اتحادیه کتابفروشان انگلیس از دولت خواست تا در قرنطینه دوم این کشور کتابفروشی‌ها باز بمانند، زیرا سوپرمارکت‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها اجازه دارند کتاب بفروشند.
اتحادیه کتابفروشان انگلیس خواهان باز ماندن کتابفروشی‌ها شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین - اتحادیه کتابفروشان از دولت خواست تا در طول مرحله دوم قرنطینه انگلیس، کتابفروشی‌ها را به عنوان خرده‌فروشان ضروری طبقه‌بندی کند، زیرا سایر خرده‌فروشانی که کتاب می‌فروشند نظیر سوپرمارکت‌ها همچنان باز خواهند ماند.
 
در نامه‌ای که مریل هالز، مدیر عامل اتحادیه کتابفروشان روز گذشته به وزرای دولت نوشت، کتابفروشی‌ها را «فانوس تمدن و نور امید» توصیف کرد و نوشت: بسته نگه داشتن آنها، در حالی که سایر خرده‌فروشانی که کتاب می‌فروشند اجازه دارند باز بمانند به‌طور بالقوه از نظر تجاری ویران‌‌کننده و از نظر اخلاقی مساله‌ساز است.»
 
هالز گفت: «اعضای ما اجازه باز کردن فروشگاه‌هایشان را ندارند، با این وجود شاهد این هستیم که گل‌فروشی‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی کتاب می‌فروشند. در حالی که می‌دانیم در این برهه مهم از سال کتابفروشی‌ها بهترین مکان برای فروش کتاب به مصرف‌کنندگان هستند. معیشت آنها و کارمندان‌شان هنوز از قرنطینه اول در معرض خطر قرار دارد و یک دوره فروش کریسمس می‌تواند شانس بقای آنها را به شدت بهبود ببخشد.»
 
جیمز دانت، مدیر اجرایی واتراستونز نیز موافق است: «اینکه همه ما ورشکست شویم و از ما بهتران حال خوبی داشته باشند واقعا کمکی نمی‌کند. مسخره است. فاجعه است.»
 
کتابفروشی‌های سراسر بریتانیا باز هستند به جز انگلیس که تا دوم دسامبر در قرنطینه خواهد بود. اسکاتلند تحت سیستم پنج مرحله‌ای کنترل کووید قرار دارد، ولز به تازگی از قرنطینه دوهفته‌ای بیرون آمده و ایرلند شمالی در قرنطینه محدود چهار هفته‌ای است.
 
دانت و هالز همچنین به این نکته اشاره کردند که کتابفروشی‌ها در کشورهای دیگر نظیر بلژیک ضروری شناخته شده‌اند. در فرانسه کتابفروشی‌ها غیرضروری اعلام شده و تعطیل هستند، اما سوپرمارکت‌ها هم فروش کتاب را متوقف کرده‌اند.
 
فراخوان اتحادیه کتابفروشان توسط برخی از نویسندگان بزرگ بریتانیا نظیر فیلیپ پولمن، الی اسمیت و سیمون شاما نیز تایید شده که در نامه‌ای جداگانه از بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا خواستند کتاب را به عنوان موارد ضروری دسته‌بندی کرده و به کتابفروشی‌ها و کتابخانه‌ها اجازه بدهد باز بمانند.
 
نویسندگان با اشاره به افزایش فروش کتاب و امانت گرفتن از کتابخانه‌ها در طول این همه‌گیری، از این موضوع برای اثبات اهمیت کتاب برای سلامت ذهن و شادیِ مردم استفاده کرده و گفتند: «ما به عنوان یک کشور نباید اجازه بدهیم که کتابفروشی‌ها از کار بی‌کار شوند. ما بعضی از بهترین‌های دنیا را داریم.»
 
هالز در نامه خود به دولت نوشت کتابفروشی‌ها برای سرکوب نرخ سرایت این بیماری آماده هستند و سرمایه‌گذاری عظیمی برای ضد-کووید ساختن فروشگاه‌ها انجام شده است. او نوشت: «خرده‌فروشان مسئولیت‌پذیر اطمینان پیدا کرده‌اند که امنیت کارکنان و مصرف‌کنندگان را در صدر اولویت‌های خود قرار دهند. می‌دانیم که هیچ مدرک قابل اثباتی وجود ندارد که نشان دهد فروشگاه‌های خرده‌فروشی کانون عفونت‌ها هستند.»
 
او نوشت: «در این قرنطینه، همان‌طور که به شب‌های تاریک زمستان نزدیک می‌شویم، محصولات و فعالیت‌هایی نظیر کتاب و مطالعه راهی حیاتی برای حفظ روحیه ملت است، زمانی که در خانه‌های خود حبس شده‌اند.» هالز با تکرار سخنان پولمن اضافه کرد: «کتابفروشی‌های ما فانوس تمدن و برای بسیار نور امید هستند. ما از شما درخواست می‌کنیم که کتابفروشی‌ها را در دسته فروشگاه‌های ضروری طبقه‌بندی کنید.»
 
دانت که در پی ابراز نگرانی برخی کتابفروشان شعبات خود که در فروشگاه احساس خطر می‌کردند فروشگاه‌های واتراستونز را ۲۳ مارس تعطیل کرد گفت ما سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی برای ایمن‌سازی فروشگاه‌هایمان انجام دادیم. او گفت: «بستن فروشگاه‌های ما در حالی که بسیاری از همسایگان ما هنوز باز هستند، مثل دبلیو‌اچ اسمیت که محصولات مشابهی به ما می‌فروشد اما چون برچسب روزنامه‌فروشی دارد می‌تواند باز باشد و کار کند. این واقعا مضحک و بی‌معنی است.»
 
کد مطلب : ۲۹۸۳۹۳
http://www.ibna.ir/vdcb9wb5frhb9fp.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده شهید سلیمانی
فیلم