کتاب «سیاست خارجی، امنیتی و دفاعی اتحادیه اروپا پس از جنگ سرد» اثر مشترک دکتر محمدرضا مجیدی، علیرضا ثمودی و یاسر نورعلی‌وند به تازگی از سوی انتشارات خرسندی راهی بازار کتاب شد.-
تصویر کتاب
تصویر کتاب
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب حاضر در پنج فصل اتحادیه اروپا و سیاست بین‌الملل، سیاست خارجی و امنیتی مشترک اتحادیه اروپا، سیاست دفاعی و امنیتی مشترک، جایگاه ناتو در امنیت اتحادیه اروپا و موانع و چالش‌های تحقق سیاست خارجی، دفاعی و امنیتی اتحادیه اروپا به رشته تحلیل درآمده است.

در بخش نخست کتاب «سیاست خارجی، امنیتی و دفاعی اتحادیه اروپا پس از جنگ سرد» سخن از مباحث رویکرد هنجاری، رویکرد مدنی، رویکرد نظامی، جمعیت و سرزمین، قدرت نظامی، منابع طبیعی و قدرت سیاسی به میان می‌آید.

بخش دوم این اثر به مبانی مانند بحران خلیج فارس، وحدت مجدد آلمان، آشنایی با سیاست خارجی و امنیتی مشترک، شورای اروپا، کمیسیون اروپا، کمیته نمایندگان دايمی، بودجه، سند واحد اروپایی، پیمان نیس، پیمان قانون اساسی و پیمان اصلاحی لیسبون می‌پردازد. 

آشنایی با سیاست دفاعی و امنیتی مشترک، روند شکل‌گیری سیاست دفاعی و امنیتی مشترک، مرکز وضعیت مشترک، نشست فیرا، آژانس دفاعی اروپا، نشست سن مالو، نیروی واکنش سریع، کمیته سیاسی و امنیتی و دفاع متقابل از جمله عناوینی هستند که در سومین بخش کتاب حاضر به آن‌ها پرداخته می‌شوند.

بخش چهارم کتاب «سیاست خارجی، امنیتی و دفاعی اتحادیه اروپا پس از جنگ سرد» بر پایه مطالبی مانند ناتو پس از جنگ سرد، روابط ناتو و اتحادیه اروپا، روابط و شکل‌گیری سیاست دفاعی و امنیتی مشترک، چالش‌‌های پیش‌رو روابط سیاست دفاعی و امنیتی مشترک با ناتو و چشم‌انداز روابط ناتو و سیاست دفاعی و امنیتی مشترک تالیف شده است.

آخرین فصل این اثر به مضامینی در حوزه چالش‌های ساختاری، حساسیت بر روی حاکمیت ملی، سازوکار تصمیم‌گیری، چالش‌های داخلی، شکاف میان توان و انتظارات اعضا، غیر دولت‌ها و روی کارآمدن سیاستمداران جدید، نقش ناتو در امنیت اروپا و نقش روسیه توجه دارد.

در بخشی از کتاب سیاست خارجی، امنیتی و دفاعی اتحادیه اروپا پس از جنگ سرد نوشته شده است: «اعضای اتحادیه اروپا پس از جنگ سرد به دنبال موفقیت‌های چشم‌گیری که در زمینه هم‌گرایی اقتصادی و همکاری‌های تجاری بدست آوردند به این درک رسیدند که یک اروپای هر چند قدرتمند در زمینه اقتصادی اگر از توانایی‌های مشترک سیاسی و نظامی بهره نگیرد، در سایه دیگر قدرت‌های جهان قرار خواهد گرفت. بنابراین، با پایان جنگ سرد و وقوع رخدادهایی همانند فروپاشی نظام دو قطبی و تغییر نظام بین‌المللی، وحدت مجدد دو آلمان، خلیج فارس و بحران‌های بالکان اعضای اتحادیه اروپا عزم خود را برای حرکت به سمت هم‌گرایی سیاسی و ایجاد ساختار‌های سیاست خارجی، دفاعی و امنیتی مشترک جزم کردند.»

نخستین چاپ کتاب «سیاست خارجی، امنیتی و دفاعی اتحادیه اروپا پس از جنگ سرد» با شمارگان 500 نسخه، در 232 صفحه، به بهای 150 هزار ريال به تازگی از سوی انتشارات خرسندی تولید شده است.
کد مطلب : ۱۸۶۶۶۷
http://www.ibna.ir/vdcb00b8zrhbw0p.uiur.html
گزارشگر :
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما