​گفت‌وگوی ایبنا با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی:

نمایشگاه کتاب خلا موجود در بازار کتاب استانی را پرمی‌کند

به گفته فرخنده، در دوران برگزاری نمایشگاه کتاب خراسان شمالی، ناشران و کتابفروشان استانی مجالی پیدا می‌کنند تا بتوانند خود و کتاب‌هایشان را معرفی کنند.
نمایشگاه کتاب خلا موجود در بازار کتاب استانی را پرمی‌کند
حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، درباره نمایشگاه کتاب خراسان شمالی امسال گفت: نمایشگاه کتاب به چند دلیل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا فعالیت چرخه نشر کتاب در سطح کشور در فضای نمایشگاه این امکان را ایجاد می‌کند تا افرادی با هر ذوق و سلیقه و گرایش بتوانند کتاب‌های مورد علاقه خود را پیدا کنند. هدف از برگزاری نمایشگاه این است که کتاب در دسترس مردم قرار گیرد.
 
به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی، برگزاری نمایشگاه کتاب در این استان موجب شکل‌گیری روندی می‌شود که میان مردم نوعی فرهنگ‌سازی و شور و شوق برای کتاب‌خوانی ایجاد می‌کند. او از خانواده‌ها خواست تا با کودکان خود در نمایشگاه کتاب حضور پیدا کنند.
 
فرخنده با اشاره به اینکه در استان خراسان شمالی، تعداد کمی کتابفروشی در سطح مرکز استان، شهرها  و شهرستان‌ها فعال هستند، بیان کرد: برگزاری نمایشگاه کتاب در این استان باعث پرشدن خلاهای موجود در بازار کتاب می‌شود. ناشران و کتابفروشان استانی مجالی پیدا می‌کنند تا بتوانند خود و کتاب‌هایشان را معرفی کنند. ثبت نام ناشران و کتابفروشان برای شرکت در این دوره از نمایشگاه کتاب از 25 شهریورماه شروع شده است.
او با بیان اینکه سال گذشته نمایشگاه کتاب در این استان برگزار نشده است، ادامه داد: امیدوارم همین موضوع هم بتواند در جذب تعداد بازدیدکننده به نمایشگاه موثر باشد. امید است که امسال ناشران بیشتری شرکت کنند. فروش در نمایشگاه کتاب سال‌های گذشته بالا بود. امسال هم هماهنگی و تبلیغاتی خوبی انجام شده است.
 
مساله کتابخوانی همه اقشار جامعه را منتفع می‌کند
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی درباره چرایی برگزار نشدن نمایشگاه کتاب سال گذشته در این استان توضیح داد: یکسری بحث‌های مالی و اعتباری مطرح بود. فکر کردیم اگر این رویداد فرهنگی هر دو سال، یکبار تشکیل شود، استقبال بیشتر خواهد بود هرچند استقبال در دو سال گذشته خوب بود.
 
او درباره بودجه‌ای که برای این دوره از نمایشگاه کتاب خراسان شمالی در نظر گرفته شده است، بیان کرد: سعی کردیم مشارکت دستگاه‌های مختلف را در تبلیغ نمایشگاه کتاب جذب کنیم، همچنین با هماهنگی سایر بخش‌ها بتوانیم درباره این مهم به خوبی اطلاع‌رسانی کنیم، زیرا بحث کتابخوانی مساله‌ای است که همه اقشار جامعه از آن منتفع می‌شوند.
 
فرخنده با اعلام جذب مشارکت دستگاه‌های دولتی برای رونق بخشیدن به نمایشگاه کتاب استانی، ادامه داد: امسال سعی می‌کنیم میزان مشارکت همه نهادهای و سازمان‌های دولتی زیاد باشد. در جلسه استانداری هم، دستور بسیج امکانات دادند.
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی با بیان اینکه مانند دوره‌های قبل، نمایشگاه کتاب را در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌کنند، افزود: در واقع هماهنگی خوبی میان اعضای حاکمتی مانند شهرداری، صدا و سیما، مخابرات و ... وجود دارد. در استانداری همه برای برگزاری هرچه بهتر این نمایشگاه تلاش می‌کنند.
 
همزمانی نمایشگاه کتاب خراسان شمالی با شروع مدارس
فرخنده همزمانی نمایشگاه کتاب استان خراسان شمالی با شروع مدارس را نکته مثبتی دانست و افزود: امید است این همزمانی در جذب تعداد بیشتری بازدید کننده کمک کند.
 
او با اشاره به فروش بالای کتاب در نمایشگاه این استان، توضیح داد: میزان فروش در نمایشگاه کتاب خراسان شمالی بیش از سایر استان‌ها است و ناشران از شرکت در آن راضی هستند. برای این موضوع در استانداری، ستاد استانی تشکیل دادیم. سعی داریم از همه ظرفیت‌های اطلاع‌رسانی دستگاه‌ها استفاده  کنیم تا کتاب تبلیغ شود زیرا تبلیغات کتاب خود یک کار فرهنگی است.
 
تعداد کتابفروش ناراضی، کم است
فرخنده درباره شرکت کتابفروشی‌ها در این دوره از نمایشگاه کتاب خراسان شمالی، توضیح داد: جلسه‌ای مختص کتابفروش‌ها و ناشران داشتیم و امکان حضور کتابفروش‌ها در نمایشگاه کتاب را اطلاع‌رسانی کردیم؛ زیرا بعضی از کتابفروشان و نه همه آ‌ن‌ها معتقد بودند که برگزاری نمایشگاه کتاب در استان باعث کاهش فروش آن‌ها در ماه‌های قبل و بعد از نمایشگاه می‌شود؛ البته موارد کتابفروش ناراضی در استان خراسان شمالی خیلی کم بود.
 
او افزود: اینکه کتابفروشان می‌توانند در نمایشگاه شرکت کنند و از ناشران نمایندگی بگیرند به نظرم طرح خوبی است و مشارکت کتابفروشان را در نمایشگاه کتاب بیشتر می‌کند.
 
هزینه نخواندنِ کتاب، خیلی بالا است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی  با اشاره به اهمیت و نقش کتاب و کتاب‌خوانی در جامعه، بیان کرد: هزینه‌هایی که جامعه برای کتاب نخواندن می‌پردازد خیلی زیاد است. از رسانه‌ها می‌خواهم که حامی یار مهربان باشند و کتاب و کتابخوانی را ترویج کنند و فضای خوبی پیش آید تا تفکرعقل‌مدارانه در جامعه شکل‌ بگیرد.
 
او افزود: نیاز داریم که فرهنگ مطالعه را افزایش دهیم و فرهنگ انفعال نداشته باشیم.  کتاب و کتابخوانی در شکل‌گیری فرهنگ نقادانه و سنجگرایانه از اهمیت بسزایی برخوردار است. تنها به این وسیله است که می‌توانیم جامعه را به سمت تعادلی ببریم و فرهنگمان رو به رشد باشد.
 
فرخنده از همکاری نمایشگاه استانی و آموزش پرورش خراسان شمالی در سال‌های گذشته گفت: در محدوده زمانی برگزاری نمایشگاه کتاب سال‌های قبل این همکاری را با آموزش و پرورش استان برای اجرای زنگ مطالعه داشتیم و از آن‌ها خواستیم تا در برنامه‌های جنبی مشارکت بیشتری داشته باشند. معتقدم هرچه در سنین پایین‌ترروی کتاب و کتابخوانی تاکید کنیم، آینده روشنتری خواهیم داشت. 
 
برگزاری نمایشگاه کتاب در افزایش کتابخوانی مفید است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی با ابراز امیداوری در همکاری فعالان حوزه کتاب برای تبلیغ این کالای فرهنگی، بیان کرد: چهار سال متوالی روستاهای خراسان شمالی در روستاهای دوستدار کتاب رتبه‌های برتر را کسب کردند. سال 98 در استان خراسان شمالی به دلیل افزایش سرانه فضای کتابخوانی فراموش نشدنی بود.
 
به گفته فرخنده برگزاری نمایشگاه کتاب استانی می‌تواند در ایجاد فضای شاد و افزایش کتابخوانی مفید باشد، او ادامه داد: پیش از این، فعالیت‌های کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد به برگزاری نمایشگاه کتاب معطوف می‌شد، خوشحالیم که بحث پاییزه و عیدانه در استان مطرح است و باشگاه‌های کتابخوانی و روستای دوستدار کتاب از کارکرد خوبی برخوردار است. امیدوارم با چشم اندازهای ایجاد شده افق روشنی در بحث کتاب و کتابخوانی داشته باشیم.
 
فرخنده با اشاره به اینکه از سال 97 تا کنون 20 کتابخانه به مجموعه کتابخانه‌های خراسان شمالی افزوده شده است، گفت: سال گذشته بزرگترین کتابخانه خراسان شمالی در بجنورد با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به افتتاح رسید روزانه شاهد هزارنفر مراجعه کننده در این کتابخانه‌ها هستیم.
کد مطلب : ۲۸۱۰۹۷
http://www.ibna.ir/vdceoz8wfjh8v7i.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
کلباسی
سلام و ادب
علی رغم محسنات بر شمرده شده براینمایشگاه استانی باید گفت چرخه جریان پخش و کتابفروشی در شهرستانها را مختل کرده است .