با نزدیک شدن به مراسم آکادمی اسکار در سال 2020؛

انتقاد استفن کینگ از بی‌اهمیتی به اقلیت‌ها در مراسم اُسکار

کمتر از بیست ساعت دیگر به برگزاری مراسم اسکار سال 2020 باقی مانده است و برگزیدگان بخش‌های مختلف مهم‎‌ترین اتفاق سینمایی سال معرفی می‌شود. استفن کینگ، نویسنده شناخته‌شده ژانر وحشت، که اقتباس‌های سینمایی و تلویزیونی زیادی از روی آثارش ساخته شده است، می‌گوید مراسم اُسکار به گروه‌های اقلیت اهمیت نمی‌دهد و سفیدپوستان بر اُسکار حکومت می‌کنند.
انتقاد استفن کینگ از بی‌اهمیتی به اقلیت‌ها در مراسم اُسکار
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، استفن کینگ، نویسنده آثار ترسناک دنیای ادبیات می‌گوید تنوع و گوناگونی هنوز جایی در انتخاب هیئت داوران مراسم اُسکار جایی ندارد.
 
اوایل ماه پیش استفن کینگ با انتشار توئیتی در صفحه شخصی‌اش نویسندگان و طرفدارانش را عصبانی کرد. کینگ نوشته بود به تنوع در هنر اعتقادی ندارد و در هنر فقط کیفیت اهمیت دارد. «به نظر من هر طور دیگری اشتباه است.»
 
کینگ در معرفی نامزدهای سه بخشِ بهترین فیلم، فیلمنامه اقتباسی، و همچنین فیلمنامه اصلی نظرات جالبی دارد و معتقد است زنان و هنرمندان رنگین‌پوست نقش کم‌رنگی در این سه بخش دارند.
 
اِن. کی. جمیسین، نویسنده آمریکایی آثار علمی-تخیلی خطاب به کینگ گفت: «استفن! فکر می‌کردم بهتر از این حرف‌ها باشی. مشخص است که تنوع و تساوی از هم جدا یا مخالف هم نیستند. به عنوان یکی از طرفدارانت خیلی ناامید شدم. این حرف تو نشان می‌دهد که معتقدی کیفیت و گوناگونی نمی‌توانند با هم رخ دهند. کیفیت همه جا هست اما بیشتر صنعت‌ها معتقدند یک معتقدند کیفیت فقط در آثار یک رنگ یافت می‌شود. نمونه این اعتقاد هم خودت هستی!»
 
«مهم‌ترین کاری که ما هنرمندان و نویسندگان آثار خلاقانه می‌توانیم انجام دهیم ایجاد فرصتی عادلانه فارغ از جنسیت و رنگ برای همه است. در حال حاضر این افراد خیلی جدی گرفته نمی‌شوند و این موضوع فقط در دنیای هنر رخ نمی‌دهد. اگر از بازی شما را بیرون نگه دارند چطور می‌توانید جایزه‌ای برنده شوید؟»
 
نویسنده معروف ژانر وحشت در مصاحبه جدیدی با واشنگتن‌پُست گفت: «به نظر من بررسی اثر فردی بر اساس ویژگی‌هایی غیر از خود اثر توهین‌آمیز است و آثار فاخری را که به خاطر زیبایی و هنرشان برنده شده‌اند زیر سؤال می‌برد. دنیای ما ایده‌ال نیست و نامزدهای امسال جایزه اُسکار هم اصلاً تنوع ندارد. شاید در آینده چنین شود. می‌توانم رویاپردازی کنم. نمی‌توانم؟ خلاصه من برای داشتن درآمد در زندگی هم رویاپردازی می‌کنم.»
 
استفن کینگ که در سال ۱۹۴۷ در ایالت مِین امریکا زاده شده، نخستین رمان خود «کری» را در سال ۱۹۷۴ نوشت و نیم قرنِ بعدی را صرف ثبت هیولاها و قهرمانان آمریکا کرد. آرشیو کاراکترهای او طیف وسیعی از دلقک‌های قاتل و ماشین‌های شیطانی تا طرفداران روان‌پریش و سیاستمداران پوپولیست دیوانه را در بر می‌گیرد. از پرطرفدارترین کتاب‌های او می‌توان به «ایستادگی»، «منطقه مرده» و «قبرستان حیوانات خانگی» اشاره کرد.
 
«مؤسسه» آخرین رمان استفن کینگ است که در آن کودکان با استعدادهای ویژه ربوده می‌شوند و به مؤسسه‌ای فرستاده می‌شوند که در آن کارمندان خبیث و بدذات به روش‌های ترسناکی تلاش می‌کنند استعدادهایشان را بیرون بکشند.
 
کد مطلب : ۲۸۷۰۵۷
http://www.ibna.ir/vdcgnu9xuak97z4.rpra.html
مترجم : سحر حسابی
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما