«سلحشور چهل‌ویکم» عنوان کتابی از ایرج فلاح و مسعود آب آذری درباره خلبان شهید حسین خلعتبری است که از سوی انتشارات شِلفین در ساری به چاپ می‌رسد.-
مسعود آب‌آذری
مسعود آب‌آذری

مسعود آب‌آذری یکی از نویسندگان «سلحشور چهل‌ویکم» درباره این اثر به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، گفت: این کتاب دربرگیرنده 32 خاطره از تولد تا شهادت شهید خلعتبری است. 

وی این کتاب را حاصل گفت‌و گو با خانواده، همرزمان و هم‌دوره‌های این شهید در زمان دانشجویی‌اش دانست و افزود: خلبانان قاسم محمد‌امینی و علی سوزنچی برخی از همرزمان شهید خلعتبری‌اند که برای تالیف این کتاب با آن‌ها به‌همراه ایرج فلاح، دیگر نویسنده این کتاب گفت‌و گو کرده‌ایم. تالیف این اثر نزدیک به 9 ماه طول کشید. 

این نویسنده حوزه دفاع مقدس «سلحشور چهل‌و یکم» را اثری در حوزه مستند داستانی معرفی کرد و گفت: در این کتاب به شیوه‌ای نو و خلاق به زندگی شهید خلعتبری پرداخته شده است و در بر دارنده تصاویری از شهید در دوره‌های گوناگون زندگی و نیز تصویر وصیتنامه شهید است. 

آب‌آذری همچنین در باره ویژگی‌های شهید خلعتبری به یکی از نقل‌ قول‌های او اشاره کرد و گفت: او در یکی از اظهار نظر‌هایش درباره رژیم متجاوز صدام می‌گوید: «اگر ذره‌ای از خاک وطنم به ته پوتین سرباز بعثی چسبیده باشد، آن را با خونم می‌تکانم و نمی‌گذارم ذره‌ای از خاک پاک وطنم را با خود ببرد و مرگ در این راه را برای خود افتخار می‌دانم و اگر ارزشمندتر از جانم هدیه‌ای داشتم، حتما به مردم خوب کشورم تقدیم می‌کردم.»

این نویسنده افزود: خلبان خلعتبری در مورد اصابت قرار دادن اهداف حساس و استراتژیک دشمن تبحر داشت و این مهارت سبب شد که یکی از مجلات آمریکایی در سال 2006 از او یاد کند.

آب‌آذری درباره دیگر ویژگی‌های شهید خلعتبری توضیح داد: او از ماهرترین خلبانان در عملیات مروارید بود و سال 1359 به‌عنوان نماینده کشورمان در دادگاه لاهه حضور یافت و از حقوق کشورمان به بهترین وجه ممکن دفاع کرد. وی در این ماموریت با آن‌که می توانست مدت دوماه در سوییس اقامت داشته باشد، بیش از 15 روز در آن کشور نماند و معتقد بود که نمی‌تواند در زمانی که مردمش در خطر آتش گلوله‌های دشمن به‌سر می‌برند، با آسایش در سوییس دوران ماموریتش را سپری کند.

خالق کتاب «مردي با عطر شالي» پیش از این درباره دلیل نام گذاری اثرش با عنوان «سلحشور چهل‌ویکم» به ایبنا گفته بود: حسين خلعتبري، چهل و يكمين شهيد دفن شده در گلزار شهداي رامسر بود و به همين دليل «سلحشور چهل‌ويكم» را به عنوان نام كتاب زندگينامه او انتخاب كردم. 

کد مطلب : ۱۵۸۹۵۳
http://www.ibna.ir/vdciwvazpt1aw32.cbct.html
گزارشگر :
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما