وحید احمدی، با اشاره به فعالیت 36 درصدی مراکز پژوهشی خصوصی در کشور، عنوان کرد: اتحادیه موسسات پژوهشی باید زمینه‌های تغییر تفکر رایج درباره هزینه‌بر بودن فعالیت‌های پژوهشی را فراهم کند.
36 درصد مراکز پژوهشی غیر دولتی‌اند/دولت به دنبال تقویت مراکز پژوهشی خصوصی است
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر وحید احمدی، معاون پژوهشی این وزارتخانه، در دومین نشست سراسری روسای موسسات پژوهشی غیر دولتی اظهار کرد: دیدگاه و سیاست‌های دولت تدبیر و امید در حوزه پژوهش و فناوری، ایجاد فضای مناسب برای مراکز پژوهشی بیرون از دستگاه دولت است. 

وی با اشاره به آمار‌ مراکز تحقیقاتی غیردولتی فعال در کشور، گفت: طبق آمار، مراکز پژوهشی غیردولتی 36 درصد کل مراکز پژوهشی کشور را شامل می‌شوند که این بسیار خوشحال‌کننده است. این آمار نشان از تلاش دولت برای فعالیت بخش خصوصی در تولید علم و بحث‌های پژوهشی دارد. 

احمدی افزود: دیدگاه امروز ما به مقوله علم و دانش در زندگی، ثروت‌افزایی و ارزش افزوده است که دیدگاه ارزشمندی است. 

معاون پژوهشی وزیر علوم، با تاکید بر ثروت‌افزایی پژوهش، ادامه داد: متاسفانه در کشور ما به پژوهش به مثابه یک امر هزینه‌بر نگاه می‌شود و این ذهنیت وجود دارد که برای پژوهش خیلی باید خرج کرد، این در حالی است که باید در حوزه پژوهش سرمایه‌گذاری کرده تا از ثروت تولید شده آن استفاده کنیم. 

وی رونق اتحادیه موسسات پژوهشی را موجب نشاط علمی و کاری جوانان دانست و افزود: وزارت علوم، حمایت‌ها و پیگیری‌های قانونی و بسترهای مناسب در حمايت از موسسات پژوهشی غیردولتی را فراهم می‌کند و امید است تفکر دست‌اندرکاران اتحادیه، در ایجاد مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری، موجب از بین رفتن این تفکر متحجرانه که پژوهش نمی‌تواند تولید ثروت کند، باشد.
کد مطلب : ۱۹۱۹۳۸
http://www.ibna.ir/vdcipzazvt1a332.cbct.html
گزارشگر :
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما