هارولد بلوم، نویسنده و منتقد ادبی مشهور و استاد دانشگاه ییل در 89سالگی از دنیا رفت.
هارولد بلوم، نویسنده و منتقد ادبی در 89سالگی از دنیا رفت
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، هارولد بلوم که نظریه نفوذش او را به شخصیتی محبوب در دنیای ادبیات تبدیل کرد روز دوشنبه در 89سالگی از دنیا رفت.
 
جین، همسر آقای بلوم می‌گوید سلامتی بلوم دچار مشکل شده بود اما نوشتن را رها نکرد و تا هفته پایانی عمرش هم می‌نوشت. دانشگاه ییل هم اعلام کرد آقای بلوم در بیمارستانی در نیوهِیون در کِنِتیکت از دنیا رفته است.
 
بلوم بیش از ده کتاب نوشت و افتخار می‌کرد که توانسته موضوعات آکادمیک را در دسترس خوانندگان عادی قرار دهد. البته همیشه از اینکه استانداردهای ادبی افت کرده است گله می‌کرد اما در بهترین جایگاهی قرار داشت که یک منتقد ادبی امکانش را داشت.
 
آثارش از جمله «کانون  غرب» و «کتاب جی.» در فهرست پرفروش‌ها قرار گرفت، بلوم از فینالیست‌های جایزه کتاب ملی آمریکا هم و عضو آکادمی هنر آمریکا هم بود.
 
مهم‌ترین میراث بلوم بی‌شک تئوری «نفوذ» است. بلوم معتقد بود نویسندگان از نظر روان‌شناختی از خود در برابر هنرمندان گذشته دفاع می‌کنند و استرس دارند که تحت نفوذ آثاری که قبلاً خوانده‌اند کتابی بنویسند. بلوم معتقد بودند همه نویسندگان تحت تأثیر هستند و فقط چند نویسنده چون شکسپیر از پیشنیان فراتر رفته و راهی جدید برای خود می‌سازند. منتقد آمریکایی علاقه خاصی به ویلیام شکسپیر، ساموئل جانسون، و والتر پَتِر داشت.
 
هارولد بلوم در سال 1930 در نیویورک و در خانواده مهاجر روسی به دنیا آمد و آخرین فرزند خانواده بود. مسیر ادبی بلوم با خواندن شعرهایی به زبان ییدیش آغاز شد و پس از آن آثار تی. اس. الیوت، هارت کرین، ویلیام بلیک، و دیگر شاعران را کشف کرد. قبلاً ادعا می‌کرد در دوره جوانی تا هزار صفحه می‌تواسنت کتاب شعر در یک روز بخواند. البته بعدها با نظریه کلاسیک الیوت مخالفت کرد.

 در «کانون غرب» که در سال 1994 منتشر شد 26 مهم دنیا از نظر خودش را معرفی کرد. دانته، ساموئل بکت، فیلیپ راث، توماس پینچون، دان دلیلو از جمله نویسندگانی بود که برای بلوم اهمیت داشتند و بی‌شک شکسپیر حاکم مِلک نویسندگان بزرگ بود.
 
در سال 1951 از دانشگاه کورنوال، که در آن زیر ام. اچ. ابرامز تحصیل کرده بود، فارغ‌التحصیل شد. سپس به کمبریج رفت. در سال 1951 دکترای خود را از دانشگاه ییل گرفت و به گروه انگلیسی ییل پیوست. در سال 1958 با چین گود ازدواج کرد و دو پسر داشت.
کد مطلب : ۲۸۲۰۹۰
http://www.ibna.ir/vdci3rarut1avu2.cbct.html
مترجم : سحر حسابی
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما