به بهانه سالروز وفات آیت‌الله کاشف الغطاء

بررسی دقیق و علمی کتاب «مقدس»

از آیت‌الله کاشف الغطاء بیش از هشتاد کتاب و رساله وجود دارد که می‌توان به برخی از این آثار مانند «اصل الشیعة و اصول‌ها»، «خطبة الاتحاد و الاقتصاد» و «التوضیح فی البیان ما هو الانجیل و من هو المسیح» اشاره کرد. به بهانه سالروز وفات این عالم بزرگ شیعی بر اساس تقویم شمسی، نگاهی به کتاب پژوهشی درباره انجیل و مسیح وی انداخته‌ایم._
تصویر لد کتاب -آیت‌الله کاشف الغطاء
تصویر لد کتاب -آیت‌الله کاشف الغطاء

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، آیت‌الله شیخ محمدحسین کاشف الغطاء از روحانیان شیعه اهل عراق بود که برخی از مقلدان سیدمحمدکاظم یزدی پس از فوت او از کاشف‌الغطاء تقلید می‌کردند، نزدش آمدند و با اصرار از او خواستند که رساله عملیه خود را چاپ کند. وی «شرح تبصرة المتعلمین» و «وجیزة الاحکام» را در پی اصرار مقلدانش نوشت.

سیدهادی خسروشاهی کتاب «التوضیح فی البیان ما هو الانجیل و من هو المسیح» را با عنوان «پژوهشی درباره انجیل و مسیح» به فارسی برگردانده و بر آن توضیحاتی نوشته است. 

محتوای کتاب «پژوهشی درباره انجیل و مسیح» در دو بخش با عنوان توضیح درباره انجیل و مسیح به رشته تحریر درآمده است.

مخاطبان این اثر با مضامینی مانند مسیح(ع) و مریم(س) در قرآن کریم، ضرورت و لزوم شناخت مسیحیت،‌ کوشش‌های مسیحیان در ایران، راه نجات جوانان چیست؟،‌ تبلیغات اسلامی در دنیا،‌ انتشارات نور جهان،‌ مسیحیت عامل جنگ،‌ تاریخچه انجیل‌ها، آیا عیسی مسیح کشته می‌شود؟، مسیح در اناجیل،‌ تناقض کتاب مقدس،‌ عیسی از قبر برمی‌خیزد، عیسی بر صلیب، میزان اطلاعات پدر، نبوت مسیح، عیسای لاهوتی، پطرس و پلوس آشنا می‌شوند.

بخشی از اثر حاضر به مباحثی درباره انجیل متی،‌ انجیل مرقس، انجیل لوقا و انجیل یوحنا اختصاص دارد. مخاطبان این نوشتار طلاب و دانشجویان رشته ادیان و مذاهب‌اند.

مولف کتاب «پژوهشی درباره انجیل و مسیح» با بررسی دقیق و علمی کتاب «مقدس» مسیحیان،‌ حقیقت مسیحیت را به طور منطقی، ریشه‌ای و مستند مورد توجه قرار داده و اشتباهات و تضادهای موجود در آن را روشن ساخته است.

در بخشی از این کتاب آمده است: «در انجیل متی درباره دار زدن مسیح می‌گوید: «سپاهیان والی، عیسی را به دیوانخانه بردند و تمامی فوج لشکر را گرد وی فراهم آوردند. سپس او را عریان ساخته، لباس قرمزی بدو پوشاندند، تاجی از خش و خار بر سرش گذاشته،‌ نی‌ای به دست راستش دادند، پیش روی وی استهزاکنان می‌گفتند: سلام ای پادشاه یهود. آب دهان رویش انداخته، نی را گرفته بر سرش می‌زدند. بعد از آن‌که او را استهزا کرده بودند، آن لباس قرمز را از وی کنده، لباس خودش را پوشانیدند و او را به جهت مصلوب نمودن بیرون بردند. آن‌گاه دو دزد،‌ یکی طرف راست و دیگری از چپ با وی مصلوب شدند. رهگذران سرهای خود را جنبانده، کفرگویان می‌گفتند: ای کسی که هیکل را خراب می‌کنی و در سه روز آن را می‌سازی، خود را نجات ده. اگر پسر خدا هستی از صلیب فرود بیا.»

آیت‎الله العظمی شیخ محمد حسین كاشف‎الغطا سال 1294 هجری قمری در محله عماره نجف اشرف دیده به جهان گشود. این عالم و ادیب بزرگوار سرانجام پس از 79 سال تلاش خستگی‌ناپذیر بر اثر بیماری در هجدهمین روز ماه ذیقعده سال 1373 هجری قمری رخت از جهان بربست. تشییع جنازه باشكوه او در نجف تا قبرستان وادی‎السلام گویای علاقه وافر مردم به او بود. مراسم یادبود رحلت او در عراق، ایران، پاكستان، لبنان و بسیاری از كشورهای مسلمان برگزار شد.

برخی معتقدند تاریخ وفات این عالم شیعی مصادف با 28 تیرماه است.

نخستین چاپ کتاب «پژوهشی درباره انجیل و مسیح» با شمارگان یک هزار و 200 نسخه،‌در 192 صفحه با بهای 33 هزار ريال از سوی انتشارات بوستان کتاب راهی بازار کتاب شده است.

کد مطلب : ۱۷۴۲۰۲
http://www.ibna.ir/vdcdzo0fxyt05x6.2a2y.html
گزارشگر :
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما