کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

رونمایی از «فرهنگنامه عکس ایران» در نمایشگاه کتاب تهران

27 فروردين 1392 ساعت 12:40

«فرهنگنامه عکس ایران» با بیش از دوهزار عکس از آثار باستانی، مردم‌شناسی، اشیا موزه‌ها، فرهنگ و لباس‌های ایرانیان که نتیجه 19 سال پژوهش رضا مرادی غیاث‌آبادی است در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رونمایی خواهد شد. از این پژوهشگر تاریخ ایران 6 عنوان کتاب دیگر در نمایشگاه عرضه می‌شود.-


رضا مرادی غیاث‌آبادی به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، گفت: کتاب «فرهنگنامه عکس ایران» در سه بخش کلی «نگارکندها»، «معماری» و «زندگی» شامل 50 زیرعنوان است. همچنین دربردارنده بیش از دوهزار عکس در حوزه‌های آثار باستانی، مردم‌شناسی، اشیا موزه‌ها، فرهنگ و لباس‌های ایرانیان به‌شمار می‌رود.
 
این پژوهشگر حوزه تاریخ افزود: این کتاب به دو زبان فارسی و انگلیسی به توضیح نام، مکان و قدمت هر اثر می‌پردازد و نتیجه 19 سال پژوهش میدانی در سراسر ایران است که در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رونمایی خواهد شد.

وی توضیح داد: بخش «نگارکندها» شامل عکس‌هایی از کنده‌کاری‌هایی است که انسان ساکن در فلات ایران در دوره‌های مختلف تاریخی آن‌ها را پدید آورده است. کتیبه‌ها، سنگ‌نگاره‌ها، مجسمه‌ها، دخمه‌ها، گورسنگ‌ها و صخره‌سنگ‌ها بخشی از عنوان‌های این بخش به‌شمار می‌روند. این آثار به‌ترتیب قدمت در این کتاب گردآوری شده‌اند.

نویسنده کتاب «سنگ‌نگاره‌های صخره‌ای ایران» درباره بخش‌های دیگر کتاب بیان کرد: بخش «معماری» عنوان‌هایی چون آب‌انبارها، پل، کاروانسرا، مناره، برج، آرامگاه، گنبدخانه، سازه‌های خورشیدی و نیایشگاه‌ها را دربردارد. عکس‌های این بخش براساس نوع بنا و  آرایه‌های بنا مانند آجرکاری، گچ‌بری، کاشی‌کاری و دیوارنگاره دسته‌بندی و تقسیم شده‌اند.

مرادی غیاث‌آبادی درباره بخش «زندگی» در کتاب گفت: این بخش عکس‌هایی درباره زندگی روزانه مردم، پیشه‌ها، صنایع دستی، ابزارآلات، سازها و لباس‌های مردم را شامل می‌شود که طبقه‌بندی آن نیز براساس زمان، نوع صفحه‌بندی، ناحیه و شهر انجام شده است.

وی افزود: فهرست‌بندی کتاب موضوعی و در برخی بخش‌ها براساس مکان‌هاست و کلیدواژه‌های الفبایی کتاب نیز در پایان آورده شده است. این کتاب در یک‌هزار و 536 صفحه و قطع رحلی، شمارگان 550 نسخه از سوی انتشارات نوید شیراز با همکاری «پژوهش‌های ایرانی» منتشر می‌شود.

مرادی غیاث‌آبادی بیان کرد: 6 کتاب دیگر با نام‌های «فرهنگنامه ایران باستان»، «سنگ‌نگاره‌های صخره‌های ایران»، «فراهان‌نامه»، «مناسبات مدنی جوامع باستان»، «گوی بالدار» و «زیورافزارهای باستانی قفقاز» که همگی سال 91 منتشر شده‌اند در نمایشگاه کتاب از سوی دو انتشارات نوید شیراز و انتشارات ایرانشناسی ارایه خواهند شد.

بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران 11 تا 21 اردیبهشت‌ماه در مصلای امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.


کد مطلب: 165402

آدرس مطلب :
http://www.ibna.ir/fa/naghli/165402/رونمایی-فرهنگنامه-عکس-ایران-نمایشگاه-کتاب-تهران

ایبنا
  http://www.ibna.ir