«احزاب سياسي در فرانسه»، نوشته دكتر حجت الله ايوبي، به كوشش سازمان مطالعه و تدوين كتب علوم انساني دانشگاه‌ها (سمت) منتشر شد. هدف از اين کتاب آشنايي با احزاب سياسي در فرانسه از آغاز تاکنون با تأکيد بر جمهوري پنجم است.
«احزاب سياسي در فرانسه» با تأكيد بر جمهوري پنجم
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، در اين نوشتار جنبه‌‌‌هاي مختلف احزاب سياسي در فرانسه مورد بررسي قرار گرفته است. اين کتاب به دانشجويان فرانسه‌شناسي دانشگاه تهران کمک مي‌کند «سياست و حکومت در فرانسه» را بهتر دريابند و مي‌تواند براي درس «سياست و حکومت در اروپاي غربي» نيز مورد استفاده قرار گيرد.

با توجه به پژوهش‌هايي که پيش‌تر درباره نظريه‌‌‌هاي احزاب سياسي صورت گرفت و نگارش کتاب پيدايي و پايايي احزاب سياسي در غرب که به وسيله انتشارات سروش به چاپ رسيد، اين کتاب را مي‌توان دنباله پژوهش‌هاي پيشين و آزمون نظريه‌‌‌هاي احزاب سياسي در فرانسه دانست. به همين سبب در فصل اول چارچوب نظري و مدل‌هاي مورد استفاده در اين پژوهش به اختصار آمده است.

زندگي سياسي بسياري از جوامع با احزاب سياسي پيوندي ناگسستني دارد. تحزب و دموکراسي دست کم در کشورهاي اروپاي غربي دو روي يک سکه‌اند و بيش از يک قرن است که احزاب سياسي معرکه‌گردانان اصلي عرصه سياست‌اند.

شناخت دگرگوني‌هاي سياسي و اجتماعي اين کشورها بدون آگاهي از اين کارگردانان دنياي سياست ناممکن است. از نگارش کتاب احزاب سياسي موريس دوورژه و جامعه‌شناسي احزاب سياسي روبرت ميخلز بيش از شش دهه گذشت.

اما حکايت همچنان باقي است و از آن روزگار تا به امروز پژوهشگران بسياري در اين وادي نوشته‌اند. نظريه‌‌‌هاي گوناگون در اين باره توليد شد و حزب سياسي از نگا‌هها و رويکردهاي گوناگون زير ذره‌بين پژوهشگران بنام قرار گرفت.

بهره اين کوشش‌ها مجموعه به‌هم پيوسته‌اي از دانشِ احزاب سياسي است که بدون دانستنش علم سياست ناتمام است. اما درکنار اين کنکاش نظري، نمايي نزديک‌تر از احزاب سياسي در جوامعي که اين راه را رفته و در کوران حوادث تجربه اندوخته‌اند، برداشتي واقع‌گرايانه‌تر از اين پديده را به دست خواهد داد.

برخلاف بسياري ديگر از کشورهاي اروپايي، فرانسه سرزمين انقلاب‌هاي پي‌درپي و آزمايشگاه نظام‌هاي سياسي گوناگون است. از فرداي انقلاب فرانسه، مردمان اين ديار تاکنون پانزده قانون اساسي را آزمودند و همه رژيم‌هاي ممکن از پادشاهي مطلقه، تا نظام مشروطه و امپراتوري‌هاي گوناگون را به خود ديده‌اند و پس از آزمون چهار جمهوري سرانجام بيش از نيم قرن است که به پنجمين آن به نام «جمهوري پنجم» رضايت دادند.

اگرچه زمزمه‌‌‌هاي گذر از اين جمهوري و لزوم تأسيس جمهوري ششم نيز همچنان به گوش مي‌رسد ولي گويي روح ناآرام فرانسوي در اين جمهوري بيش از نيم قرن است که آرام گرفته است.

كتاب حاضر براي دانشجويان رشته علوم سياسي در مقطع كارشناسي ارشد به عنوان منبع اصلي درس «سياست و حكومت در فرانسه» به ارزش 2 واحد تدوين شده است. اميد است كه علاوه بر جامعه دانشگاهي و ساير علاقمندان نيز از آن بهره‌مند شوند.

«احزاب سياسي در فرانسه» در 296 صفحه و بهاي 37000 ريال در اختيار دانشجويان و علاقه‌مندان قرار گرفته است.
کد مطلب : ۱۰۹۳۶۹
http://www.ibna.ir/vdcfv1dy1w6dxma.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما