کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

یکشنبه‌های آخر ماه برگزار می‌شود

نخستین نوبل‌خوانی شهر کتاب در «سرزمین گوجه‌های سبز»

16 آذر 1392 ساعت 12:02

نخستین جلسه‌ نوبل‌خوانی مرکز فرهنگی شهر کتاب به رمان «سرزمین‌ گوجه‌های سبز» اثر هرتا مولر اختصاص دارد. این نشست هفته آینده با حضور بلقیس سلیمانی برگزار می‌شود./


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، یکشنبه‌های آخر هر ماه، جلسات تحلیل و بررسی آثار برجسته‌ نویسندگان جهان که برنده جایزه ادبی شده‌اند از سوی مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود. این جلسات با نظارت بلقیس سلیمانی برگزار می‌شود و شرکت برای عموم مخاطبان در آن‌ها آزاد است.

نخستین جلسه‌ نوبل‌خوانی به کتاب «سرزمین‌ گوجه‌های سبز» اثر هرتا مولر، برنده جایزه نوبل ادبیات در سال 2009 اختصاص دارد. این کتاب نخستین اثری است که با ترجمه غلامحسین میرزاصالح به فارسی منتشر شده‌است.

دو مجموعه داستان «زمین پست» و «ته دره» نیز به تازگی از مولر به زبان فارسی منتشر شده‌‌اند.

نشست نوبل‌خوانی کتاب «سرزمین‌ گوجه‌های سبز» اثر هرتا مولر ساعت 16 و سی دقیقه  یکشنبه، 24 آذرماه در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم برگزار می‌شود.

«مولر» در سال 1953 در رومانی به دنیا آمد و از آن جا که آثارش در رومانی با منع انتشار مواجه شدند، زادگاهش را به مقصد آلمان غربی ترک کرد. در بسیاری از آثار این نویسنده می‌توان نشانه‌هایی از حکومت سوسیالیستی سابق کشور رومانی را مشاهده کرد.

این نویسنده سیزدهمین نویسنده آلمانی است که توانسته‌است جایزه نوبل ادبیات را در سال 2009 به دست بیاورد. داستان‌های مجموعه «زمین پست» از کتابی که در سال 1982 به چاپ رسیده، انتخاب و ترجمه شده است و از نخستین آثار مولر محسوب می‌شود. از مولر پیش‌تر آثاری مانند «قرار ملاقات»، «گذرنامه»، «سرزمین گوجه‌های سبز» و «مسافر یک لنگه پا» در ایران ترجمه شده بود.


کد مطلب: 187794

آدرس مطلب :
http://www.ibna.ir/fa/naghli/187794/نخستین-نوبل-خوانی-شهر-کتاب-سرزمین-گوجه-های-سبز

ایبنا
  http://www.ibna.ir