کتاب «روزنامه خاطرات ناصرالدین شاه در سفر دوم فرنگستان» با تدوین و تصحیح فاطمه قاضیها در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با استقبال مخاطبان روبه‌رو شد. این کتاب روایتگر سفر دوم ناصرالدین شاه به فرنگ است.
ناصرالدین شاه
ناصرالدین شاه

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) کتاب «روزنامه خاطرات ناصرالدین شاه در سفر دوم فرنگستان» با تدوین و تصحیح فاطمه قاضیها یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخی سازمان اسناد و کتابخانه ملی است.

ناصرالدین‌شاه قاجار که پادشاهی شکارچی، عاشق سیروسفر و گشت‌وگذار بود و بیش از نیم‌قرن بر ایران حکومت کرد، شخصاً به نگارش خاطرات خویش پرداخته است. وی سه‌بار در سال‌های 1290، 1295 و 1306 ه.ق. به فرنگستان رفت و سفرنامه‌های خود را از لحظه حرکت از تهران و گاهی چند روز قبل از حرکت تا زمان برگشت به تهران به نوشته است. خاطرات وی در سفر اول و دوم به خط خودش و در سفر سوم به تقریر وی و خط همراهانش از قبیل دختر خوش‌خط او فخرالدوله، غلامحسین‌خان امی‌خلوت، ابوالقاسم‌خان ناصرالملک، ابوالحسن‌خان فخرالملک و... نوشته شده است.

دکتر داود رفیعی، مسوول غرفه سازمان اسناد و کتابخانه ملی با اشاره به تعداد کتاب‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در نمایشگاه به ایبنا گفت: این سازمان با 250 عنوان کتاب به نمایشگاه آمده که 100 عنوان به حوزه تاریخ اختصاص دارد.

وی به کتاب‌های بازچاپی این سازمان نیز اشاره کرد و افزود: کتاب‌های «روابط ایران و یونسکو» نوشته مهشید لطیفی، «ارجنامه دکتر محمددبیرسیاقی» اثر سید فرشید السادات شریفی، «8 عنوان فهرست نسخه‌های کتابخانه ملی» تعدادی از کتاب‌های بازچاپی حوزه تاریخ سازمان اسناد و کتابخانه ملی در بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب را تشکیل می‌دهند.

رفیعی با اعلام کتاب‌های پرفروش تاریخی گفت: «روزنامه خاطرات ناصرالدین شاه در سفر دوم فرنگستان» به کوشش فاطمه قاضیها، «مجموعه فنخا» (فهرست نسخ خطی ایران) به کوشش مصطفی درایتی، «اسناد و نامه‌های امیرکبیر» به قلم سید علی آل‌داود، از کتاب‌های پرفروش سازمان اسناد و کتابخانه ملی در حوزه تاریخ هستند.

وی با اشاره به ویژگی کتاب «مجموعه فنخا» اظهار کرد: این مجموعه 34 جلدی در برگیرنده اطلاعات نسخه‌های خطی و عکسی موجود در ایران است و نسخه‌های خطی دیگر کشورها یا نسخه‌های خارج شده را در برنمی‌گیرد.

مسوول غرفه سازمان اسناد و کتابخانه ملی افزود: کتاب «اسناد و نامه‌های امیرکبیر» به کوشش سیدعلی آل داود بخشی از اسناد گرانبها و در زمره ذخایر نفیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی است که در این کتاب گنجانده شده است.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تا 20 اردیبهشت در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) برپاست.-

کد مطلب : ۱۹۸۷۵۳
http://www.ibna.ir/vdcaman6e49no01.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما