«لوييس اوبرتو كراست ويت» نويسنده مكزيكي، معتقد است نسلي از ادبياتي نوظهور كه به پديده قاچاق مواد مخدر مي‌پردازد بسيار تازه كارتر از آن است كه بتوان آن را مورد بررسي قرار داد._
قاچاق مواد مخدر؛ نسل نوظهور رمان در آمريكاي لاتين
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران به نقل از سايت خبري اينفورمادور؛ اين نويسنده در حاشيه «هفته سياه خيخون» كه از 31 تير تا نهم مرداد در اين شهر شمالي اسپانيا برگزار مي‌شود، در يك گفتگوي خبري بيان كرد كه همه كشورهايي كه از معضل قاچاق مواد مخدر رنج مي‌برند بايد آن را در ادبيات خود منعكس كنند.

نويسنده در اين فستيوال رمان جديدش «تيخوانا؛ جرم و فراموشي» را رونمايي كرد كه در آن داستان ناپديد شدن يك خبرنگار مكزيكي در اين شهر مرزي را نقل مي‌كند. داستان با آنكه بر اساس واقعيت روايت نشده، اما سيري تخيلي ندارد و در فضايي قابل لمس بيان مي‌شود.

از منظر نويسنده آنچه در داستان نقل مي‌شود بسيار دردناك و يادآور حوادث ناگواري است كه در مكزيك براي خبرنگاراني چون «خسوس بلانكورنلاس» رخ داده است.

رمان از موضوعي بهره مي‌برد كه آن را در اوج شكوفايي قرار مي‌دهد و به همين دليل ناشران بسياري به دنبال چاپ اثر هستند. كراست ويت در پاسخ به كساني كه اين نسل ادبي را فناپذير مي‌دادنند تاكيد مي‌كند كه تاريخ مصرف اين نوع ادبي به آينده پديده قاچاق مواد مخدر بستگي دارد چرا كه در واقع بازتابي از زمان حال است و از اين اثر به عنوان رمان دوره سبز و نوشكفته ياد مي كند.

هفته سياه خيخون نام فستيوالي است كه در اين شهر اسپانيا برگزار مي‌شود و به ژانر ادبي معروف به «رمان سياه» مي‌پردازد كه در فضايي علمي-تخيلي، فانتزي و تاريخي نقل مي شود.

«لوييس اوبرتو كراست ويت» نويسنده مكزيكي 28 فوريه سال 1962 در تيخوانا (مكزيك) به دنيا آمد.

کد مطلب : ۱۱۱۸۲۶
http://www.ibna.ir/vdcgxq9q3ak9q74.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما