«ولادیمیر آندرس گونزالس کسادا» سفیر کوبا در ایران از كتاب «شاهنامه فردوسي» به عنوان اثري كه به آن علاقه‌مند است نام برد.
ولادیمیر آندرس گونزالس کسادا
ولادیمیر آندرس گونزالس کسادا

«ولادیمیر آندرس گونزالس کسادا» سفیر کوبا در ایران به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره اين‌كه تا به حال چه كتاب‌هايي را درباره ايران خوانده و مورد توجه وي واقع شده است گفت: زماني‌كه به عنوان سفير جديد كوبا در ايران معرفي شدم و خودم را براي اقامت در اين كشور آماده مي‌كردم، كتابي را درباره انقلاب اسلامي ايران خواندم. اصل اين كتاب به زبان فارسي بود و محتواي كتاب از دلايل شروع انقلاب اسلامي در ايران شروع مي‌شد و با شخصيت امام خميني (ره) و نقش محوري وي در اين انقلاب به اتمام مي‌رسيد.

وی در ادامه به «شاهنامه فردوسي» اشاره كرد و گفت: كتاب ديگري كه ترجمه آن چندي پيش، از سوي وزارت خارجه آغاز شده، كتاب «شاهنامه فردوسي» است كه به دليل طولاني ‌بودن، موفق به خواندن تمام آن نشده‌ام و خوشبختانه ترجمه جلد دوم اين كتاب نيز در آينده‌ نزديك به چاپ مي‌رسد. 

سفير كوبا در ايران افزود: از نظر سياسي هم كتاب‌هايي را كه حميد شهرابي، درباره انقلاب ايران و مسايل ديگر نوشته است مطالعه كرده‌ام. 

**** 
«شاهنامه فردوسی» برای نخستین بار است که به زبان اسپانیایی ترجمه شده است. اين ترجمه با حمایت «سفارت جمهوری ونزوئلا» در جمهوری اسلامی ایران و از سوي «بئاتریس کریستینا سالاس»، استاد دانشگاه در ایران صورت گرفته است. 

در دیباچه کتاب شاهنامه اسپانیایی، از این اثر حکیم ابوالقاسم فردوسی به عنوان یک شاهکار در ادبیات جهان نام برده شده است. 

احمد طاهری، مترجم و روزنامه‌نگار ایرانی به همراه «کلارا خانس»، شاعر اسپانیایی از تولد زال تا مرگ سهراب را از شاهنامه فردوسی برگزیده و ترجمه کرده‌ است. همچنين  برخی از مینیاتورهایی که در نسخه‌های خطی، شاهنامه فردوسی را زینت داده در ترجمه اسپانیایی شاهنامه نیز منتشر شده است. 

احمد طاهری درباره ترجمه کتاب می‌گوید: «شیوه‌های مختلفی را برای برگردان این اثر به اسپانیایی آزمودیم و سرانجام بر آن شدیم تا غالب نثر آهنگین را برای ترجمه به‌کار گیریم.» 

***
«حميد شهرابي» كه سفير كوبا به آن اشاره كرده ‌است، کارشناس امور بين‌الملل و از فعالان سیاسی و فرهنگی حوزه آمریکای لاتین است. وي همچنين نخستين ریيس «انجمن دوستي ايران و كوبا» و مسوول تحقيقات و برنامه‌ريزي «خانه‌ آمريكاي لاتين» است كه از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي تاكنون‏، در راه تعميق پيوندهاي راهبردي ميان انقلاب اسلامي ايران و ديگر انقلاب‌ها و جنبش‌هاي ضدسلطه در سراسر جهان، به‌ويژه آمريكاي لاتين كوشيده است. شهرابي به تازگي كتابي را با عنوان «دموكراسي اصيل» به چاپ رسانيده است.

کد مطلب : ۲۰۱۷۷۶
http://www.ibna.ir/vdca06nui49nw01.k5k4.html
گزارشگر :
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما