اولین مرحله مهم در نوشتن داستان‌های علمی تخیلی مطالعه آنها توسط نویسنده است چون نباید دنیایی خلق کنید که قبلاً توسط نویسندگان دیگر خلق شده اند.
چطور رمان علمی تخیلی بنویسیم؟/ ازدنیای فانتزی تا شخصیت‌های جادویی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از رایترز دایجست، یکی از معروف‌ترین تعریف‌ها برای داستان علمی تخیلی را آیزاک آسیموف نویسنده مشهور اینگونه داستان‌ها گفته است که به اعتقاد او داستان علمی تخیلی یعنی تخیل بی نهایت در قالب علمی و زیبا. البته بعد از آسیموف تعریف‌های بسیاری از این ژانر ارائه شده ولی در نهایت همگی در همین قالب گنجانده می‌شوند.
 
از داستان‌هایی نظیر سفر به ماه و اعماق زمین ژول ورن تا نوشته‌های فلسفی و عمیق سی کلارک و داستانهای صرفاً علمی آسیموف، تا رمانهای مذهبی، تاریخی و علمی دن براون و مجموعه رمز داوینچی، همه و همه را می‌توان نمونه داستان‌هایی مثال زد که مخاطب را به دنیایی دیگر می‌برند و در اصول نوشتن نیز مهمترین نکته ایجاد دنیایی است که نویسنده باید بتواند آن را برای خواننده باور پذیر کند.
 
اولین مرحله مهم در نوشتن داستان‌های علمی تخیلی مطالعه آنها توسط نویسنده است چون نباید دنیایی خلق کنید که قبلاً توسط نویسندگان دیگر خلق شده اند. باید از آنها الهام بگیرید. پس گام اول اینکه باید داستان علمی تخیلی بخوانید. آثار نویسندگان مشهور این ژانر مثل لوئیس، وایت، لایبر، تالکین، کلارک و حتی مارتین همگی برای شروع خوب هستند.
 
شاید عجیب باشد ولی باید گفت که شروع داستان علمی تخیلی مهمترین بخش آن است. همیشه یک شروع هیجان انگیز به خصوص برای رمان‌های علمی تخیلی موفقیت داستان را تضمین می‌کند. وقتی نتوانید از همان ابتدا مخاطب را با دنیای جدید خود همراه کنید و به اصطلاح او را میخ‌کوب کنید دیگر هرچه قدر هم جذاب بنویسید از نظر مخاطب داستان کم ارزشی نوشته‌اید.
 
بسیاری از نویسندگان ژانر تخیلی، داستان‌شان را صحنه‌های نبرد شروع می‌کنند ولی لازم نیست جذابیت‌های داستان را مثل بمب در ابتدای داستان منفجر کنید. باوجوداین، حداقل باید به نکات هیجان‌انگیز و جالبی که در راه است، اشاره کنید.
 
بدون اینکه به جزئیات داستان بپردازید داستان را از یک نقطه جذاب شروع کنید ولی یادتان باشد که هیچ وقت ساختمان‌هایی که دنیای فانتزی شما را می‌سازند را با پرداختن بیش از حد به شخصیت‌ها خراب نکنید چون مخاطب هرچند دوست دارد بداند چه اتفاقی برای شخصیت‌ها می‌افتد ولی قبل از آن از توصیف ساختمان‌های عجیب و غریب داستان و حتی رنگ‌ها و حال و هوای دنیای جدید لذت می‌برد.
 
کامرون هارلی (Kameron Hurley) نویسنده آمریکایی داستان‌های علمی تخیلی می‌گوید ساخت دنیای فانتزی و تخیلی آنقدر مهم است که حتی می‌تواند به شخصیت‌های داستان جان ببخشد. در حقیقت شخصیت داستان در دنیای ترسیم شده باور پذیر می‌شود. اگر یک شخصیت جادویی برای مخاطب تعریف کنید ولی دنیای واقعی و معمولی برای داستان انتخاب کنید مطمئن باشید که شکست خواهید خورد.
 
بعد از نوشتن داستان علمی تخیلی انتشار آن از اهمیت ویژه‌ای در موفقیت داستان و خوانده شدن آن دارد. همیشه سعی کنید با ناشرانی کار کنید که در این زمینه تخصص دارند. قبل از همه آنها به خوبی می‌توانند قدرت داستان شما را تشخیص دهند و حتی موفقیت آینده رمان‌تان را به خوبی به شما اطلاع خواهند داد.
کد مطلب : ۲۸۰۹۹۷
http://www.ibna.ir/vdccoxqim2bq4o8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما