دو دفتر شعر جدید سعدآبادی آماده انتشار است

روایت شاعرانه جن و پری‌های «کاخ سعدآبادی»

مجید سعدآبادی، دو مجموعه شعر جدید با عنوان‌های «کاخ سعدآبادی» و غریبه‌ای به غریبه دیگر» را آماده انتشار دارد. وی می‌گوید پس از انتشار این دو مجموعه برای ادامه فعالیتش در عرصه شعر یا تغییر حوزه کاری‌اش در فضای ادبیات تصمیم می‌گیرد.-
مجید سعدآبادی
مجید سعدآبادی
سعدآبادی درباره دو مجموعه شعر جدیدش به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: یکی از این مجموعه‌ها با عنوان «کاخ سعدآبادی» دربرگیرنده حدود 40 قطعه شعر سپید در فضاهای متافیزکی است. برای هر یک از شعرهای این کتاب یک متن تقدیمی نیز ارایه شده و آن شعر به فضای ویژه‌ای یا حتی یک شیء تقدیم شده است.

وی افزود: از سال 1386  روی شعرهای این مجموعه کار کرده‌ام و در این شعرها به عناصر یا موضوعاتی چون فرشته، دیو، جن، پری و عزرائیل پرداخته‌ام.

این شاعر درباره انگیزه‌اش از پرداختن به چنین موضوعاتی توضیح داد: به نظرم برای رشد عنصر خیال باید فضاهایی را انتخاب کرد که کاملا خیال‌انگیز باشد و چندان منطقی بر آن فضاها حاکم نباشد تا به نحوی بتوان در آن فضاها قوه تخیل را پروراند.

وی ادامه داد: شعرهای این مجموعه بیشتر پیشنهاد من برای نشان دادن انواع خیال در شعر سپید بوده که به نظرم موفق نیز بوده است. هرچند ممکن است ذوق برخی آمادگی پذیرش چنین فضاهایی را در شعر نداشته باشد.

سعدآبادی در ادامه از مجموعه شعر دیگری با عنوان «غریبه‌ای به غریبه دیگر» خبر داد و گفت: پس از دومین مجموعه شعرم با عنوان «قزل‌آلای خال قرمز» تاکنون مجموعه شعری آزاد منتشر نکرده‌ام و کارهایم موضوعی بوده‌اند.

وی افزود: شعرهای این مجموعه از سال 1388 به بعد و با موضوعات عاطفی و آزاد سروده شده‌اند. همچنین بخشی از این مجموعه به شعرهایی که در دوران اقامتم در هند سروده بودم، اختصاص دارند. این بخش در حقیقت تجربه‌های من در زمینه سرایش شعر در فضای ویژه هند است.

ششمین و هفتمین مجموعه شعر سعدآبادی آماده انتشار هستند و تا چند ماه دیگر راهی بازار کتاب می‌شوند، اما هنوز ناشر نهایی این دو مجموعه مشخص نشده است.

این شاعر در پاسخ به این پرسش که چرا همزمان دو مجموعه شعر را به دست چاپ می‌سپارد، توضیح داد: باتوجه به این‌که مجموعه «کاخ سعدآبادی» حاصل تجربه‌های من در حوزه شعرهایی با فضاهای جن و پری است که از سال 86 در دست انجام دارم و پس از آن‌که مطلع شدم، شاعران دیگری نیز در این زمینه اقدام به چاپ کتاب کرده‌اند، تصمیم گرفتم آن‌را آماده انتشار کنم تا نخستین اثر در این حوزه باشد.

وی درباره چاپ کتاب دیگرش توضيح داد: پس از دو مجموعه «سربازی با گلوله برفی» و «گل‌فروش مسلمان» که دو دفتر شعر موضوعی بودند، طبق روال حاشیه‌های همیشگی ادبیات، عده‌ای مرا از فضای پاک‌نوشتن شعر طرد کردند. برهمین اساس دفتر «غریبه‌ای به غریبه دیگر» را آماده انتشار کرده‌ام تا شعرهای آزادم در این بازه زمانی را نیز به مخاطبان ارایه کنم.

سعدآبادی افزود: زمانی‌که یک شاعر چند مجموعه منتشر نشده‌ را در دست یا آماده انتشار دارد، تا زمانی‌که این کارها منتشر نشوند، نمی‌تواند چندان به فضاهای جدید روی آورد. گویی خیالش آسوده نیست و این کار برایش دشوار است.

وی در پایان گفت: برهمین اساس پس از انتشار این دو مجموعه تصمیم خواهم گرفت که آیا همچنان در حوزه شعر فعالیت داشته باشم یا خیر یا این‌که دیگر شعرهایم را برای مخاطبان شعر عرضه نکنم و شاید ژانر و قالب کاری‌ام را تغییر دهم و به شعر منثور روی آورم.

مجید سعدآبادی متولد خرداد سال 1362 و فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی رشته تاریخ است. پیش‌تر مجموعه‌های شعر «دالان حاج مختار پلاک 9»، «قزل‌آلای خال قرمز»، «سربازی با گلوله برفی»، «گل‌فروش مسلمان» و «روزهای اول دنیا» از وی به چاپ رسیده است.
کد مطلب : ۱۵۳۴۸۰
http://www.ibna.ir/vdcivpazut1aw52.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما