مراسم اعلام برنده جایزه معتبر من‌بوکر برگزار دقایقی پیش برگزار شد و دو نویسنده به عنوان برنده بوکر 2019 انتخاب شدند. مارگارت آتوود و برناردین اِواریستو به طور مشترک برنده جایزه بوکر 2019 شدند.
مارگارت آتوود و برناردین اِواریستو به طور مشترک برنده من‌بوکر 2019 شدند/ اِواریستو اولین زن سیاه‌پوست و آتوود مسن‌ترین برنده بوکر
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از بی‌بی‌سی، مارگارت آتوود و برناردین اِواریستو به عنوان برندگان بوکر 2019 اعلام شدند و باید جایزه 50 هزار پوندی من‌بوکر را به طور مساوی بین خود تقسیم کنند.
 
طبق قوانین بوکر جایزه نباید بین دو نفر تقسیم شود اما هیئت داوران اعلام کردند که نمی‌توانستند یکی از این دو اثر را به عنوان برنده اعلام کنند.
 
 پیش از این در سال1974 نادین گوردمیر و استنلی میدلتون و در سال 1992 مایکل اونداتیه و باری آنزوورث به طور مشترک برنده شدند اما پس از سال 1992 قوانین تغییر کرد و برنامه‌ریزان جایزه به هیئت داوران امسال هم اعلام کردند که اجازه ندارند دو برنده انتخاب کنند اما پس از پنج ساعت گفت و گو پیتز فلورانس، رئیس هیئت داوران اعلام کرد: «تصمیم گرفتیم قوانین را به چالش بکشیم. هر چه بیشتر صحبت کردیم بیشتر به این نتیجه رسیدیم که هر دو اثر را دوست داریم.»
 
گَبی وود، مدیر ادبی بنیاد بوکر با تصمیم هیئت داوران چندین بار مخالفت کرد و هر بار هیئت داوران تلاش کردند یک نفر را به عنوان برنده انتخاب کنند اما به نتیجه نرسیدند و در نتیجه وود تصمیم گرفت به رأی هیئت داوران احتران بگذارد. فلورانس گفت: «هر دو کتاب پیام‌های مهمی دارند. علاوه بر این داستان‌های معمایی جذابی هستند که خواننده را پای کتاب میخکوب می‌کند. امیدواریم برندگان ارزشمندی برای جایزه بوکر انتخاب کرده باشیم. از نظر من اهمیت بوکر فقط به جایزه مالی نیست که حالا نگران تقسیم کردنش باشیم.»
 
«وصیت‌ها» نوشته مارگارت آتوود که در واقع ادامه داستان پادآرمان‌شهری «سرگذشت ندیمه» است دومین بوکر را برای نویسنده کانادایی به ارمغان آورد. 19 سال پیش یعنی در سال 2000 آتوود با داستان «آدمکش کور» موفق شد بوکر را به خانه ببرد. البته 33 سال پیش هم برای داستان «سرگذشت ندیمه» در بین نامزدهای بوکر قرار داشت. آتوود مسن‌ترین نویسنده‌ای است که موفق به دریافت جایزه بوکر می‌شود.
 
«وصیت‌ها» 15 سال پس از اتمام داستان در «سرگذشت ندیمه» رخ می‌دهد و توسط سه شخصیت زن روایت می‌شود. «وصیت‌ها» که در ماه سپتامبر وارد بازار کتاب شد در هفته نخست انتشار 100 هزار نسخه به فروش رفت تا پرفروش‌ترین کتاب چاپی بریتانیا در یک هفته لقب بگیرد.
 
برناردین اِواریستو، دیگر برگزیده بوکر 2019 اولین زن سیاه‌پوستی است که در طول پنجاه سال قدمت جایزه بوکر به عنوان برنده انتخاب شده است. «دختر، زن، و دیگر» هشتمین داستان اِواریستو است و در 12 فصل با دوازده راوی مختلف داستان زندگی دوازده زن را روایت می‌کند.
 
«کیشوت» نوشته سلمان رشدی، «اردک‌ها: نیوبری‌پورت» نوشته لوسی اِلمان، «ارکستر اقلیت‌ها» نوشته چیگوزی اوبیاما، «10 دقیقه و 38 ثانیه در این دنیای عجیب» نوشته الیف شافاک دیگر نامزدهای نهایی بوکر 2019 بودند.
 
سلمان رشدی در سال 1981 با داستان «کودکان نیمه‌شب» موفق شد جایزه بوکر را به دست آورد و امسال با «کیشوت»، که برداشتی آزاد از داستان «دن کیشوت» است در میان نامزدهای نهایی قرار داشت.
 
جایزه «من بوکر» به بهترین اثر تازه انگلیسی‌زبان که نوشته شهروندان همسود بریتانیا است اهدا می‌شود. پیش از این نویسندگانی چون هیلاری منتل، آیریس مرداک، و ایِن مک‌ایوان برنده این جایزه معتبر شده‌اند.
 
 سال گذشته داستان «مرد شیرفروش» نوشته آنا برنز به عنوان برنده جایزه بوکر اعلام شد. پیش از اعلام برنده امسال هم آنا برنز، نویسنده کتاب «مرد شیرفروش» و برگزیده من‌بوکر سال 2018 سخنرانی کرد.
 
 به برنده جایزه من‌بوکر 50 هزار پوند و به هر کدام از نامزدها 2500 پوند به عنوان هدیه مالی اهدا می‌شود. جایزه 50 هزار پوندی امسال باید بین آتوود و اِواریستو به طور مساوی تقسیم شود.
کد مطلب : ۲۸۲۰۸۴
http://www.ibna.ir/vdcbw5b5arhbwgp.uiur.html
مترجم : سحر حسابی
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما