کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

با ترجمه حسن افشار منتشر شد

مروری بر عوامل موفقیت دوره صفوی در «غلامان خاصه»

20 فروردين 1391 ساعت 13:10

«غلامان خاصه؛ نخبگان نوخاسته دوران صفوی» اثر سوسن بابایی و چند نویسنده دیگر با ترجمه حسن افشار منتشر شد. نویسندگان این اثر عوامل موفقیت دوره صفوی را بررسی می‌کنند و نقش گروه‌هایی را نشان می‌دهند که در دوره صفوی از خارج وارد ایران شده بودند.-


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این کتاب در سال 2004 با عنوان «Slaves of the shah» با همکاری چند نویسنده از جمله سوسن بابایی استاد رشته تاریخ هنر اسلامی در دانشگاه میشیگان منتشر شد.

نویسندگان در این کتاب خلاصه‌ای از رویدادهای دوره صفوی را آورده‌اند و از نقش خواجگان در این دوره تاریخی نوشته‌اند. این خواجگان در ابتدا بندگانی فرمانبردار بودند که در میانه دولت صفوی قدرت را به دست گرفتند و فعالیت‌های مهم مملکت بر عهده آن‌ها قرار گرفت. آن‌ها به بخش‌های مختلفی وارد شدند و به فعالیت‌هایی چون مدیریت و فعالیت‌های اقتصاد همت گماردند.

این کتاب بخش‌های مختلفی داردکه عناوین آن‌ها عبارتند از دودمان نوترکیب صفوی (زنان صیغه‌ای، غلامان جنگی و خواجه سرایان)، تجارت ارامنه و غلامان (تامین مالی خزانه‌ای دولت صفوی)، آغاز از اصفهان (غلامان خاصه و ساختن شاهنشاهی)، غلامان جنگی در ولایات (گردآوری و شکل‌دهی هنرها). بخش‌هایی از کتاب هم با تصاویری نفیس همراه شده است.

سوسن بابایی، استاد رشته تاریخ هنر اسلامی، کاترین بابایان، استاد رشته فرهنگ و تاریخ اسلامی، اینا باغدیانتس، تاریخ ارمنستان و معصومه فرهاد، استاد رشته هنر اسلامی در دانشگاه‌های آمریکا هستند.

در توضیح این کتاب آمده است: «سلسله صفویه از نظر سیاسی، فرهنگی و اقتصادی نماینده اوج اقتدار و اعتبار ایران در آغاز تاریخ معاصرش بود. شواهد آن ( تاسیس دولت ملی، توسعه نظامی، رونق اقتصادی و نقاشی و معماری بدیع) بر کسی پوشیده نیست. آنچه کمتر می‌دانیم این است که کامیابی‌های آنان تا چه اندازه وابسته به کار جماعت نخبه‌ای بود که از خارج به ایران آمده بودند: غلامان قفقازی و بازرگانان ارمنی. این عده با پشتیبانی شاه عباس و جانشینانش پایه‌های حیات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی صفویه را ساختند.»

افشار تاکنون آثاری چون «تراژدی کمدی» اثر دیوید هرست، «پوچی» نوشته آرنولد هینچلیف، «عصر طلایی هنر ایران» اثر شیلا کنبی نوشته كالين رنان و همچنین مجموعه هشت جلدی تاریخ هنر «تاريخ علم كمبريج» را به فارسی ترجمه کرده است.

«غلامان خاصه؛ نخبگان نوخاسته دوران صفوی» اثر سوسن بابایی و دیگران با ترجمه حسن افشار در 240 صفحه و به بهای 6 هزار و 900 تومان از سوی نشر مرکز روانه بازار کتاب ایران شده است.


کد مطلب: 133606

آدرس مطلب :
http://www.ibna.ir/fa/naghli/133606/مروری-عوامل-موفقیت-دوره-صفوی-غلامان-خاصه

ایبنا
  http://www.ibna.ir