نتیجه گزارش شرکت تحقیقاتی بازار آلمانی GFK نشان می‌دهد که بازار کتاب اروپا بعد از پایان قرنطینه و کاهش سختگیری‌ها افزایش فروش خوبی داشته است.
رونق نسبی بازار کتاب اروپا بعد از دوران قرنطینه
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از اکتوالیته-به  مناسبت گشایش نمایشگاه کتاب فرانکفورت، موسسه تحقیقاتی بازار آلمانی GfK در آلمان، گزارشی را درباره ارقام مختلف بازار کتاب اروپا منتشر کرده که نوید نتایج امیدوارکننده‌ای را می‌دهد.

 سال 2020 برای بازار کتاب سالی فاجعه‌بار محسوب می‌شود، با این‌حال در این گزارش آمده که چند کشور اروپایی از جمله انگلیس، ایتالیا، آلمان، فرانسه و برزیل فروش خوبی داشته‌اند.

اولین مشاهدات این گزارش مربوط به کاهش ناگهانی فروش کتاب در هفته‌های قرنطینه است. به عنوان مثال در فرانسه نسبت به سال 2019 تا 66 درصد، در پرتغال 57 درصد،  اسپانیا 49 درصد و در ایتالیا 42 درصد و در هلند نیز فقط 0,7 %  کاهش فروش کتاب ثبت شده است؛ زیرا قرنطینه در این کشور در نیمه اول سال از سختگیری کم‌تری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی برخوردار بوده است.

با بازگشایی کتاب‌خانه‌ها و کتابفروشی‌ها در این کشورها و رفع نسبی سختگیری‌ها فروش کتاب در اکثر کشورهای مورد مطالعه افزایش یافته است. در فرانسه تا 10 درصد، هلند  9,7 درصد، در ایتالیا 8,6 درصد، اسپانیا تا 4,5 درصد و در فلاندر 14,6 درصد شاهد افزایش فروش کتاب بوده است.

در این میان فقط  پرتغال و والونیا نه فقط در ماه‌های اخیر شاهد بازگشت بازار کتاب نبوده‌اند؛ بلکه هر کدام به ترتیب 15,8 درصد و دیگری 1 درصد کاهش فروش داشته‌اند.

در برخی کشورها مانند اسپانیا و ایتالیا این رشد نسبی بازار کتاب توانسته تا حدی خسارت‌های کاهش فروش در کرونا جبران کند و در این میان  هلند و فلاندر حتی بهتر هم عمل کرده‌اند و آمارها نشان می‌دهد که  فروش کتاب در این کشورهای در سال 2020 از سال 2019 بهتر بوده است.

GfK همچنین گزارش می‌دهد که در حال حاضر محبوب‌ترین کتاب در اروپا رمان «معمای اتاق 622» نوشته ژوئل دیکر، نویسنده سوئدی است که در ماه می سال جاری منتشر شد. این رمان در  اسپانیا و فرانسه پرفروش‌ترین کتاب و در ایتالیا و والونی در رتبه دوم و در کشور پرتغال در رتبه سوم پرفروش‌ها قرار دارد. بعد از آن لوسیندا ریلی، استفانی مایر و النا فرانته به ترتیب پرفروش‌ترین نویسندگان در این کشورها به شمار می‌روند.
کد مطلب : ۲۹۷۳۲۴
http://www.ibna.ir/vdcewf8wejh8oxi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما