کتاب «باکتری شناسی از مجموعه خلاصه دروس علوم آزمایشگاهی منتشر شد. این کتاب شامل کلیه مباحث حوزه باکتری‌شناسی بر اساس منابع معرفی‌شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.-
روی جلد کتاب
روی جلد کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «خلاصه دروس علوم آزمایشگاهی؛ باکتری‌شناسی» شامل مطالبی درباره طبقه‌بندی باکتری‌ها، بیماری‌ها، تشخیص و درمان است که به قلم ساناز پاکباطن توپکانلو تالیف شده است.

پاکباطن درباره علم میکروب‌شناسی و وضعیت کتاب‌های منتشر شده در این حوزه گفت: امروزه علم میکروب‌شناسی یکی از وسیع‌ترین و پرشاخه‌ترین رشته‌های علوم است و باکتری‌شناسی یکی از شیرین‌ترین و جذاب‌ترین شاخه‌های این حوزه است. از آن‌جا که سال‌ها در این رشته به تحصیل  کرده و با نقاط ضعف کتاب‌های ارایه شده در این علم آشنا شده‌ام، تصمیم به تالیف مجموعه‌ای با بیان ساده، روان و در عین حال کامل همراه با نکات کلیدی، تصاویر میکروسکوپی، شکل‌ها و جدول‌های متعدد و متناسب با توضیحات آورده شده در متن گرفتم.

وی درباره تفاوت این کتاب با سایر آثار موجود در بازار کتاب ایران که پیش‌تر به چاپ رسیده‌اند، توضیح داد: در این کتاب علاوه بر موارد ذکر شده و با هدف یادآوری و تکرار دوباره مطالب، مجموعه‌ای از سوالات همراه با پاسخ آورده شده‌اند. از دیگر ویژگی‌های کتاب حاضر می‌توان به توضیح کامل عبارت‌ها و اصطلاحات پزشکی موجود در مباحث اشاره کرد.

به گفته پاکباطن، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان تمامی مقاطع در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مامایی، پرستاری، میکروب‌شناسی و علوم آزمایشگاهی مخاطبان اصلی این کتابند.

به گفته این وی، کتاب حاضر شامل دو بخش باکتری‌شناسی عمومی و باکتری‌شناسی اختصاصی است که بخش نخست شامل کلیات میکروب‌شناسی و روش‌های شناسایی باکتری‌ها، شکل و ساختمان و عملکرد باکتری‌ها، رشد و ژنتیک باکتری‌ها و عوامل ضد میکروبی، ضد عفونی‌کردن و استریلیزاسیون است. در بخش دوم که از 12 فصل تشکیل شده، باکتری‌های بیماری‌زای شایع و غیرشایع به طور کامل بررسی شده‌اند.

وی افزود: سعی بر آن است تا در ویرایش مجدد کتاب، علاوه بر رفع نقایص احتمالی، تا حد امکان از آخرین دستاوردهای علمی در حوزه باکتری‌شناسی عمومی و تخصصی به صورت روان و مختصر نیز استفاده شود.

«خلاصه دروس علوم آزمایشگاهی باکتری‌شناسی» اثر ساناز پاکباطن، زیر نظر دکتر شهین نجارپیرایه در 774 صفحه، با شمارگان هزار و 100 نسخه و به بهای 19 هزار و 500 تومان از سوی نشر ارجمند منتشر شده است.

کد مطلب : ۱۵۸۴۵۰
http://www.ibna.ir/vdcaman6w49nmy1.k5k4.html
گزارشگر :
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما