کتاب نفیس و دو زبانه «تخت جمشید، جلوه‌های شکوه پارسی» دربرگیرنده عکس‌های افشین بختیار از مجموعه تخت جمشید، به همراه مطالبی در توضیح عکس به متنی دو زبانه به قلم عبدالرضا قریشی‌زاده منتشر شد.-
تصویر روی جلد کتاب
تصویر روی جلد کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «تخت جمشید، جلوه‌های شکوه پارسی» مجموعه عکس‌های افشین بختیار از قسمت‌ها و بخش‌های مختلف بنای تخت جمشید، نقش رستم، پاسارگاد و کعبه زرتشت است. 

همچنین عکس‌های از دروازه ملل، کاخ آپادانا، کاخ ملکه، کاخ مرکزی سه دروازه، کاخ صدستون و کاخ هدیش در این کتاب گنجانده شده است. 

مقدمه این کتاب به قلم سیدعبدالرضا قریشی‌زاده درباره تاریخچه ورود اقوام آریایی به فلات ایران تا تاسیس حکومت هخامنشیان و همچنین هنر معماری هخامنشی و بنای تخت جمشید است. در این اثر همراه با عکس‌ها نیز توضیحاتی درباره بنای موجود در عکس به قلم قریشی‌زاده درج شده است. 

در بخشی از مقدمه کتاب آمده است: «در ساخت بناهای دوران هخامنشی بر خلاف یونان باستان و دوران امپراطوری روم، هنرمند آزادی عمل نداشت و هیچ نقشی در خلاقیت هنری و علایق شخصی نداشته، بلکه تنها از پادشاه پیروی می‌کرد و اجرا کننده ایده‌ها و سلایق وی بود. به دیگر سخن هنر معماری ایران در این عصر ترکیبی و زاییده تخیلات شاه بود.» 

کتاب دو زبانه «تخت جمشید، جلوه‌های شکوه پارسی» عکس‌های افشین بختیار، نویسنده متن سیدعبدالرضا قریشی‌زاده و ترجمه ماناواز الکساندریان، با شمارگان دو هزار نسخه، 155 صفحه، با صورت نفیس از سوی انتشارات فرهنگسرای میردشتی روانه کتابفروشی‌ها شده است. 

اغلب عکاسی‌های بختیار با موضوع طبیعت و زندگی اجتماعی در ایران است. 

تاکنون بیش از 40 کتاب از مجموعه عکس‌های بختیار منتشر شده است. «ایران سرای جاویدان»، «سفر به ایران»، «ایران سرزمین افسانه‌ای»، «101 دیدنی ایران»، «سرزمین چهار فصل»، «ایران از باد و باران بی‌گزند»، «ایران و ایرانیان»، «پرسپولیس»، «از پاسارگاد تا داراب» و «هفت رنگ زندگی» نام برخی از این کتاب‌هاست.

کد مطلب : ۱۶۳۷۳۳
http://www.ibna.ir/vdcaeen6e49ni01.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما