«هی شعر تر انگیزد» عنوان دفتر شعر سعید بیابانکی در حال و هوایی طنزگونه است که بهار امسال از سوی انتشارات سپیده‌باوران راهی بازار کتاب شد._
تصویر روی جلد «هی شعر تر انگیزد»
تصویر روی جلد «هی شعر تر انگیزد»

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) دفتر شعر طنز «هی شعر تر انگیزد» در برگیرنده 35 قطعه شعر در قالب‌های کلاسیک چون قطعه، غزل، مثنوی، چارپاره و رباعی با موضوعات سیاسی و اجتماعی است.

«دمشقی»، «گاو مش حسن»، «صراط مستقیم»، «گل‌آرایی»، «غنی‌سازی»، «سیب‌زمینی»، «چین چین»، «تک زنگ»، «کشک»، «مشاور املاک» و «مجوز لازم است» عنوان برخی از شعرهای این مجموعه هستند.

هرچند شعرهای این دفتر بدون ذکر تاریخ سرایش در کتاب آمده‌اند، اما طبق گفته شاعر اغلب طی چند سال اخیر سروده شده‌اند.

بیابانکی پیش‌تر در گفت‌و‌گویی با «ایبنا» درباره انگیزه‌اش از انتشار این مجموعه توضیح داده بود: «تعدادی از این سروده‌های طنز به صورت بولوتوث پخش یا در مطبوعات منتشر شده بودند. استقبال مخاطبان نیز از این شعرها خوب بود و انگیزه‌ای شد تا این سروده‌ها را در قالب یک کتاب به چاپ برسانم.»

شاعر در آغاز این مجموعه یادداشتی با عنوان «ابتدا به ساکن» نوشته و آورده است: «اسامی و شخصیت‌هایی چون داریوش مهرجویی، صادق آهنگران، عمادالدین باقی، سهیل محمودی، رسول خادم، سوفیا لورن، مهدی سهیلی، مهناز افشار، مهدی سلوکی، حسین رضازاده، پت و مت، احمدرضا رادان، یوگی و دوستان، هوگو چاوز، جواد شمقدری و شاه خائن، به ضرورت وزن، قافیه یا معنی یا همین‌جوری بی‌ربط به شعرهای این کتاب راه‌ یافته‌اند. قدمشان سر چشم.»

بخشی از قطعه شعر «خط تولید روسری» که در پشت جلد کتاب نیز آمده است:
«شکر ایزد که فن‌آوری داریم
صنعت ذره‌پروری داریم
از کرامات تیم ملی‌مان
افتخارات کشوری داریم
با نود حال می‌کنیم فقط
بس که ایراد داوری داریم
می‌توانیم صدارات کنیم
بس که جوک‌های آذری داریم
برف و باران نیامده؟ به درک
ما که باران کوثری داریم
گشت ارشاد اگر افاقه نکرد،
صد و ده تا کلانتری داریم
خواهران! از چه زود می‌رنجید؟
ما که قصد برادری داریم
ما برای ثبات اصل حجاب
خط تولید روسری داریم»


سعید بیابانکی متولد 1347 است و از سال 1363 با تشویق علی اصغر حاج حیدری که از شاعران خمینی شهر است، به صورت جدی به سرودن شعر پرداخت. از آثار او می‌توان به چند مجموعه شعر کودک، «گزیده غزل جوان امروز»، «باغ دوردست»، «رد پایی بر برف»، «نیمی از خورشید»، «نه ترنجی، نه اناری» و «سنگچین» اشاره کرد.

مجموعه شعر «هی شعر تر انگیزد» در 104 صفحه، شمارگان دو هزار و 200 نسخه و قیمت سه هزار و 300 تومان از سوی انتشارات سپیده‌باوران منتشر و راهی بازار کتاب شده است.

کد مطلب : ۱۴۰۵۵۹
http://www.ibna.ir/vdcbsgb89rhbasp.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما