالله عطاردی قوچاني عنوان کرد:‌ ایشان یک کتابخانه و یک گنجینه عظیم از تحقیقات علمی درباره اسلام بود. ابعاد کار بزرگ ایشان در آینده بیشتر مشخص خواهد شد و آیندگان درباره این عالم درگذشته بیشتر از ما اطلاعات خواهند داشت. 

وی  درباره آشنایی خود با مرحوم عطاردی توضیح داد: حدود 10 سال پیش با آیت‌الله عطاردی آشنا شدم. در آن زمان تصمیم گرفته بودم  درباره تاریخ آستان مقدس حضرت امام رضا (ع) بیشتر مطالعه کنم و منابع اصلی‌تر و با کیفیت‌تر را ببینم. در جست‌وجوهایم متوجه شدم که بهترین آثار تالیفی درباره تحولات آستان ثامن الحجج کتاب‌های مرحوم عطاردی

است. 

دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی اظهار کرد: پس از آشنایی با آثار آیت‌الله عطاردی درباره خود ایشان پرس‌وجو کردم که دوستان به من اطلاع دادند که در قید حیات‌اند و البته بسیار فعال و پرکار و تاکنون بیش از 100 جلد کتاب در حوزه‌های مختلف معرفتی تالیف کرده‌اند. این مساله انگیزه‌ای شد به دیدار ایشان مشرف شوم. 

وزیر اطلاعات در دوره ریاست جمهوری حجت‌الاسلام سید محمد خاتمی در ادامه با اظهار تاسف از این که بسیار دیر با آیت‌الله عطاردی آشنا شده است، گفت: از دوستانی که بنده را در یک‌دهه پیش با ایشان آشنا کرده بودند بسیار تشکر می‌کنم اما افسوس می‌خورم که چنین شخصیت بزرگ و عظیمی که حضوری فعال در حوزه‌های مختلف علوم داشت، وجود داشته، ولی سال‌ها از دیدارش محروم بوده‌ام. 

یونسی افزود: متاسفانه اکثریت ملت ایران نیز از حضور محققان و دانشمندانی چون آیت‌الله عطاردی
اطلاعی ندارند. تمام هم و غم این محقق پرکار به تالیف و تصنیف می‌گذشت و کمتر به معرفی خود می‌پرداخت. 

آیت‌الله عزیزالله عطاردی چهره ماندگار کشور جمعه شب گذشته، سوم مرداد 1393 در سن 86 سالگی در تهران دار فانی را وداع گفت. پیکر وي امروز پنجم مرداد در مقبره امین‌الاسلام علامه طبرسی در آستان مقدس حضرت ثامن الحجج امام رضا (ع) به خاک سپرده می‌شود. 

«اميرالمومنين عليه‌السلام و نهج‌البلاغه»، «ايمان و كفر از كتاب بحارالانوار»، «مسند الامام ابی‌محمد الحسن بن علی»، «مسند الامام العسكری ابی‌محمد الحسن‌ بن علی (ع)»، «علمای خراسان و نهج البلاغه»، «مصادر تاج العروس»، «موسوعه الشیعه الامامیه»، «اللغات الفارسیه فی الحدیث و الادب العربی»، «الشریف الرضی مولف نهج البلاغه» و «مخطوطات فارسی در مدینه منوره» نام شماری از تالیفات منتشر‌شده آیت‌الله عطاردی است.

کد مطلب : ۲۰۴۰۱۸
http://www.ibna.ir/vdccs0qi42bqxx8.ala2.html
گزارشگر :
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده ویژه جامعه‌شناسی تشیع
پرونده شهید سلیمانی