آنایا با نوشتن رمان اولتیما ادبیاتی را پایه‌گذاری کرد که در حقیقت جریانی از کتاب‌ها و رمان‌های نوشته شده توسط نویسندگان مکزیکی ساکن آمریکا بود.
پدرخوانده ادبیات چیکانو در سن 82سالگی درگذشت
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از آسوشیتدپرس، رودولفو آنایا نویسنده آمریکایی پایه‌گذار ادبیات چیکانو و صاحب رمان «اولتیما،  مرا دعا کن» در سن 82 سالگی درگذشت. آنایا با نوشتن رمان اولتیما ادبیاتی را پایه‌گذاری کرد که در حقیقت جریانی از کتاب‌ها و رمان‌های نوشته شده توسط نویسندگان مکزیکی ساکن آمریکا بود. این جریان بعد از جنگ جهانی دوم با رمان اولتیما شروع شده است.
 
قصه كتاب آنايا درباره جوانی به نام آنتونيو است كه در دوران جنگ جهانی دوم در نيومكزيكو زندگی سخت و پردردسری دارد. آشنايی او با پزشکی به نام اولتيما كه از خودش بزرگ‌تر است، چشم‌انداز تازه‌ای را پيش‌روی او قرار می‌دهد. اين خانم دكتر با همكاری آنتونيو مبارزه‌ای شديد با نيروهای شيطانی در دهكده كوچک خود آغاز می‌کنند.
 
رمان آنایا در سال 1972 در آمریکا منتشر شد و بعد از آن یک سری از قصه‌های مشابه از نویسندگان مکزیکی‌الاصل روانه بازار کتاب آمریکا شد که جریانی به نام ادبیات چیکانو را ایجا کرد. آنایا در مصاحبه‌ای در سال 2013 گفته بود که ایده نوشتن این رمان را از زندگی واقعی پزشکی زن در همسایگی‌اش الهام گرفته است. اولین بار دانشجویان مکزیکی ساکن آمریکا به رمان آنایا علاقه نشان داده و بعد از آن سیلی از کتاب‌های مشابه وارد بازار کتاب آمریکا شد.
 
ریگوبرتو گونزالس شاعر و رمان‌نویس مکزیکی آمریکایی که شاگرد آنایا نیز بود، درباره رمان اولتیما می‌گوید: این رمان بسیاری از نویسندگان و شاعران مکزیکی ساکن این کشور را تحت تاثیر قرار دارد و در حقیقت آنایا را باید پدرخوانده نویسندگان مکزیکی ساکن آمریکا دانست.
 
رودولفو آنایا بعد از این رمان یک سری کتاب‌ها و داستان‌های جنایی با محوریت شخصیت سونی‌بکا کارآگاه مکزیکی-آمریکایی نیز نوشت که با استقبال زیادی روبرو شد. او سال‌ها در دانشگاه نیومکزیکو نویسندگی خلاقانه را تدریس می‌کرد.
 
نکته جالب درباره رمان آنایا با وجود محبوبیت بالای آن در میان دانشجویان و مهاجران مکزیکی ساکن آمریکا ممنوعیت این رمان در بعضی از ایالت‌های آمریکا بود. بعضی از ایالت‌های آمریکا مثل آریزونا این رمان را در مدارس ممنوع کرده بودند  چون اعتقاد داشتند عقایدی را ترویج می‌کند که ضد دولت فدرال است که البته به شدت از سوی منتقدان ادبیات آمریکای لاتین رد می‌شد.
 
کد مطلب : ۲۹۲۴۷۹
http://www.ibna.ir/vdca0unuo49noy1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما