مجله نیویورک‌تایمز در مطلبی جداگانه به آثار تازه و قدیمی حاضر در فهرست پرفروش‌ها و تاریخچه‌شان در طول سال گذشته پرداخته است.
فراز و نشیب پرفروش‌های داستانی و غیرداستانی نیویورک‌تایمز
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از نیویورک‌تایمز، سال 1975 بود که توماس هریس اولین رمانش را تحت عنوان «یکشنبه سیاه» وارد بازار کرد. داستانی با محوریت شخصیتی آدمخوار و باهوش به نام هانیبال لِکتِر که استفن کینگ او را بهترین هیولای داستانی عصر ما توصیف کرده بود.
 
هانیبال لکتر شخصیت اصلی داستان‌های «اژدهای قرمز»، «سکوت بره‌ها»، «هانیبال»، و «خیزش هانیبال» بوده است و نقش روانشناسی آدم‌خوار را دارد. داستان اولیه از این قرار است که پلیس در حال رسیدگی به پرونده قاتلی زنجیره‌ای به نام بوفالو بیل است که پوست قربانیاش را می‌کند. هانیبال لکتر دکتر روانشناسی است که از گوشت انسان ارتزاق می‌کند و به نظر می‌رسد تنها کسی است که می‌تواند به این قاتل زنجیره‌ای کمک کند اما در اولین داستان هریس که درباره لکتر نیست یک زن به نام کاریداد مورا نقش اصلی را دارد. نام کتاب «کاری مورا» است که در 350 هزار نسخه منتشر شده و در هفته اول انتشار در جایگاه سوم پرفروش‌های نیویورک‌تایمز در بخش داستان چاپی قرار گرفته است.

 
 

هریس در اولین مصاحبه‌اش در اواسط دهه 1970 میلادی به «تایمز» گفته بود: «مردم همیشه از من می‌پرسند نظرت درباره این شخصیت‌ها چیست. مردم چنین سؤالی می‌پرسند چون حرف دیگری برای گفتن دارند. من هم همیشه در جواب می‌گویم داستان‌هایم تخیلی نیستند. به دور و بر خود نگاهی بیندازید. همه این اتفاقات در واقعیت هم رخ داده‌اند.»
 
هریس درباره بی‌میلی در مصاحبه با روزنامه‌ها و مجلات هم می‌گوید: «خیلی خوش‌شانس هستم که خوانندگان بدون اینکه خودم درخواست کنم کتاب‌هایم را خوانده‌اند و من دوست دارم همین روال ادامه پیدا کند.»
 
جذاب‌ترین بخش پرفروش‌ها در بخش داستان‌های چاپی البته حضور «جایی که خرچنگ‌ها آواز می‌خوانند» در صدر است. کتاب که در ماه آگوست سال گذشته منتشر شد، با حمایت ریس ویتراسپون، بازیگر سرشناس هالیوود معروف شد و از آن زمان تاکنون محبوبیتش را حفظ کرده و یک میلیون نسخه به فروش رفته است.
 
در بخش آثار غیرداستانی هم رقابت تنگاتنگی وجود دارد. دو ماه است که رقابت بین دو کتاب «شدن» نوشته میشل اوباما» و «تحصیل‌کرده» نوشته تارا وست‌‌اُور وجود دارد. «شدن» در ماه نوامبر و «تحصیل‌کرده» در ماه فوریه منتشر شد. «تحصیل‌کرده» چنان به فروش بالای خود در این مدت ادامه داد که هنوز حرفی از انتشار نسخه چاپی‌اش هم به میان نیامده است که چنین موضوعی در صنعت نشر و کتاب سابقه ندارد.
 
هر دو کتاب «شدن» و «تحصیل‌کرده در میان ده کتاب اول پرفروش‌های بخش غیرداستانی هستند اما رتبه نخست به «عدم آزادی رسانه‌ها» نوشته مارک لوین اختصاص دارد که با حضورش «هاوارد استرن باز می‌گردد» را به رتبه دوم فرستاد. «داستان‌های دریا: زندگی من در شرایط خاص» نوشته ویلیام مک‌ریون هم در هفته نخست انتشار در جایگاه چهارم قرار گرفته است.
 
برای اطلاع از فهرست آثار پرفروش داستانی این هفته نیویورک‌تایمز به لینک زیر مراجعه کنید:
http://ibna.ir/fa/doc/longtrans/276350/preview/
کد مطلب : ۲۷۶۳۵۱
http://www.ibna.ir/vdcbs0b58rhbzfp.uiur.html
مترجم : سحر حسابی
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما