«دگرگونی بزرگ» نوشته «کارل پولانی» با ترجمه محمد مالجو، چهارشنبه (چهارم دیماه) در پژوهشکده تاریخ اسلام نقد و بررسی خواهد شد. در این مراسم هاشم آقاجری، داریوش رحمانیان، پژوهشگران تاریخ و محمد مالجو، مترجم کتاب سخنرانی می‌کنند./
پوستر برنامه
پوستر برنامه

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به‌نقل از روابط عمومی پژوهشکده تاریخ اسلام، نقد کتاب «دگرگونی بزرگ» اثر «کارل پولانی» با ترجمه دکتر محمد مالجو از سوی گروه تاریخ و همکاری‌های میان رشته‌ای، چهارشنبه (چهارم دیماه) در این پژوهشکده برگزار خواهد شد. در این مراسم، سید هاشم آقاجری و داریوش رحمانیان، استادان تاریخ، همچنین محمد مالجو، مترجم کتاب حضور دارند و درباره  کتاب سخن می‌گویند.

کتاب «دگرگونی بزرگ» اثر «کارل پولانی» در سال 1944 و همزمان با کتاب «راه رقیت» نوشته «فردریش‌هایک»، انتشار یافت. همان‌قدر که «راه رقیت» برای طرفداران مکتب اقتصاد آزاد کتاب مهمی به شمار می‌رود، «دگرگونی بزرگ» هم برای مخالفان بازار آزاد کتاب ارزشمندی است. این کتاب که پس از نزدیک به ۷۰ سال به فارسی ترجمه شد، در کنارِ کتاب «سرمایه» کارل مارکس، مشهورترین اثر در نقد اقتصاد سرمایه‌داری محسوب می‌شود و با این حال در ایران و حتی محافل آکادمیک ایران، کتابی ناشناخته است. 

«پولانی» در این کتاب، بازار آزاد را همچون دشمن انسانیت به تصویر می‌کشد و آن را شکل غریبی از سازماندهی اجتماعی معرفی می‌کند که در انگلستان قرن 18 و از طریق کنش دولتی که ایدئولوگ‌ها آن را به جلو می‌راندند، ایجاد شده بود. دگرگونی بزرگ آن‌گونه که «کارل پولانی» در این کتاب توضیح می‌دهد، آن دگرگونی مفردی است که پیش از آن‌که در عمل باعث دگرگونی‌های بزرگی شود در اندیشه به وجود آمد. آن دگرگونی مفرد، چیزی نیست مگر جدا کردن یا همان منفک کردن مقوله اقتصاد از سایر مقولات اجتماعی.

بخش مهمی از کتاب دگرگونی بزرگ شرح و بسط مصیبت‌هایی است که این طرز تفکر به جامعه و بیش از هر جای دیگری در زادگاهش انگلستان وارد آورد، همچنین توضیح تلاش‌های بیهوده‌ای است که برای مهار تبعات منفیِ آن صورت گرفت. از سوی دیگر کتاب «دگرگونی بزرگ» شرح چگونگیِ تخلیه شدن توان همه نهادهای دموکراتیک در حوزه سیاست و صنعت، به دلیل پذیرفتن و اجرایی کردن تفکری است که بر لزوم تفکیک اقتصاد از جامعه و واداشتن دیگر حوزه‌های فعالیت اجتماعی به همسویی با الزامات آن بود.

نشست نقد کتاب «دگرگونی بزرگ» اثر «کارل پولانی» با ترجمه محمد مالجو از ساعت 17 تا 19 چهارشنبه (چهارم دیماه) در پژوهشکده تاریخ اسلام به نشانی خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، خیابان رستگاران، کوچه شهروز غربی، شماره 9 برپا خواهد شد و ورود برای همگان آزاد است.

کد مطلب : ۱۸۹۳۸۳
http://www.ibna.ir/vdcjohevtuqeotz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما