​آزاده آبتین، مدیر مسئول انتشارات آبتین رسانه هنر خبر داد:

طرح «همیار کتاب_همراه قلم» در کرج برگزار می‌شود

مدیرمسئول انتشارات «آبتین رسانه هنر» با اعلام خبر برگزاری همایش همیاران کتاب و همراهان قلم در شهر کرج بر اهمیت افزایش سرانه مطالعه کشور و کشف و پرورش استعدادهای ادبی تاکید کرد.
طرح «همیار کتاب_همراه قلم» در کرج برگزار می‌شود
خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، آزاده آبتین، مدیرمسئول انتشارات «آبتین رسانه هنر» و مبتکر و مجری طرح «همیار کتاب - همراه قلم» درباره برگزاری همایش بزرگ همیاران کتاب و همراهان قلم در شهر کرج که هدف از اجرای آن افزایش گام‌ به ‌گام و به‌قول آبتین «۵دقیقه‌ای سرانه مطالعه در کشور است» به پرسش‌های خبرنگار ایبنا پاسخ داد که در ادامه می‌خوانید؛

این همایش شنبه(19 بهمن‌ماه) از ساعت 17 تا 20 در سالن سیروس صابر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز با حضور فرهیختگان، نویسندگان، دانش آموزان و دانشجویان با هدف رونمایی رسمی از طرح «همیار کتاب_ همراه قلم» و تبدیل شهر کرج به پایتخت کتابخوانی ایران برگزار خواهد شد.

هدف از اجرای طرح همیار کتاب-همراه قلم چه‌بود؟
ارتقاء ۵دقیقه‌ای سرانه مطالعه کشور، کشف و پرورش استعدادهای ادبی، معرفی المان‌های کتاب‌‌محور در کشور، تشکیل گروه‌های دوست‌دار کتاب، معرفی بازی‌های کتاب‌محور و ایجاد شهرها و جوامع دوست‌دار کتاب از مهم‌ترین اهداف برگزاری این همایش است.

طرح «همیار کتاب_همراه قلم» پس از چند سال پژوهش و برنامه‌ریزی در کارگروه‌های مختلف انتشارات آبتین رسانه هنر و با بهره‌گیری از پشتوانه مطبوعاتی کارشناسان انتشارات آبتین رسانه هنر از سال گذشته به صورت پایلوت در استان البرز و شهر کرج عملیاتی شده‌است. تبدیل شهر کرج به پایتخت کتابخوانی ایران به‌عنوان شهری که از آن به ایران کوچک و سکونت‌گاه و گذرگاه تمام اقوام ایرانی یاد می‌شود، یکی از مهم‌ترین اهداف طرح «همیار کتاب_همراه قلم» است؛ با نهادینه شدن فرهنگ مطالعه در کرج که از یک سو در فاصله اندکی از پایتخت قرار دارد و از سوی دیگر یکی از کلان‌شهرهای ایران است؛ می‌تواند بستر ساز حضور موفق طرح همیار کتاب در سایر استان‌ها و شهرهای کشور باشد.

طرح همیار کتاب - همراه قلم از چه زمانی رسماً در کشور آغاز خواهد شد؟
از سال 1399 و پس از ارزیابی کارشناسان طرح «همیار کتاب_همراه قلم» از نحوه اجرای آزمایشی این طرح در استان البرز و شهر کرج، اجرای رسمی آن در سایر استان‌های کشور آغاز خواهد شد. البته طرح «همیار کتاب_همراه قلم» درحال حاضر در بسیاری از استان‌های کشور از طریق تشکیل گروه‌های همیار در جریان است؛ اما اجرای رسمی آن از سال 1399 و پس از بررسی نقاط ضعف و قوت طرح در این استان آغاز خواهد شد.

آیا همایش‌های دیگری هم در این راستا اجرا خواهد شد یا خیر؟
در بهار سال آینده دو همایش با موضوع کتاب و کتابخوانی در شهرهای فردیس استان البرز و اراک استان مرکزی برگزار خواهد شد که امیدواریم ماحصل این کوشش‌ها منتج به ترویج فرهنگ مطالعه در کشور باشد.

بودجه این طرح چطور و با مشارکت کدام یک از نهادهای خصوصی و دولتی تامین شد؟
علی‌رغم موفقیت نسبی طرح «همیار کتاب_همراه قلم» در ترویج فرهنگ مطالعه و همچنین کشف و پرورش صدها استعداد ادبی در کشور، متاسفانه تاکنون ریالی حمایت مالی از اجرای این طرح صورت نگرفته و تمامی هزینه‌های معرفی و اجرای طرح از انتشارات آبتین رسانه هنر و با سرمایه شخصی صورت گرفته‌است.
 
البته رسانه‌های مردمی نیز چون صدا و سیما پوشش رسانه‌ای مطلوبی از این طرح نداشته‌اند و امیدواریم که در آینده نزدیک و پس از برگزاری همایش کرج؛ پایتخت کتابخوانی ایران این رویکرد تغییر کند.

این طرح چه‌اندازه در کشف استعدادهای ادبی و فرهنگی موثر بوده‌است؟
از سه سال پیش و پس از اجرای پراکنده و محدود طرح «همیار کتاب_همراه قلم» بسیاری از افراد خلاقی که دارای ذوق ادبی و استعداد نویسندگی یا تصویرگری بودند؛ شناسایی و تحت آموزش قرارگرفتند که خوشبختانه امروز بسیاری از این استعدادها به نویسندگانی تبدیل شده‌اند که یک تا پنج کتاب به چاپ رسانده‌اند.

بیشتر چه قشر و چه گروه سنی در این طرح مشارکت داشتند؟
دانش‌آموزان، دانشجویان و بازنشستگان از مهم‌ترین اقشاری هستند که به واسطه حضور و همکاری در این طرح موفق به چاپ کتاب شده‌اند و به این دلیل، گروه سنی همیاران و استعدادهای ادبی حاضر در طرح  بسیار متنوع است و به طور معمول اغلب از هشت تا شصت و پنج وسال است.

خوشبختانه امروز، مجریان طرح «همیار کتاب_همراه قلم» به واسطه کشف و پرورش صدها استعداد کودک و نوجوان، نوقلم، بزرگسال و بازنشسته که بدون تردید بسیاری از آن‌ها در آینده در ردیف بزرگان ادب و فرهنگ کشور خواهند بود و به خود می بالند. این مساله باعث ایجاد انگیزه مضاعف برای کارشناسان طرح و همیارانی شده که ثمره تلاش آن‌ها کاشت و پرورش نهال دانش است.

این طرح چه‌تاثیری در تربیت کودکان خلاق و کتاب‌خوان جامعه دارد؟
در این طرح تلاش شده ضمن بهره‌گیری از خلاقیت و فضاسازی کودکان و نوجوانان در خلق اثر ادبی، تحت حمایت نگارشی و ویرایشی نویسندگان حرفه‌ای بزرگسال قرار بگیرند تا ضعف نگارشی آن‌ها محسوس نباشد که به اصل داستان‌گویی یا پردازش خلاقانه آن‌ها لطمه بزند.

نویسندگان کودک و یا نوقلم به مرور زمان با مهارت‌های نگارشی آشنا می‌شوند. روند روبه‌رشد مهارت‌های نگارشی در کتاب‌های دوم یا سوم کودکان حاضر در طرح «همیار کتاب_همراه قلم» محسوس است و به نظر می‌رسد که این روند مداوم است.

چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی میان این طرح با طرح جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی است؟ آیا در اجرای این طرح به طرح جام باشگاه‌های کتابخوانی هم نظر داشتید؟
طرح «همیار کتاب_همراه قلم» طرحی برآمده از یک نهاد خصوصی و مردمی است که ضمن شباهت‌هایی با طرح جام باشگاه‌های کتابخوانی نسبت به آن برتری‌های بارزی دارد. در این طرح به مقوله کشف وپرورش استعدادهای ادبی و یا بهره‌گیری از تکنولوژی و المان‌های کتاب محور شهری توجه شده که در طرح باشگاه‌های کتابخوانی این مساله نادیده گرفته‌شده و یا کمرنگ است.
کد مطلب : ۲۸۶۸۴۸
http://www.ibna.ir/vdcdo90xjyt0jj6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
با درود و ادب ؛ لطفا اخبار بیشتری درباره طرح همیار کتاب - همراه قلم درج کنید و جویا شوید که چگونه می توان به عضویت این طرح نائل شد.در ضمن برنامه این طرح برای کودکان و نوجوانان و پرورش استعداد های ادبی آنها چیست؟ ممنون می شوم اطلاع رسانی فرمایید.
با سپاس وتقدیم احترام.
feedback
Iran, Islamic Republic of
شهلا معافی
طرح ،بسیار جالب وخوبی می تواند باشد ،موفق باشید ،