آندره‌آ کامیلری، نویسنده ایتالیایی آثار جنایی و خالق کاراگاه مونتالبانو در سن 93 سالگی درگذشت.
آندره‌آ کامیلری از دنیا رفت
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، آندره‌آ کامیلری، یکی از محبوب‌ترین نویسندگان ایتالیا و نویسنده 23 رمان با محوریت شخصیتی به نام کاراگاه مونتالبانو در سن 93 سالگی از دنیا رفت.
                         
کامیلری در سال 1925 در سیسیل به دنیا آمد و به گفته نزدیکانش ماه گذشته بر اثر سکته قلبی در بیمارستان درگذشت.
 
نویسنده ایتالیایی در سال 1994 و در 70 سالگی داستان‌های جنایی متعددی نوشت.   کامیلری 23 داستان به محوریت کاراگاه مونتالبانو نوشت و اولین کتاب از این مجموعه تحت عنوان «شکل آب» را در سال 1994 وارد بازار کتاب کرد.
 
رمان‌های مونتالبانو به 32 زبان دنیا ترجمه شده و بیش از 30 میلیون نسخه به فروش رفته است. «زمین پاتر» برای او بالاترین نشان داستان‌های جنایی در بریتانیا با عنوان «خنجر بین‌المللی» را به همراه آورد.
 
اقتباس سینمایی از آثارش که در بی‌بی‌سی پخش شد گردشگران زیادی برای دیدن سیسیل مشتاق شدند.
 
بیست و هفتمین کتاب از مجموعه مونتالبانو در سال 2018 منتشر شد. در آخرین کتاب کاراگاه مونتابلانو می‌میرد. کامیلری درباره مرگ شخصیت اصلی داستان‌هایش گفته بود: «شاید شرلوک هولمز بتواند بار دیگر زنده شود اما مونتالبانو به پایان راه رسیده است.»
 
نویسنده ایتالیایی اعلام کرده بود آثار جنایی را به این دلیل انتخاب کرد تا بتواند کنایه‌های سیاسی زمانه خود را به گوش مردم برساند و در آثارش از آدم‌هایی مختلفی چون چورج دبلیو بوش و حتی واتیکان انتقاد می‌کرد: «مافیایی‌ها در داستان‌های من همیشه نقش دوم را دارند؛ نه به این دلیل که از آن‌ها می‌ترسم بلکه به این دلیل که سبب می‌شود تیپ قهرمانی از آن‌ها تولید شود. به عنوان نمونه «پدرخوانده» و بازی بی‌نظیر مارلون براندو سبب شد که مافیا محبوب شود اما فراموش نکنیم همان شخصیت جذاب آدم‌های زیادی را به قتل رسانده بود.»
 
سرجو ماتارلا، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد مرگ کامیلری جای خالی بزرگی را در فرهنگ ایتالیا و در میان علاقه‌مندان به دنیای کتاب بر جای گذاشت.
 
 
کد مطلب : ۲۷۸۴۵۹
http://www.ibna.ir/vdccp4qio2bqm08.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما