دبیر پروژه ادبی «قصه های جور وا جور» از انتشار دومین مجموعه داستان این پروژه كه شامل 30 داستان كوتاه نوجوان است، به همت دفتر ادبیات كودک و نوجوان حوزه هنری خبر داد.-
پروژه ادبی «قصه های جور وا جور» دو قسمتی می‌شود

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی پایگاه خبری حوزه هنری زهرا حیدری دبیر پروژه ادبی «قصه های جور وا جور» ویژه گروه سنی نوجوان با اعلام این‌كه نخستین مجموعه داستان كوتاه این پروژه با عنوان «خیابانی كه حوصله‌اش سر رفت» زیر چاپ است، گفت: دومین مجموعه داستان كوتاه این طرح نیز به زودی آماده می شود.

حیدری درباره نخستین مجموعه داستان كوتاه نوجوان این پروژه ادامه داد: عنوان نخستین مجموعه «خیابانی كه حوصله‌اش سر رفت» و شامل 30 داستان كوتاه نوجوان است كه در حجمی حدود 500 صفحه منتشر می‌شود.

وی افزود: این مجموعه داستان با داستان ‌هایی از محسن مؤمنی شریف، محمد حمزه‌‌ زاده، فرهاد حسن‌‌زاده، داوود امیریان، مهدی میركیایی، معصومه عیوضی، یعقوب آژند و دیگر نویسندگان به زودی از سوی انتشارات سوره مهر منتشر می‌شود.

این نویسنده درباره انگیزه پیدایش این پروژه ادبی یادآور شد: مجلات و مجموعه داستان‌های نوجوان كه در گذشته از سوی حوزه‌ هنری منتشر می‌شد، دارای تک ‌قصه‌هایی بودند كه بعدها هیچگاه منتشر نشدند، اما از آنجا كه به لحاظ زیبایی‌ شناسی قابلیت بالایی دارند، تصمیم گرفتیم بعد از سال‌ها دوباره آن‌ها را در قالب مجموعه داستان‌هایی منتشر كنیم.

حیدری ادامه داد: بخشی از داستان‌‌های این پروژه با جست‌وجو در این مجلات و مجموعه داستان‌های نوجوان تهیه شد و بخشی هم داستان‌‌هایی هستند كه از نویسندگان مختلف جمع ‌آوری شده است.

وی درباره چگونگی گزینش آثار گفت: این داستان‌ها در چند مرحله غربال شده است؛ در مرحله‌ نخست داستان‌‌هایی كه در طی این سال‌ها در قالب كتاب یا مجموعه داستان چاپ شده‌اند، كنار گذاشته شد. در مرحله بعد از آن ‌جا كه این داستان‌ ها مربوط به دهه‌‌های گذشته بود، در فرآیند انتخاب سعی بر این بود داستان‌‌هایی گزینش شود كه به فضای فكری نوجوان امروزی نزدیک باشد.

این نویسنده ادامه داد: علاوه بر داستان ‌های قدیمی، در این مجموعه همچنین داستان‌هایی از نویسندگان نو قلم كه اثر آن‌ها به تایید شورای كارشناسی دفتر ادبیات كودک و نوجوان حوزه هنری رسیده، دیده می‌شود.

حیدری درباره درونمایه این داستان‌ها گفت: درونمایه و مضامین این داستان‌ها مختلفند و موضوعاتی چون جنگ تحمیلی، انقلاب اسلامی و روستا را شامل می‌شود.

دبیر پروژه ادبی «قصه های جور وا جور» ویژه گروه سنی نوجوان افزود: اگرچه این داستان‌ها ویژه گروه سنی نوجوان است، اما می‌تواند برای مخاطب بزرگسال نیز حس نوستالوژی داشته باشد.

حیدری در پایان با بیان این‌كه دومین مجموعه داستان كوتاه این پروژه ادبی در حال آماده سازی است، افزود: امیدواریم تا پایان سال جاری دومین كتاب از مجموعه «قصه‌های جور وا جور» هم منتشر شود.

کد مطلب : ۱۴۶۸۳۷
http://www.ibna.ir/vdcgw39quak9t74.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما