«دانش‌نامه‌ نمایش ایرانی» با عنوان فرعی «جستارهایی در فرهنگ و بوطیقای نمایش ایرانی» به کوشش یدالله آقاعباسی منتشر شد. این فرهنگنامه‌ حاوی مباحث مربوط به نمایش ایرانی است و بنا به گفته نویسنده نخستین کتاب در این موضوع محسوب می‌شود.-
یدالله آقاعباسی/تصویر جلد کتاب
یدالله آقاعباسی/تصویر جلد کتاب

یدالله آقاعباسی به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، گفت: این کتاب سه بخش دارد؛ «فرهنگ پژوهشی نمايش‌های ايرانی»، «تحليل‌های نظری درباره نمايش‌های ايرانی» و «فرهنگ‌نامه؛ اصطلاحات نمايش ايرانی». در بخش نخست تمام شکل‌های نمایش ایرانی معرفی و شرح داده شده‌اند.

وی افزود: در بخش دوم ساختارهای نمایش ایرانی و مباحثی از این دست که «فلسفه و حکمت نمایش ایرانی چست؟» مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. این بخش بیشتر شامل مقاله‌های تالیفی من است. در بخش سوم نیز تمام اصطلاحات نمایش ایرانی تعریف و تشریح شده. این بخش در اصل یک فرهنگ‌نامه موجز است. 

این مدرس نمایش در ایران در ادامه با اشاره به این نکته که مطالب کتاب را سال‌ها تدریس کرده، گفت: مطالب این کتاب بیشتر مواد و مصالح درسی من طی 20 سال گذشته، براي ارایه درس «نمایش در ایران» در دانشگاه شهید باهنر کرمان بود و من برای مرتب کردن مباحث پنج سال کار کرده بخشی از آن را به عنوان رساله دکترا ارایه دادم. در ادامه نیز دو سال طول کشید تا آن ‌را به صورت کتاب تدوین کردم. به طور کل کتاب در سال 1387 به اتمام رسید و انتشار آن نیز تا اکنون به طول انجامید. 

آقاعباسی گفت: پیشتر به صورت پراکنده کتاب‌ها و مقاله‌هایی در موضوع نمایش ایرانی منتشر شده است. قدیمی‌ترین و مشهورترین کتاب در این موضوع «نمایش در ایران» بهرام بیضایی است و اخیرا هم آقای صادق عاشورپور کتابی را در این موضوع منتشر کرده‌اند، اما من کتاب «دانش‌نامه‌ نمایش ایرانی» را بر اساس اصول فرهنگ‌نویسی نوشته‌ام؛ یعنی روی هر کلمه کتاب فکر شده و سعی کردم در عین ایجاز، هیچ نقطه مبهمی در مطالب وجود نداشته باشد. همچنین مطالب کتاب خالی از اظهارنظر شخصی من است. بر اساس این موارد باید بگویم که «دانش‌نامه‌ نمایش ایرانی» نخستین کتاب در این موضوع خاص است. 

آقاعباسی در پایان به کتاب‌های تازه خود اشاره کرد و گفت: به تازگی ترجمه کتاب «تاریخ تئاتر ایرلند» را تمام کرده‌ام. همچنین یک مجموعه نمایشنامه تالیفی برای کودکان و نوجوانان هم در نشر قطره زیر چاپ دارم. هم‌اکنون نیز مشغول تالیف کتاب «تاریخ صد سال پیش کرمان» هستم. 

کتاب «دانش‌نامه‌ نمایش ایرانی» تالیف یدالله آقاعباسی را انتشارات قطره در 576 صفحه و به بهای 38 هزار تومان روانه کتابفروشی‌ها کرده است. 

یدالله آقاعباسی دکترای تئاتر دارد و تاکنون نمایش‌های بسیاری را کارگردانی و اجرا کرده است. 

آقاعباسی یکی از مولفان و مترجمان پرکار حوزه تئاتر است. از میان آثار منتشر شده او می‌توان به، ترجمه نمایشنامه‌های «مرغابی وحشی» هنریک ایبسن، «مرگ دانتون» بوخنر، «پیوند خونی» آثول فوگارد، «بیتوس بیچاره» ژان آنوی، «بازنگری و بازیگری» نوشته فلیپ ب. زاریلی، «كارگردان‌ها از تئاتر می‌گويند» نوشته دلگادو، «نظريه صحنه‌ مدرن» نوشته اريک بنتلی و «كاربردهای نمايش» نوشته هادسن، اشاره کرد.

کد مطلب : ۱۴۱۱۵۴
http://www.ibna.ir/vdcdkf0foyt0of6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما