مدیر امور کتابخانه‌های و ترویج کتابخوانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به ایبنا خبر داد:

افزایش تعداد کتابخانه‌های هدهد در سال آینده به 10 اتوبوس

اکنون 4 اتوبوس کتابگرد در چهار منطقه تهران کتاب‌هایی با موضوعات مختلف را به مردم امانت می‌دهند اما تعداد اتوبوس‌های کتابگرد هدهد در سال 98 به 10 دستگاه می‌رسد.
افزایش تعداد کتابخانه‌های هدهد در سال آینده به 10 اتوبوس
ایمان کرد؛ مدیر امور کتابخانه‌های و ترویج کتابخوانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با اشاره به فعالیت اتوبوس‌های کتابگرد هدهد، عنوان کرد: اکنون چهار اتوبوس کتابگرد هدهد با کتاب‌های کودک در منطقه 18، نوجوان پلاس در مناطق 2 و 5، خانواده در منطقه 13 و انقلاب اسلامی در منطقه 12 مستقر شده‌اند و به مردم محله‌های مختلف خدمات فرهنگی ارائه می‌دهند.
 
وی افزود: در این طرح تلاش شده اتوبوس‌های کتابگرد در مناطقی از تهران که خدمات کتابخانه‌ای و فرهنگسرا کمتر است، حضور داشته باشند و در قالب فرهنگسرای سیار علاوه بر ارائه کتاب خدمات فرهنگی مختلفی را ارائه دهند.
 
کرد با اشاره به بازه زمانی فعالیت هر اتوبوس کتابگرد در مناطق، گفت: این کتابخانه‌ها معمولا یک ماه در هر منطقه حضور دارند و به محله‌های مختلف برای دسترسی بهتر و آسان‌تر می‌روند و پس از آن بر اساس نیازسنجی‌هایی که شده است به مناطق دیگر خواهند رفت. این اتوبوس‌ها تا پایان سال در مناطقی که اعلام شد حضور خواهند داشت.
 
وی با اشاره به بهره‌مندی هر اتوبوس از 5 هزار جلد کتاب، توضیح داد: در کنار کتاب‌هایی که در این کتابخانه‌ها به مردم ارائه می‌شود تولیدات فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز به تناسب رویدادهای ملی و مذهبی در میان شهروندان توزیع خواهد شد.
 
کرد همچنین از افزوده شدن تعداد اتوبوس‌ها در سال آینده خبر داد و یادآور شد: در تلاشیم بتوانیم سال آینده تعداد اتوبوس‌های کتابگرد هدهد را افزایش دهیم و به 10 دستگاه برسانیم تا جمع گسترده‌تری از مردم بتوانند از خدمات فرهنگی  آن‌‌ها استفاده کنند.
 
وی تاکید کرد: همچنین تنوع موضوعی کتاب‌ها نیز در اتوبوس‌های کتابگرد آتی افزوده خواهد شد و اولویت با موضوعات فضای مجازی، رسانه‌ها و علوم تخصصی خواهد بود.
 
عضویت آسان در کتابخانه‌ها
مدیر امور کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران همچنین به عضوگیری این اتوبوس‌های کتاب‌گرد از شهروندان اشاره کرد و گفت: تمهیدی اندیشیده شده است که شهروندان تنها با در دست داشتن کارت ملی خود بتوانند در کتابخانه‌های عمومی شهر تهران عضو شوند و از کتاب‌ها استفاده کنند.
 
وی افزود: شهرداری تهران 372 کتابخانه دارد که به صورت شبکه به یکدیگر متصل هستند و این چهار کتابخانه سیار نیز به این شبکه وصل هستند و افرادی که پیش از این عضو کتابخانه‌های شهرداری بودند یا از این پس عضو می‌شوند، می‌توانند از کتاب‌های این شبکه استفاده کنند.
 
کرد با بیان اینکه ارائه خدمات دیگر به شهروندان در این کتابخانه‌ها نیازی به عضویت ندارد، گفت: افراد و علاقه‌‌مندان می‌توانند از خدمات و فعالیت‌های فرهنگی متنوع و مختلفی که به مناسبت‌های مختلف در این کتابخانه‌ها پیش‌بینی شده است استفاده کنند.
 
اتوبوس‌های هدد در یک نگاه
اتوبوس‌هایی که برای این طرح در نظر گرفته شده‌اند متناسب با موضوعی که برای آن‌ها انتخاب شده‌ است، طرح روی آن‌ها نیز بر همان اساس طراحی شده است و چهره‌ای جذاب و متنوع برای آ‌ن‌ها در نظر گرفته شده است.
 
از ویژگی‌های این اتوبوس‌های سیار طراحی فضای داخلی جذاب به شکل کتابخانه است و افراد نیز می‌توانند از سیستم شبکه کتابخانه‌های سازمان فرهنگی هنری شهر تهران استفاده کنند. اگر خانواده‌ها با فرزندانشان به این اتوبوس‌ها مراجعه کنند، می‌توانند از طریق این سیستم‌ها عضو کتابخانه‌های سازمان فرهنگی هنری شوند.  همچنین یک راهنما برای مشاوره کتابخوانی در این اتوبوس‌ها حضور دارد که به شهروندان برای انتخاب کتاب مناسب مشاوره می‌دهد.
 
تصویر روی اتوبوس نوجوان پلاس از داستان‌های کهن ایرانی شاهنامه فردوسی اقتباس شده است و مهدی بادیه‌‌پیما طراحی این اتوبوس‌ها را بر عهده داشته. در این اتوبوس تصویری از خوان سوم شاهنامه که رزم رستم و اژدهاست به صورت فانتزی بر روی دیواره‌ها نقاشی شده است.
 
همچنین طرح اتوبوس کودک نیز تصویر هدهدی است که به شکل اتوبوس پرنده‌ در آمده و در این اتوبوس پرنده کودکان در کنار حیوانات خیالی قرار دارند و به دست یکی از کودکان کتابی است که شخصیت داستان‌های کتاب کودک چون؛ شیمو، الفی اتکینگز، داداشی، پدر و پسر، قصه‌های من و بابام از آن بیرون آمده‌ است.
 
در اتوبوس انقلاب اسلامی اما  یک طرف اتوبوس، کتاب نیمه گشوده‌ای است که نمادهایی از برخی دستاوردهای انقلاب مانند حضور و حمایت مردمی، بنای مسجد خرمشهر به عنوان نمادی از دفاع مقدس، ساختمان نیروگاه هسته‌ای اراک، ناوشکن جماران و ماهواره امید بر روی آن طراحی شده است.
 
در سمت دیگر اتوبوس نیز -روی جلد طرح کتاب- برخی قهرمانان ملی که در دوران انقلاب اسلامی ایران درخشیده‌اند مانند؛ مرحوم سعید کاظمی آشتیانی؛ بنیان‌گذار پژوهشکده رویان، شهید حججی؛ شهید مدافع حرم، شهید حسن باقری از شهدای دفاع مقدس، شهید احمدی روشن از شهدای هسته‌ای، علیرضا بیرانوند دروازه‌بان افتخارآفرین ایران و کیمیا علیزاده پدیده ورزش بانوان کشور و شهید حسن تهرانی‌مقدم؛ نخبه صنعت موشکی کشور، طراحی شده است.
 
بر روی اتوبوس چهارم نیز می‌توان تصویری از خانواده‌های مختلف در حال استفاده از کتاب را کنار سایر فعالیت‌ها و همچنین در کنار رسانه‌های دیگر را مشاهده کرد.
 
مجموعه تصویرسازی اتوبوس‌های کتابگرد «هدهد» توسط مدیریت محصولات سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تصویرگری شده است. 
کد مطلب : ۲۷۱۸۱۱
http://www.ibna.ir/vdchzzniz23nq6d.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما