نامزدهای نهایی جایزه بوکر سال 2019 اعلام شدند. الیف شافاک با داستان «10 دقیقه و 38 ثانیه در این دنیای عجیب» و مارگارت آتوود با ادامه داستان «سرگذشت ندیمه» تحت عنوان «وصیت‌ها» موفق شدند به فهرست نهایی راه یابند و باید برای به دست آوردن جایزه 50 هزار پوندی با چهار اثر دیگر حاضر در این فهرست به رقابت بپردازند.
اعلام نامزدهای نهایی بوکر 2019 / رقابت مارگارت آتوود و الیف شافاک برای دریافت بوکر
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، شش اثر به فهرست نهایی جایزه بوکر 2019 راه یافتند و یکی از این آثار در ماه اکتبر جایزه 50 هزار پوندی را با خود به خانه می‌برد.
 
«وصیت‌ها» نوشته مارگارت آتوود که در واقع ادامه داستان پادآرمان‌شهری «سرگذشت ندیمه است» در این فهرست حضور دارد. این در حالی است که کتاب سه‌شنبه هفته آینده وارد بازار کتاب می‌شود و هنوز کسی کتاب را نخوانده است.
 
«وصیت‌ها» 15 سال پس از اتمام داستان در «سرگذشت ندیمه» رخ می‌دهد و توسط سه شخصیت زن روایت می‌شود اما داوران برای جلوگیری از لو رفتن داستان توضیح بیشتری ندادند و فقط پیتر فلورانس، رئیس هیئت داوران امسال درباره کتاب گفت: «داستان زبان وحشیانه‌ای دارد که می‌تواند با قدرت با همه آدم‌ها در سراسر دنیا ارتباط برقرار کند.»
 
وقتی فهرست اولیه بوکر امسال اعلام شد داوران گفتند «وصیت‌ها» داستان ترسناک و در عین حال جذابی است.
 
نویسنده کانادایی برای به دست آوردن بوکر امسال باید با «کیشوت» نوشته سلمان رشدی، «اردک‌ها» نوشته لوسی المان، «دختر، زن، دیگر» نوشته برناردین اواریستو، «ارکستر اقلیت‌ها» نوشته چیگوزی اوبیاما، «10 دقیقه و 38 ثانیه در این دنیای عجیب» نوشته الیف شافاک به رقابت بپردازد.
 
آتوود در سال 200 با داستان «آدمکش کور» موفق شد بوکر را به خانه ببرد اما این بار برای رمانی نامزد شده است که هفته دیگر دیگر وارد بازار کتاب خواهد شد. سلمان رشدی در سال 1981 با داستان «کودکان نیمه‌شب» موفق شد جایزه بوکر را به دست آورد و امسال با «کیشوت»، که برداشتی آزاد از داستان «دن کیشوت» است، موفق شد در فهرست نامزدهای نهایی بوکر قرار بگیرد.
.
جایزه «من بوکر» به بهترین اثر تازه انگلیسی‌زبان که نوشته شهروندان همسود بریتانیا است اهدا می‌شود. پیش از این نویسندگانی چون هیلاری منتل، آیریس مرداک، و ایِن مک‌ایوان برنده این جایزه معتبر شده‌اند.
 
 برنده بوکر 2019در تاریخ 14 اکتبر اعلام می‌شود. سال گذشته داستان «مرد شیرفروش» نوشته آنا برنز به عنوان برنده جایزه بوکر اعلام شد. 
کد مطلب : ۲۸۰۳۸۸
http://www.ibna.ir/vdcg7z9x7ak97w4.rpra.html
مترجم : سحر حسابی
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما